|A Verouderde kaart. t 1 ne inleiding waarin het gebied en zijn recente geschiedenis vanaf 1500 wordt behandeld, de opkomst van het natio nalisme in de 19e eeuw en van de na- tie-staten in de 20e, en waarin de nodi ge mythen worden doorgeprikt. De collectie begint met een aantal overzichtskaarten van het gebied uit de 16e eeuw van de oorlogen tussen Habsburgers, Venetianen en Turken, met kartografische gezichtspunten van beide zijden, maar het zwaarte punt ligt in de 19e en 20e eeuw. Het interessantst is het tegenover elkaar stellen van kaarten met verschillende standpunten, vervaardigd door de ver schillende naties in dit gebied, zoals volkerenlcaarten van Macedonië, ver vaardigd door Griekenland (dat aangaf dat de inwoners van Zuid-Macedonië eigenlijk allemaal Grieken waren), Ser vië, dat aangaf dat Macedoniërs eigen lijk Serven zijn, en Bulgarije, dat ze tot de Bulgaren rekende. Rond de Eerste Wereldoorlog heeft er ook een echte Kaart van Kroatië uit ca 1590 kaartenoorlog gewoed, waarin elke na tionaliteit op thematische kaarten het eigen volk op dié manier aangaf die het meest voordelig uitpakte - op die verschillende technieken wordt niet ingegaan, wèl op de wisselvalligheden van de statistische bestandsopnames, die meestal definities met betrekking tot nationaliteit hanteerden die het heersende bewind goed uitkwamen. De geëxposeerde kaarten zijn dus zo wel via de bij de catalogus behorende CD als via de website terug te vinden, en men kan aan de hand daarvan een goed idee krijgen van de aard van het materiaal. Voor de echte belangstellen den vormen ze een goede verwijzing naar het voor hen interessante materi aal in kaartverzamelingen, want op de scans kan men in de meeste gevallen niet de plaatsnamen lezen - en die vor men juist een belangrijk aspect van de strijd tussen de nationaliteiten: ook aan de plaatsnamen kan je immers zien welke nationaliteit een bepaald gebied bewoont! Dat beseft men in middels al meer dan honderd jaar, en dat leidt tot plaatsnaamwijzigingen bij elke verandering van grenzen of soevereiniteit. Tenslotte: de commen taren zijn voor een groter publiek ge schreven, en daardoor zeer leesbaar en toegankelijk. Ferjan Ormeling Geo-information Engineering Mathias Lemmens, Geo-information Engineering. Changing Technology in a Changing Society, GTTC B.V. Lemmer 2003, ISBN 90-806205-6-4,192 p., €34,- Bezoekers van het laatste Gcodesiacon- gres zal het niet zijn ontgaan: een boek met een groot Engelstalig bereik van een Delftste auteur werd uitgegeven en gepresenteerd door een uitgever uit Lemmer. Bij de vele internationale af beeldingen zit ook een TIN-model van het stadhuis van Delft en de omslag van het liber amicorum van de Delftste profes sor Theo Bogaerts: There is more than Geometry. De schrijver is de ge odeet dr.ir. M.J.P.M. Lemmens, docent aan de TU Delft. Hij schreef volgens de achterkant van het boek meer dan tweehonderd vakartilce- len en voor hem geldt ook als aanbeveling: "From 1991 until 1998 he was editor of the Ne therlands Geodetic Journal Geodesia." Volgens het voorwoord hebben lezers van GIM International de uitgever om bundeling van de columns in een boek gevraagd. Uitgever en auteur zijn daar- mee gefeliciteerd, want dat is niet van zelfsprekend! Het eerste deel van het boek bevat een selectie van bijdragen, die sinds 2000 als 'Pinpoint' in GIM International zijn gepubliceerd. De geo-informant, die zijn literatuur bij hield, zal dus veel herkennen. Nu ook grotere instellingen tijdschriften als GIM International (en Geo-Info!) slechts twee jaar in hun documentatie centra bewaren, is een bundeling als deze extra welkom. Het tweede deel van het boek is met name gewijd aan gegevensinwinning met fotogrammetrie en remote sensing, maar oolc organisatorische en onderwijskundige as pecten worden niet ge schuwd. Lemmens reflecteert de visie dat er als gevolg van de veranderingen in de samenleving steeds meer behoefte komt aan geo-informatie en er dus steeds meer kan sen komen voor de pro ducenten daarvan. Soms wordt die behoefte trouwens al bevredigd door actuele, ruwe data! Nuttig is het boek zeker voor hen, die vanuit een andere technische invalshoek in dit vakgebied belanden. Misschien ook voor studen ten, die met een bredere bachelor als kop voor een van de masterstudies geo desie kiezen? Voor die managers, die als jobhopper enkele jaren geroepen worden een geodienst te leiden, maar toch ook van 'content' willen weten? De illustraties zijn goed gekozen zoals die prachtige foto voorop van een op trottoirtegels geschilderd paspunt, dat door herstraten werd verstoord! Adri den Boer Het reuzenrad op het Vrijthof in Maastricht moet onmiddellijk twee meter verplaatst worden. De attrac tie staat op de verkeerde plek waardoor de stabiliteit van de nieu we ondergrondse parkeergarage ge vaar loopt. Burgemeester Leers heeft gisteren opdracht gegeven om het rad te verplaatsen. Het reuzenrad staat niet goed door foute aanwij zingen van de landmeetkundige dienst. Die maakte gebruik van een verouderde kaart. Uit: OV-blad Metro, 21 november 2003 Geo-informatïon Engineering Changing Technology in a Changing Society M MXhi J* lemma» m Colio dl 'benefit; GEO-INFO 2004-1

Geo-Info | 2004 | | pagina 46