Tot de zwakke punten hoort dat de beeldvorming van de kar- tografie niet voor iedereen duidelijk is sedert de komst van de computer. Sommigen denken dat het vakgebied ouder wets is en nog steeds alleen de productie van papieren kaar ten betreft. Anderen zijn van mening dat het onderwerp door de komst van GIS geheel overbodig geworden is. Weer anderen menen dat kartografïe alleen de output-fase van een GIS-systeem betreft. Buiten het eigen vakgebied is er weinig besef van de moderne ontwikkelingen die er plaats vinden. En dat komt ook omdat we die zelf onvoldoende voor het voetlicht weten te krijgen. Tot de zwakke punten hoort ook dat we te veel afhankelijk zijn van vrijwilligers, afkomstig van ons ondersteunende instellingen. De ICA is te sterk afhankelijk van de financië le ondersteuning van de nationale leden. En we proberen teveel tegelijk te doen in internationaal verband. Alleen vrijwilligers uit financieel sterkere landen zijn in staat te participeren in de activiteiten en, ten slotte, zijn de in komsten uit publicaties de laatste tijd zeer sterk terugge lopen. De bedreigingen of risico's bestaan vooral uit het mogelijk verlies van de erkenning van ons globale leiderschap door veranderingen in de externe beleving van de aard en rele vantie van de lcartografie. Het risico bestaat dat de daadwer kelijke reductie van het aantal 'traditionele' lcartografen wordt vertaald als het teloor gaan van de lcartografie zelf. De democratisering van de lcartografie (doordat iedereen nu met softwarepalcetten zelf kaarten lean maken) wordt verondersteld de behoefte aan lcartografische experts te ver minderen. Het gevaar bestaat tevens dat status en identiteit verloren gaan doordat de beoefenaars gezien worden als een 'subset' van GIS-systemen of van de geografische infor matiewetenschap. Doordat hun aantal afneemt wordt de druk op de overblij vende toegewijde vrijwilligers groter, en dat vertaalt zich in een kleiner aantal nominaties voor de sleutelposten binnen de ICA. Door de toename van de commercialisering wordt de rol van de nationale lcarteringsinstellingen, die de be langrijkste steunpilaar van de ICA vormden, minder be langrijk. Tegelijkertijd wordt de steun van commerciële kartografische bedrijven kleiner. Maar we hebben daarnaast de volgende mogelijkhedenop dit ogenblik zijn we in staat om onze leidende positie te her stellen zowel binnen de lcartografie als de geografische in formatiewetenschap. We kunnen een gelijkberechtigde partner worden binnen de bredere geo-informaticagemeen- Fig. 3. Het Conferentie centrum in Durban kelen van betere besluitvorming en be- heerstechnielcen door een verbeterde aanvoer van geo-informatie. De resultaten van het gezondheids onderzoek gebruiken we nu om de pri oriteiten vast te stellen in de acties van de ICA voor de toekomst: Het gebruik en eigendom van de kartogra- fie. Door het in toenemende mate naadloze karakter van de wetenschap ontstaat er steeds meer overlap tussen de aandachtsvelden van de verenigin gen op het gebied van de geo-informa tie. Een aantal, die zich traditioneel op scherper gedefinieerde onderwerpen richtten, lijken de mogelijkheden voor verder onderzoek op hun kerngebie den uitgeput te hebben, en verleggen hun inspanningen nu naar de ontwik keling van de gegevensvoorziening en naar toepassingen. Dat betekent dat de kartografische presentatie en analyse (aan de hand van geografische visuali satiegereedschappen en GIS-systemen) daar onvermijdelijk ook bij worden be trokken. Net zoals taal lean lcartografie niet het 'eigendom' zijn van één be paalde groep, maar het lean alleen met effect gebruikt worden als men de ver eiste kennis en vaardigheden bezit. Het is vooral daarom dat de ICA in de eerste plaats zijn rol van gezaghebben de mondiale leider voor het hele ge bied van de lcartografie moet continue ren. De tweede prioriteit is de erkenning dat het gebied van de kartografie al lang dat van de geografische informatiewetenschap om vat. Hoewel de concepten waarop de kartografie gebaseerd is, veel breder zijn, werd de ICA opgericht tijdens het hoogtepunt van de productie van pa pieren kaarten, en natuurlijk richtte schap (de 'mapping sciences') en er belangrijk aan bijdra- waar het strategisch ze zich daarom in eerste instantie op gen, vooral op het gebied van de visualisatie. Er bestaan mo gelijkheden voor groei, zoals door het creëren van nieuwe lidmaatschapscategorieën, en door meer aandacht te schenken aan onze prestaties. Daartoe moeten we meer ons voordeel doen met nieuwe tech nieken zoals internet, het opleidings- potentieel van de ICA verder ontwikke len, en onze impact op zowel de we tenschap als de samenleving vergro ten. De beste mogelijkheid bestaat uit het helpen oplossen van de problemen van de samenleving door het ontwik plan aangenomen werd. T t-v hun conceptie, productie en gebruik. Het scheppen van kaarten en lcarte- ringssystemen (al of niet virtueel) blijft een prioriteit, maar in de laatste jaren zijn er meer technische commissies binnen de ICA ontstaan (incrementele actualisering van databases, stan daarden voor ruimtelijke gegevens, multi-scale issues, gegevenskwaliteit) die de overlappende belangstelling van en het verdwijnen van de grenzen tussen de 'mapping sciences' weerspie gelen. GEO-INFO 2004-1 Ut*"* *-[, ICA AC1 Prioriteiten L y. t_~r

Geo-Info | 2004 | | pagina 18