voor de officiële opening. De vakgroep Kartografie werd naar voren geroepen en aan het werk gezet. Het maken van een kaart is vaak puzzelen en de groep lcartografen kreeg dan ook de op dracht om een puzzel van Nederland te maken. De moeilijkheidsgraad was met negen stukjes niet overweldigend en Nederland stond dan ook al snel goed op de kaart. Een hele geruststel ling voor velen in de zaal. Na dit offici ële gedeelte werd iedereen uitgeno digd om een kijkje te nemen in de ten- Fig. 2. toonstelling (fig. 2). Kaarten te kijk. Bij binnenkomst in de tentoonstel lingsruimte word je direct verwelkomd door een enorme globe: de gerestau reerde globe van Blaeu uit de periode 1645 - 1648 met een diameter van 68 cm. Een mooi werk, waarop je goed kunt bekijken wat er in die tijd al wel of nog niet ontdekt was. De tekst bij de globe legt overigens uit dat globes vaak niet de meest actuele situatie weerge ven. 'Jaar na jaar gaven uitgevers globes uit zonder ze te actualiseren en de laatste ont dekkingen te verwerken. De koper van de globe vond dit overigens geen enkel pro bleem. De globe was toch geen gebruiksvoor werp, maar meer een statussymbool ter op siering van de bibliotheek. De trotse eige naar illustreerde hiermee hoe groot zijn al gemene ontwikkeling was. Fig. 3. Landmeetkundige instrumenten. Na het bekijken van deze globe, zag ik pas hoeveel ander (kaart-)materiaal in de tentoonstelling aanwezig is. De ten toonstelling nodigt uit om de kaarten goed te bekijken en de beschrijvende teksten te lezen. Voornamelijk komt dit door de manier waarop feiten en anekdotes worden afgewisseld. Zo blijkt dat er in de 16e en 17e eeuw veel kaarten werden gekopieerd. Wat al bij de glo bes naar voren kwam, ging het bij kaarten in die periode ook niet zo om de inhoud. Rond 1570 heeft de geograaf Sec- co een kaart van Portugal gemaakt. Bijna een eeuw later verschijnen er nogmaals twee kaarten van Portugal. Eén van de Amsterdamse kartograaf Blaeu en één van Visscher. De kaart van de laatste maker bevatte veel nieuwe informa tie en gaf de werkelijkheid van die tijd weer. De kaart van Blaeu daarentegen bevatte exact dezelfde informatie als de kaart van Secco uit 1570! Waarom had Blaeu de nieuwe in formatie niet verwerkt? Wist hij dat niet? Natuurlijk wist hij het wel, maar Blaeu vond het een veel te tijdrovende klus om de kaart opnieuw te laten maken. Hij was dan wel bekend als kartograaf en geograaf, maar in de eerste plaats was hij gewoon een goed ondernemer en koopman. Naast het weergeven van de werkelijkheid worden er ook veel kaarten gebruikt om bepaalde thema's naar voren te brengen of om juist bepaalde gegevens niet weer te geven. In de tentoonstelling hangen een aantal sprekende voor beelden. Een schaatsroutekaart geeft de verschillende schaatsroutes aan in de provincie Noord-Holland en een hondenuitlaatkaart geeft exact de plaats in Nieuwegein weer waar honden uitgelaten mogen worden. Om bepaalde gegevens juist niet weer te geven, wordt de kaart ook wel gemanipuleerd. De lezer wordt op een verkeerd spoor gezet. Een bekend voorbeeld is de witte vlek in de topografische kaarten. Iedereen weet inmiddels dat er op die plek een mi litair vliegveld ligt. Een andere methode om zo'n vliegveld onherkenbaar te maken was het intekenen van een natuur park op de betreffende locatie. Het natuurpark bestond al leen in de fantasie van de kaartenmaker. Een ander voor beeld van lcaartmanipulatie is het weglaten van zwarte ste den in Zuid-Afrilca of van West-Berlijn op kaarten van Oost- Duitse herkomst. Die gebieden 'bestonden gewoon niet'. In de tentoonstelling wordt ook aandacht besteed aan een stukje landmeetkunde en aan de verschillende soorten in strumenten; mooie voorbeelden van meetwiel, passenteller, kwadrant, hollandse cirkel en de theodoliet liggen tentoon gesteld (fig. 3). Als begeleidende tekst staat 'met wat gereed- GEO-INFO 2004-1 - 4 museum te Utrecht. Si 39

Geo-Info | 2004 | | pagina 41