Kaarten op internet y r Kartografie en Visualisatie Het gebruik van kaarten op internet is afhankelijk van een aantal factoren. Wie zijn de gebruikers? Wat zijn hun doelen, wat willen ze bereiken met het be kijken van een kaart? Welke informatie bevat de kaart, waarvoor is de kaart gemaakt? De antwoor den op deze vragen bepalen de wensen ten aanzien van de functionaliteit van kaarten op het internet. Naar die wensen is door mij een onderzoek gedaan met behulp van een zelfgeschreven kaartapplicatie. Webkaarten in categorieën indelen is geen makke lijke opgave. Kraak (2001) maakt eerst onder scheid tussen statische en dynamische kaarten, en vervolgens kijkt hij naar het al dan niet bestaan van interactiviteit. Met interactieve kaarten bedoelen we kaar ten waarbij er interactie mogelijk is tussen de gebruiker van de kaart en de kaart zelf. Op het moment dat er in een kaart geklikt kan worden waarop een actie volgt (bijvoor beeld het opvragen van een nieuwe pagina) spreken we van interactiviteit. Statische kaarten zijn kaarten zonder ani matie en dynamische kaarten zijn kaarten waarbij wel spra ke is van animatie. Dit geeft Kraak op de volgende manier weer: web maps dynamic maps Op hoofdlijnen is deze indeling correct, maar niet volledig. Kraak zelf spreekt over zijn indeling als een 'snapshot in ti me' waarbij wordt aangegeven dat vele indelingen bestaan en mogelijk zijn, en dat zijn indeling het gebruik van de kaart als uitgangspunt heeft. Maar de terminologie die bij dit schema wordt gebruikt, is niet helemaal kloppendDy namische kaarten kunnen beter aangeduid worden als ge animeerde kaarten want dat is wat ze feitelijk zijn. Het is bovendien mogelijk dynamiek weer te geven in een niet-dy- namische kaart, bijvoorbeeld door aan te geven hoe groot de veranderingen in bepaalde gebieden zijn geweest ten op zichte van elkaar. Verder gebruikt Kraak in zijn indeling een hiërarchische structuur. Waarom hij dat doet, maakt hij niet duidelijk. Beter is het om de twee verdelingen als gelijkwaardig te zien en de verschillen de categorieën in een matrix te stop pen. (fig. 2) Fig- 2. Indeling van webkaarten volgens Kraak zonder hiërarchie. De belangrijkste kritiek op deze verde ling is echter dat geen onderscheid wordt gemaakt tussen kaarten die qua inhoud en vorm al bestaan en slechts opgevraagd kunnen worden aan de ene kant, en kaarten die niet bestaan vóórdat erom gevraagd wordt aan de andere kant, waarbij de kaart vanuit een database wordt opgebouwd. Denk hierbij aan een GIS-toepassing. Kraak maakt zijn indeling op basis van het gebruik van de kaart en daarom moe ten GIS-kaarten en view-only kaarten, die in gebruik fundamenteel verschil len, worden meegenomen als een ver der onderscheidende factor. Op basis hiervan kan men tot een driedimensio nale verdeling van webkaarten komen. Ten eerste het onderscheid in interac tiviteit en view-only, ten tweede ani matie of statisch en ten derde GIS of statisch, (fig. 3). Op alle assen is sprake van een continuüm. Als men kijkt naar de animatie bestaat er een verschil tus sen een animatie die alleen afgespeeld kan worden en een animatie waarbij men ook invloed heeft op de animatie. Fig. 1. Indeling van webkaarten volgens Kraak (2000). Fig. 3. Nieuwe indeling van webkaarten. o 15 c O *3 O c 3 LIL wXe. Interactiviteit De kaartapplicatie Voor het maken van een kaartapplica tie moest er een keus gemaakt worden uit verschillende platformen. De keuze drs. M. Langer, Adviseur Internet bij Etin. static maps T view only interactive interface and or contents view only interactive interface and or contents Statisch YlwCnly Dynamisch YiswQnly Statisch JiitèractiVe Dynamisch Interactive CO O GEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 6