I Fig. 1 De geo-informatie productielijn (A. Lurvink). viteit zelf de kaarten te genereren die ze nodig hebben, met adviezen over vormgeving, beschikbare ruimtelijke bestan den, eigenschappen van doelgroepen, etcetera. blijkt ook uit de door de ICA geformu leerde missie: ervoor te zorgen dat ruimtelijke informatie met maximaal effect gebruikt wordt ten behoeve van wetenschap en samenleving door het internationaal bevorderen van de we tenschap en het uitoefenen van de lcar- tografie en de geografische informatie wetenschap. De ICA ziet zich als een onderdeel van een breder internatio naal initiatief dat de problemen van onze planeet aansnijdt; ze is in toene mende mate bezig met technische za ken zoals de stapsgewijze actualise ring van databases, het formuleren van standaarden voor ruimtelijke ge gevens, multi-scale vraagstukken, het internet, van satellietbeelden afgelei de kartering en visualisatie en virtuele omgevingen (zie voor de recente voor uitgang en het in het recente verleden bereikte resultaten de website van de ICA, www.icaci.org De laatste dertig jaar zijn de techniek en de werkomgeving van de lcartograaf enorm veranderd, met name door de explosieve groei van de informatie technologie. In 1960 was de rol van de lcartografie binnen de nationale karte- ringsdiensten en commerciële organi saties nog onomstreden. Sedertdien is het lcartografisch proces gedemocrati seerd, aan de hand van grafische pak ketten voor de visualisatie en aan de hand van GlS-paklcetten voor de explo ratie en analyse. Die verandering is zó snel gegaan dat sommigen zich afvroe gen of er nog wel behoefte was aan lcar- tografen. Maar het is gebleken dat spe cialisten op het vakgebied nog steeds nodig zijn, omdat niet iedere gebrui ker van een softwarepakket over ade quate kartografïsche basiskennis be schikt, en omdat er gespecialiseerde taken blijven, zoals de productie van atlassen. En natuurlijk zijn ze er ook om die enorm grote groep te helpen 'General Assembly' die geleerd heeft als dagelijkse acti- De volledige Engelse tekst van het strategisch plan van de ICA is te vinden op: www.icaci.org onder de banner In het Strategisch Plan zijn vier werkterreinen onderschei den waarin de lcartografie opereert: Wetenschap en Tech niek, Opleiding, Beroepspraktijk en Samenleving. Op het gebied van wetenschap en techniek richten we ons op de ontwikkeling van de wetenschappelijke en techni sche basis van de lcartografie en de geografische informatie wetenschap. Op het gebied van de opleiding gaat het om de ontwikkeling en verbreiding, door opleiding op alle nive aus, van de waarheden die we over ons onderwerp ontdekt hebben. In het kader van de beroepspraktijk willen we twee beroepsgroepen ondersteunen, te weten: a) degenen die een beroep uitoefenen op het gebied van de lcartografie of de geografische informatie-wetenschap: b) degenen die lcartografische of geografische informatiesy stemen gebruiken als deel van hun beroepsactiviteiten. Tenslotte proberen we toepassingen van de lcartografie en de geografische informatiewetenschap op alle gebieden te realiseren waar dat voor de samenleving gunstig lean zijn. Op ellc van die vier werkterreinen doen zich specifieke ver anderingen voor. In de wetenschap gaat het steeds meer om interdisciplinaire ontwikkelingen, waarbij het web onmis baar wordt voor het zoeken naar literatuur en voor commu nicatie. Het verzamelen van gegevens is verregaand geauto matiseerd en er is sprake van verbeterde data-opslag en -communicatie, van gebruikersvriendelijke lcarteringspak- lcetten en van mobiele beschikbaarheid van de gegevens. In onze beroepspraktijk zullen we in toenemende mate samenwerking en interoperabiliteit zien, door verbeterin gen in de standaarden en het scheppen van nationale geo- informatie. Op het gebied van de opleiding zullen er nieu we, informele opleidingsmogelijkheden ontstaan, en zal een continue beroepsontwikkeling nodig worden, om bij te kunnen blijven. Tot de sterke punten die bij een check-up van de ICA naar vo ren komen, hoort dat bijna iedereen wordt aangetrokken door kaarten, hetgeen wordt veroorzaakt door de lange tra ditie van de lcartografie. Daar komt bij dat de lcaart naast de presentatiefunctie ook steeds meer effectieve faciliteiten biedt voor exploratie van gegevens en voor ondersteuning van de besluitvorming. Kaarten worden in toenemende ma te gebruikt, zowel in de wetenschap als in de samenleving, en bieden effectieve oplossingen voor de problemen waar beide mee geconfronteerd worden. De ICA heeft een succesvolle organisatiestructuur, aange dreven door enthousiasme van onderop. Het kent een effec tieve lidmaatschapsstructuur en blijft een kern van toege wijde en getalenteerde werkers aantrekken. Er zijn com missies met (onderzoelcs-)resultaten die mondiaal de aan dacht trekken. GEO-INFO 2004-1 De vier werkterreinen Een gezondheidsonderzoek

Geo-Info | 2004 | | pagina 17