voor PHP (een programmeertaal voor webpagina's) in combinatie met MySQL (een databasetype) zal hier na der toegelicht worden. Deze plug-in is een stukje software dat wordt aangesproken op het moment dat de data op de computer van de gebrui ker aankomen. De plug-in zorgt ervoor dat de data verwerkt worden tot een kaart die op het scherm gezet wordt. Er is een belangrijk verschil tussen ser ver-side en client-side applicaties. Om dit duidelijk te maken is het goed om eerst iets meer over internetverkeer te vertellen. Op het moment dat iemand een pagina op het internet opvraagt, komt dat verzoek op de webserver binnen waarop deze pagina is opgesla gen. De pagina wordt teruggestuurd naar de computer die de aanvraag deed en opgeslagen in de map "tijde lijke internetbestanden". Als er plaat jes op een pagina moeten staan, wor den deze meegestuurd met de pagina en in dezelfde map opgeslagen. Vanuit die map worden de pagina en de bijbe horende plaatjes via een browser (pro gramma waarmee internetpagina's worden bekeken, meestal Internet Ex plorer of Netscape Navigator) op het scherm gezet. Dit wordt schematisch weergegeven in fig. 4. Fig. 5. Schematische weergave van het internetverkeer bij dynamische pagina's met client-side oplossing. Fig. 4. Schematische weergave van het internetverkeer bij niet-dynamische pagina's. Voor dynamische kaarten volstaat dit echter niet. Zoals eerder besproken moeten de kaarten gemaakt worden op basis van de wensen van de gebrui ker. Dit kan op twee manieren: de kaart wordt op basis van de wensen van de gebruiker gemaakt op de web server, of de data worden naar de com puter van de gebruiker gestuurd en daar gemaakt. De eerste vorm noemen we server-side, de tweede client-side. Client-side Voor een client-side applicatie (fig. 5) heeft de gebruiker een plug-in nodig. Het gebruik van zo'n plug-in heeft voordelen. Doordat de plug-in op de computer van de gebruiker draait, zijn er met betrekking tot het gebruik meer mogelijkheden dan bij een server-side oplossing. Het grote nadeel van een plug-in is dat deze eerst geïnstalleerd moet worden en dus niet me teen te gebruiken is. Op het moment dat de gebruiker de plug-in niet heeft kan hij de kaart niet bekijken. Omdat het downloaden van een plug-in een bepaalde drempel opwerpt voor de gebruiker is besloten geen gebruik të maken van een client-side oplossing. Dit gaat ten koste van de functio naliteit maar heeft als voordeel dat de drempel voor het ge bruik laag blijft. Voorbeelden van client-si de oplossingen zijn Flash en Java. Dit zijn plug-ins die op veel clientcompu- ters al geïnstalleerd zijn en voor meedere doelen inzetbaar zijn. Ook kun nen er specifieke plug-ins worden geschreven voor bepaalde GIS-pakketten. Voordat een kaart beke ken kan worden moet dan eerst de plug-in van de ser ver worden gedownload en geïnstalleerd. Pas daar na weet de clientcompu- ter hoe de data die vanaf de server wordt verstuurd, moet worden omgezet in een kaart. Server-side In tegenstelling tot de client-side platformen wordt bij een server-side applicatie (fig. 6) de kaart op de webserver ge maakt en verstuurd naar de computer van de gebruiker. Het verzoek voor een kaart komt binnen op de webserver. De webserver kan niet direct een bestand terugsturen om dat het nog gemaakt moet worden. Het proces van het ma ken van de kaart wordt "parsen" genoemd. De gegevens die geparst moeten worden, worden eerst uit een database ge haald. Dit gebeurt op basis van het verzoek van de cliënt. Nadat het bestand waarom gevraagd werd geparst is, wordt het bestand naar de computer van de gebruiker terugge stuurd. De drempel voor het gebruik is laag, er is geen addi tionele software nodig op de computer van de gebruiker. Dit is de reden waarom is gekozen voor een server-side op lossing. De meer geavanceerde kaartapplicaties maken gebruik van een combinatie van server-side en client-side oplossingen. Hoewel hier grote mogelijkheden bestaan voor functiona liteit, worden er ook hoge eisen gesteld aan zowel de server Bestand met kaart Bestand met kaart Server Bestand met data Plugin Kaart Q GEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 7