Fig. 1De Cuneratoren in Rhenen nu. werd pas beter mogelijk toen daarbij Snellius) was de eerste die de methode uitvoerde tussen Alkmaar en Bergen op Al vele eeuwen geleden probeerde de mensheid de omtrek van de aarde te bepalen. Bekend is de poging van Er atosthenes, in de 3e eeuw voor onze jaartelling. Behalve breedtebepaling van twee punten op dezelfde meridi aan is het daarvoor ook nodig de juiste Zie fig. 2. Na heel wat rekenwerk was de afstand tussen Alkmaar en Bergen op Zoom bekend, geprojecteerd op de meridiaan van Leiden. Met het verschil in geografische breedte kon hij de om- steeds opnieuw behoefte aan een meer anlczij medewerking van de collega's van de R.D. kon ik interessante details vermelden. Nu in 2004 de Rijkscommissie haar 125-jarig bestaan viert, leek het de moeite waard ook de landmeetkundige en lcartografi- sche leden van de nieuwe vereniging GIN kennis te laten ne men van dit artikel. Het is daarvoor wel aangepast en sterk ingekort. Specifiek voor leken bedoelde uitleg en een weer gave van de geschiedenis van de lcartografie is weggelaten. net tussen Duinkerken en Barcelona, dat in begin 19e eeuw gereed kwam, was al heel wat omvangrijker dan dat van Snellius en met betere instrumen ten gemeten. De betrouwbaarheid van één der uitvoerders is wel sterk betwij feld, in later tijd. De driehoeksmeting diende zowel de wetenschappers die de vorm en afme ting van de aarde wilden kennen als de GEO-INFO 2004-1 Metingen voor de opzet van het RD-stelseL rol van de Cuneratoren in de landmeetkunde In 2002 schreef ik een artikel voor het orgaan van de Historische Vereniging Oudheidkamer Rhenen, over de rol van de Cuneratoren in de landmeet kunde. Ik deed dat op verzoek van de voorzitter van die vereniging. In een gesprek met hem had ik Driehoeksmetingen verteld dat ik op foto's van de Cuneratoren, gemaakt in 1897, de meetopstelling had gezien van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. Het bleek toen dat voor de aanwe zigheid van die torenbebouwing in Rhenen in de onderlinse afstand te kennen. Dat loop van de tijd een eigen verklaring was de driehoeksmetmg een roi gmg spe len. De Nederlandse wiskundige Wille- gevonden. In het boek "500 jaar Cuneratoren" brordsnei vaneen (meerbekend ais staat het zwart op wit: het zou een balkonnetje gebruikte by een graadmeting, die hij zijn geweest voor de stadstrompetters! Als Zoom, later uitgebreid tot Mechelen. oud-medewerker van de Rijksdriehoeksmeting (R.D.) ging ik graag in op de vraag van de voorzit- ter om in een artikeltje de werkelijke betekenis trek van de aarde bepalen. Er was uit de doeken te doen. Het stuk kreeg dan ook de naUwkeurig resultaat. Een driehoeks ondertitel: met nieuws van de stadstrompetters...

Geo-Info | 2004 | | pagina 32