ciliteit voor de exploratie, analyse, en weergave van ruimte lijke informatie) en wat het niet is (het tekenen van kaarten voor papieren producten). Het relevant blijven voor de gezamenlijke leden: Hoewel de aard van de leden onderzoek behoeft, moet de ICA blijven beant woorden aan de behoeften en verwachtingen van huidige en toekomstige groepen gebruikers. Het moet gerespec teerd worden als een betrouwbaar, goed geïnformeerd intermediair, mede met behulp van de ICA-website. Eeuwenlang is de productie van kaar ten primair de verantwoordelijkheid geweest van 'lcartografen' en deze kaarten hebben aan vele doelstellin gen beantwoord: communicatie en op slag van ruimtelijke gegevens en ondersteuning van onderzoek en be sluitvorming. Nieuwe technieken heb ben nu de kracht en het potentieel van de lcartografie vergroot voor een veel bredere groep van zowel beroepsmatig geïnteresseerden als het grote publiek, waarvan niet iedereen opgeleid of competent is voor een adequaat ge bruik. Sommigen, met name onder zoekers op het gebied van de analyti sche lcartografie [1] en degenen die technologieën voor GIS-systemen ont wikkelen hebben de 'deep structure' (de in digitale vorm opgeslagen rela ties tussen ruimtelijke gegevens, in tegenstelling tot de 'surface structure', het lcartografisch weergegeven beeld van de ruimtelijke gegevens) [2] van lcartografische bestanden geëxploi teerd met een enorm positief effect voor wetenschap en samenleving. Men kan de geografische informatie wetenschap definiëren als het geheel van de fundamentele vraagstukken die voortkomen uit het gebruik van ge ografische informatiesystemen, zoals schaal, nauwkeurigheid en de relaties tussen mensen en computers (Longley e.a. 2001) [3]. Maar veel met GIS-syste- men geassocieerde problemen zijn he lemaal niet nieuw. Vraagstukken op het gebied van de mathematische lcar tografie, de interactie tussen kaart en kaartlezer en generalisatie spelen bij voorbeeld al tientallen jaren, zo niet eeuwen, en zullen dat oolc in de toe komst blijven doen. Het is duidelijk dat degenen die betrokken zijn bij het creëren van nieuwe dynamische en interactieve kaarten en karteringssy stemen, net zoals degenen die GIS- systemen ontwikkelen, even afhanke lijk zijn van onderwerpen op het ge bied van de geografische informatie wetenschap. Het is daarom passend dat de International Cartographic As sociation gekwalificeerd wordt met de subtitel 'The International Society for Car tography and Geographic Information Science'. Het vergroten van de zichtbaarheid van de organisatie lean voorshands een meer algemene voorlichting van het publiek vereisen over wat lcartografie is (de fa- Het beter gebruik maken van de in toene mende mate beperkte menselijke hulpbron nen: Hoewel het ledental groot is en nog wel toe zal nemen zal het aantal actieve leden waarschijnlijk op korte termijn afnemen. Leden die traditio neel verantwoordelijkheden op zich namen hebben nu minder tijd en geld. Dat vermindert het ledenpotentieel voor de commissies, waarbinnen het echte werk gedaan wordt. Fig. 4. Het effectief inspelen op de globale initiatieven op het gebied van de Durban's geo-informatie: Onder druk van verschillende zijden (vooral Golden Mile, regeringen en grote bedrijven) zijn er wereldomspannende initiatieven ontstaan die toepassing van lcartografische dan wel GIS-expertise vereisen. Het wordt steeds belangrijker voor de ICA om voor zijn acties naar groepen zoals Digital Earth, Global Map, Global Spatial Data Infrastructure (GSDI), ISO en UNGIS prioriteiten vast te stellen. Het omzetten van ideeën in acties: implementatie van het Strategisch Plan Hoewel het nationaal lidmaatschap, gekoppeld aan stem recht, de normale situatie zal blijven, is de ICA van plan in dividueel lidmaatschap te introduceren binnen het kader van nationaal lidmaatschap (door een klein aanvullend be drag bovenop de kosten voor het nationale lidmaatschap). Leden van nationale verenigingen kunnen zo individuele ICA-leden worden, en hebben dan directe toegang tot ICA- informatie, via user-name en passwords. De ICA wil de traditionele banden met de lcartografische producenten en uitgevers herstellen door ze meer voor het voetlicht te halen. Want het zijn deze groepen die voor een belangrijk deel het gezicht van de lcartografie naar de ge bruiker toe bepalen. Oolc wil ze onderwijsinstellingen in staat stellen lid te worden tegen gereduceerde lidmaat schapsgelden. Voordelen van het lidmaatschap zijn een snellere toegang tot de resultaten van door de ICA geënta meerd onderzoek, deelname in de ontwikkeling en het handhaven van standaarden en deelname in tentoonstellin gen waar prijzen worden verstrekt. Voor de 'affiliate' leden bestaan de voordelen uit de zichtbaarheid en de erkenning van hun rol voor de lcartografie, evenals voorkeursbehande ling op tentoonstellingen. Voor individuele leden kunnen de voordelen bestaan uit de mogelijkheid voor kortingen op cursussen, software en publicaties, en toegang tot vergelij kende studies met betrekking tot software en tot tijdschrif ten. GEO-INFO 2004-1

Geo-Info | 2004 | | pagina 19