f Volgende project: GPS-gestuurd fruitbomen bespuiten. (Precisspray) De universiteit zelf Inmiddels is er één en ander veranderd in de organisatie en structuur van de landbouwuniversiteit. Daar ligt een oud rapport van Bram Peper aan ten grondslag die vond dat er nogal overlappingen waren in de werkzaamheden van de eigenlijke universiteit met ca 3000 medewerkers, de dienst landbouwkundig onderzoek met zijn 15 instituten, ook met 3000 medewerkers, allebei in Wageningen gevestigd maar erg langs elkaar heen werkten. Dit was weer geba seerd op het oude drieluik: onderwijs, onderzoek en voor lichting wat voor de landbouwsituatie in Nederland overi gens wel succesvol bleek te werken. Je zou meer van elkaar kunnen profiteren door meer te integreren, meer gastcolle ges op de universiteit en meer stages en afstudeeropdrach ten op de instituten te laten uitvoeren. Dit heeft geresul teerd in een veeljarenplan om te komen tot één instelling, het Wageningen Universiteit en Researchcentrum waaron der het oude DLO (researchcentrum) en de universiteit zelf. Het hele gebied van de WUR is nu onderverdeeld in vijf lcen- niseenheden: Plant, Animal, Agrotechnology and Food, En vironmental en Social Sciences Group. Elke kenniseenheid bestaat uit de betreffende faculteiten van de universiteit plus enkele instituten die in dat gebied werkzaam zijn. Van i Er wordt ook geëxperimenteerd met schoffelen dwars op de rijrichting. Zuydam en zijn collega's, dat wil zeg gen het voormalige ATO (Agro Techno logisch Onderzoek) en IMAG zijn gefu seerd tot Agrotechnology Food Inno vations B.V., onderdeel van de Agro technology and Food Sciences Group, met een werkgebied dat wordt om schreven als "van grond tot mond". Sa men ongeveer aan 400 mensen werk biedend. De reorganisatie gaat samen met een grote verhuizing want de hele universiteit die nu verspreid door Wa geningen ligt, wordt samengevoegd in een campusachtig gebied op "De Born" en de eerste bulldozers zijn al driftig bezig met de aanleg. Of Van Zuydam daar nog zal worden gehuisvest is een open vraag want het is ook al zeker dat het nieuwe agrarische universitaire centrum aan minder mensen werk zal bieden dan de oude instituten samen. Wie mag blijven en wie niet is nog niet uitgemaakt. Maar als ooit de Neder landse akkers vollopen met zelfsturen de automaten kunnen Van Zuydam en Achten in ieder geval hun kleinkinde ren vertellen hoe dat komt. En dat alles dankzij GPS. Trefwoorden: satellietgeodesie, GPS, toepassingen Keywords: satellite geodesy, GPS, applications Samenvatting Schoffelen met GPS tot op de centimeter Theo Scheele Aan het Wageningen University and Re searchcentrum' (WUR) is ten behoeve van de landbouw een opvallend nauwkeurig voer tuigje ontwikkeld, AutoMaatje genoemd. Met behulp van een GPS-ontvanger en spe ciaal daarvoor ontwikkelde software, weet het apparaat, met centimeter nauwkeurig heid zijn weg te vinden over de ingezaaide akker en precies op de goede plek de schof felmessen hun werk laten doen. De vinding is gedaan op het moment dat handmatige arbeid ook in de landbouw vrijwel onbe taalbaar is geworden en bovendien weinig belangstelling geniet. GEO-INFO 2004-1 hmr "r t? Wt - A i

Geo-Info | 2004 | | pagina 11