behulp van GPS, en uit die gegevens de zaaistrolcen laten berekenen door een speciaal daarvoor beschikbaar reken programma. Die rijstroken zijn afhan kelijk van het voertuig wat j e wilt gaan inzetten (zaaien, spuiten, mesten, enz). Maar het is de vraag of dit de beste methode is, want dan moet je AutoMaatje straks alles laten doen en moetje dus meer investeren in machi neonderdelen die met AutoMaatje kunnen worden bestuurd. Dat zou wel eens flink kunnen oplopen. Je kunt wellicht beter rekening houden met de huidige situatie waarbij op steeds grotere schaal de loonwerker wordt in gezet omdat die beschikt over machi nes die van de ene akker naar de ande re rijden om te zaaien, te spuiten of te oogsten. Je zou daarom ook, nadat de loonwerker heeft gezaaid, met Auto Maatje eerst een ritje over het veld kunnen maken in de zogenaamde leer- modus. Je rijdt dan door het zaaigoed over de akker zoals je zelf verkiest: tus sen de bedjes door en aan het eind (op de kopaklcer) keren volgens een zelf te kiezen keerstrategie, of helemaal rond, langs het vierde bedje terug, of heen en weer steken, precies zoals je zelf wilt. Dat voorgereden patroon slaat de computer op en kan later na gereden worden op één centimeter nauwkeurig en net zo vaak als je wilt. In dat geval moet er de eerste keer wel een bestuurder op AutoMaatje plaats nemen maar dat lean want er zit im mers een stoeltje op! Van Zuydam ziet hierin meer voordelen dan de route ge heel van achter je bureau te program meren. Je kunt veel meer rekening houden met de situatie op de akker zelf: slechte plekken, een plek met veel stenen in de grond waar je gewend bent omheen te rijden, en dergelijke. Detail van de apparatuur. Je rijdt gewoon zoals je altijd doet en kiest je eigen route. De computer registreert alles. Er moeten nog wel wat verbe teringen worden aangebracht zoals naderingsschakelaars die zorgen dat het voertuig stopt als er iemand te dichtbij komt. Maar ook een GSM-(telefoon) verbinding die waar schuwt als het voertuig uitvalt, en via een SMS-berichtje meldt wat er aan de hand is. Aanvullende instrumenten dus die ervoor zorgen dat er niet steeds iemand naast moet lopen. Een ander probleem is de ongelijkheid van de akker. Bijvoorbeeld als er een diep spoor is ontstaan door een vori ge bewerking. Als AutoMaatje met het linker wiel in zo'n spoor rijdt en met het andere wiel op vlak terrein, ligt hij niet meer horizontaal en kantelt wat. De antenne van de GPS-ontvanger (de plaats waarvan steeds de positie wordt gemeten en geregistreerd) wijkt dan ineens af. Er moet dus ook een hellingshoekmeter op met een sensortje die deze afwijking registreert en ook dat moet in de software wor den aangepast om de route te kunnen corrigeren. Meestal wordt met grotere machines gewerkt in de landbouw. Er moet dus nog één en ander verder worden ontwikkeld om de vinding commercieel te maken en op de markt te brengen, maar dat is niet meer aan de Wageningse Univer siteit of IMAG, die houdt op bij het onderzoek. De verdere ontwikkeling heeft niets meer te maken met onderzoek en is geen wetenschappelijke uitdaging. Dat moet de handel doen of anders laten doen tegen het volle universiteitsta rief, en dat loopt nogal op. Van Zuydam staat nu dus even aan de zijlijn maar volgt die ontwikkeling nu vanuit de ver te. Hij hoopt wel dat het apparaat snel op de markt komt, want hij zou later toch graag tegen zijn kleinkinderen wil len zeggen, als zij later allerhande zelfsturende voertuigen door het veld zien rijden: "Die heb ik helpen ontwikkelen". Daarnaast wordt er ook onderzoek gedaan naar efficiënter en veiliger bespuiten van boomgaarden waarbij uit lucht foto's de plaats en de contourlijnen van bomen kunnen worden gedestilleerd en vervolgens een automatische sproeimachine zodanig kan worden geprogrammeerd dat dit voertuig, GPS-gestuurd, elke individuele boom op de minst milieubelastende wijze lean bespuiten (Precispray). Het werkterrein van GPS is dus nog lang niet helemaal te overzien. GEO-INFO 2004-1

Geo-Info | 2004 | | pagina 10