Verslag van de opening van de tentoonstelling in het Universiteits ti] urm "j ui zonder kaart, is als Sinterklaas zonder ten over aan het luisterend publiek. Tenslotte legde hij de nadruk op de in grijpende veranderingen door de komst van de navigatiesystemen. Men is momenteel bezig met: Waar zijn we? Hoe moeten we er komen? Hoe lco- p een dinsdagmiddag in november kwam een select gezelschap bijeen om de officiële opening bij te wo nen. Heel eerlijk gezegd, moest ilc bij het begroeten van de andere bezoekers denken aan menig uitje van mijn oude, reeds in GIN gefuseerde vakvereniging. Veel gepensio neerden, erg enthousiast en geïnteresseerd. De eerste aanleiding voor deze tentoonstelling was de restauratie van diverse oude globes (onder andere die van Blaeu), die in het bezit zijn van de Universiteit Utrecht. De tweede aanleiding was de conservering en de registratie van de kaartcollectie van de Faculteit Geowetenschappen (voorheen Ruimtelijke Wetenschappen). De vakgroep Karto- grafie is dan ook nauw betrokken geweest bij de inrichting van de tentoonstelling. Na een openingswoord door me vrouw drs. H. van der Heijden (waarnemend directeur van het museum), kwam de heer prof.dr. P. Hooimeijer, decaan van de Faculteit Geowetenschappen, aan het woord. Hij be gon zijn verhaal met het vertellen hoe hij als kleine jongen zijn naam in zijn schoolschriften schreef: Naam, Adres, Woonplaats, Provincie, Land, Werelddeel, Aarde. De zaal vulde dit rijtje nog aan met Heelal. Kennelijk herkenden ve len dit rijtje uit zijn of haar eigen schoolschriftje. Hij il lustreerde hiermee hoe belangrijk het is de plek te weten waar je bent. De plek (de postcode) is vaak de sleutel in da tabestanden. Met veel toewijding en humor ('Een geograaf stelde ons gerust dat verdwalen in de tentoonstelling niet mogelijk is kaarten genoeg! Als tweede spreker kwam de heer dr. P.A.C. Beelaerts van Blokland, voorma lig commissaris van de koningin van de provincie Utrecht, aan het woord. Na dat hij de zaal wat had 'omgebouwd', begon hij vol enthousiasme te vertel len. Het is onmogelijk om zijn verhaal in een paar zinnen te beschrijven. Om u een indruk te geven van de sfeer van zijn verhaal, citeer ilc. 'Een kaart is een eye-opener en heeft tot doel visuele in formatie te geven'. 'Zie kaarten als vrienden; niet als leugenaars, vertelce- naars'. 'Kijk niet alleen naar datgene watje ziet. Ga juist denken over de din gen. Ontdek nieuwe dingen!'. Via veel voorbeelden gaf hij een heldere en boei ende uiteenzetting over het vak karto- grafie, met al haar mogelijkheden en nieuwe ontwikkelingen. Na deze twee vertellingen en het be danken van de mensen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de tentoonstelling, was het tijd GEO-INFO 2004-1 Kaarten uitgelegd Hoe kaartenmakers de wereld verbeelden De laatste jaren doen kartografen en landmeters veel moeite om hun vakgebied onder de aandacht te brengen. De grote vragen zijn tegenwoordig: Hoe maken wij ons vakgebied interessant? Hoe krijgen wij nieuwe studenten? Fig. 1. Affiche en ansichtkaart. Misschien raken kinderen enthousiast na het zien van de tentoonstelling 'Kaarten uitgelegd. baard')bracht bii zj.in Hefde voor kaar- Hoe kaartenmakers de wereld verbeelden'. Op 11 november 2003 jongstleden werd deze tentoonstelling in het Universiteitsmuseum te Utrecht geopend. men we terug? De heer HooimeiJer

Geo-Info | 2004 | | pagina 40