Op het gebied van de vier aandachtgebieden voorzien we de volgende 'speerpunt' acties: Wetenschap: het promoten van de lcartografie en de geografi sche informatiewetenschap als afzonderlijke onderwerpen, en het verduidelijken van zowel hun onderlinge relaties als die met de andere geo-informatiewetenschappen ('mapping sciences') door het profiel van de wetenschappelijke com missies binnen de ICA te versterken en internationale samenwerking in het wetenschappelijke onderzoek op het gebied van kartografie en geografische informatieweten schap te bevorderen. Hiertoe hoort onder andere het vast leggen van een mondiale onderzoeksagenda aangaande de belangrijkste thema's binnen kartografie en geografische informatiewetenschap. Tot nu zijn de volgende thema's ge ïdentificeerd: faciliteiten voor ruimtelijke weergave en vi sualisatie voor ruimtelijke exploratie en analyse, kartogra fie voor mobiele diensten op klein formaat, analyse van ruimtelijke gegevens, kaartgebruik, cognitie, en hulptech nieken voor kaartgebruik en besluitvorming. Op het gebied van de opleiding moe ten manieren onderzocht worden om (virtuele) opleidingsprogramma 's op het gebied van kartografie, ge ografische informatiewetenschap en verwante onderwerpen op alle nive aus (universiteit, middelbare school, lagere school en continue educatie) te versterken en in het oog te hou den en moeten ruimtelijke gegevens n ter beschikking gesteld worden voor educatief gebruik. Op het gebied van de beroepspraktijk is de doelstelling het Fig. 5. General promoten van de 'best practice' op het gezamenlijke vakge- Assembly van bied, en het voorzien van interactiemogelijkheden voor be- de ICA. roepsbeoefenaren tijdens de congressen. Dat kan vertaald worden in de organisatie van workshops, kwalitatief hoog waardige tentoonstellingen en panels van experts tijdens de congressen, om beroepsbeoefenaren ertoe over te halen deel te nemen. De algemene doelstelling naar de samenleving toe is het be vorderen van duurzame ontwikkeling door informatie en kennis over kartografie en geografische informatieweten schap mondiaal te verspreiden, en bij te dragen tot de oplos sing van lokale en wereldomspannende problemen door het gebruik van kartografie en ruimtelijke gegevens. Specifieke acties zijn de productie van atlassen over specifieke mondia le thema's, zoals wateratlassen, gericht op het versterken van de besluitvorming gebaseerd op relevante en betrouw bare ruimtelijke informatie. Tijdschema Het Strategisch Plan is op de Algemene Ledenvergadering van de ICA in augustus 2003 in Durban aanvaard. Er is vast gelegd dat het in principe in 2011 moet zijn gerealiseerd. Daartoe wordt er in januari 2004 in Praag een bijeenkomst belegd van het ICA-bestuur met de voorzitters van de com missies om na te gaan hoe de plannen binnen de commis sies gerealiseerd kunnen worden. Het zal in 2005 tijdens het ICA-congres in A Coruna een vervolg krijgen in een be spreking met nationale vertegenwoor digers. In 2007, op het ICA-congres in Moskou, zullen de prestaties van be stuur en commissies voor het eerst te gen het licht van het strategisch plan worden gehouden. Daartoe moet zo spoedig mogelijk ook worden vastge legd waarop beide groepen kunnen worden aangesproken: oolc 'accounta bility' of het ter verantwoording roe pen zal verder worden geïnstitutiona liseerd dan de gebruikelijke controle op de activiteiten van de penning meester. Het kan zijn dat de vice-presi- denten daartoe specifieke taken krij gen, zoals de zorg voor elk van de vier eerder genoemde aandachtsgebieden. Maar de belangrijkste uitdaging voor de ICA blijft het zich voorbereiden op een wereld die in toenemende mate af hankelijk zal zijn van het effectieve ge bruik van ruimtelijke informatie, en met name van de toepassing van de kartografie en de geografische infor matie-wetenschap. Beide blijven essen tieel voor het ondersteunen van de ef fectieve voorziening van ruimtelijke informatie op zowel het virtuele digita le niveau (voor zoeken en analyseren) als het grafisch niveau, om de ruimte lijke informatie leesbaar, begrijpelijk en gebruilcsgeschilct te maken. Literatuur [1] Tobler, W.R., The development of Analytical Cartography: a personal note. In Cartography and Geogra phic Information Science, 27 (3), 2000. [2] Nyerges, T., Cartographic informa tion modelling as a theoretical ba sis for cartographic data structures. Proceedings, Se cond International HDBS Seminar, Richmond, Virginia (VS), 1981. [3] Longley, P.A., e. a., Geographic In formation Systems and Science. London, Wiley, 2001. Trefwoorden: gebruik van geografische informatie, achtergrond, onderzoek Keywords: use of geographical information, back ground, research GEO-INFO 2004-1 'r-J 4-i

Geo-Info | 2004 | | pagina 20