De eerste stap was het ontwikkelen van zo'n bestuurbaar voertuigje als ba sis voor het hele project. Van Zuydam kreeg daarbij onverwachte hulp van het AKC Noord-Holland (Agrarisch Ken nis Centrum) in Zwaagdijlc waar zich een gepensioneerd medewerker van Rijkswaterstaat (dhr. Drayer) had aan gemeld om hulp te krijgen bij het ont wikkelen van een voertuigje om mest uit te rijden. Een uit de kluiten gewas sen waterslang voortgesleept achter een karretje zou de vloeibare mest op de goede plaats moeten brengen. En daarbij speelde het zelfde probleem een rol: hoe vindt het karretje zijn weg. Zo vonden die twee elkaar. Toch was er meer nodig om het probleem aan te pakken, vooral geld. Door toe doen van en onder coördinatie van het AKC Noord Holland kwam er een samenwerkingsverband tot stand tus sen de gepensioneerde ambtenaar, een fabrikant van landbouwmachines (JOZ) en de Wageningse deskundigen. Geld werd gevonden bij de Provincie Noord Holland, een Europees fonds (Leader+) en de Rabobank. JOZ nam de bouwkosten voor zijn rekening en de Universiteit Wageningen (IMAG) stelde de deskundigen en GPS- apparatuur beschikbaar. Proefbedrijf "Oostwaardhoeve" stelde een proefper- ceel beschikbaar en zaaide en verzorg de een uiengewas. JOZ ging aan het bouwen en Van Zuydam en Achten be gonnen met de ontwikkeling van het ir R. van Zuydam bij 'het instituut'. Theo Scheele, redacteur besturingsprogramma om het voertuig langs een voorge programmeerd pad te sturen. Van begin af aan werd een nauwkeurigheid van 1 cm als voorwaarde gesteld. Voor het uitrijden van de mest is dat niet zo belangrijk maar wel voor het schoffelen, want als je dat met een decimeter nauwkeurigheid doet, vliegen de uien en de suikerbieten je om de oren en blijft het onkruid staan. De eerste bestu ringsoefeningen gebeurden met een krijtstreep op het as falt om het resultaat goed zichtbaar te maken. Dat zag er eerst nog wat bibberig uit maar na wat verder experimente ren kwam een recht lijn tot stand. Het ging eerst nog wat langzaam en later werd ook snelheid gemaakt want die ak kers zijn best groot. De nauwkeurige GPS-navigatie vereiste de aanwezigheid van een referentiestation in de directe na bijheid, maar om de vereiste 1 cm te halen moest ook een rekenprogramma worden ontwikkeld. Werkingsprincipe GPS De gang over rechte stukken was snel geregeld, maar aan het eind van de akker moet worden gekeerd. Ook dat kreeg men onder de knie, het karretje kon al snel op eigen kracht gaan wieden, zij het dat aan het eind van de akker het schoffelmes nog handmatig moest worden opgetild. Er moest dus nog steeds iemand meelopen. Ook dat probleem werd opgelost en uiteindelijk kon het AutoMaatje zoals het voertuig inmiddels heette, geheel alleen zijn weg vinden over het ingezaaide veld en had het ook geleerd aan het eind van de akker het mes op te tillen zodra de plaats van de berekende coördinaten was bereikt. Het geheel ziet er niet erg ingewikkeld uit, integendeel het oogt als een eenvoudig boerenlcarretje met daarop wat apparatuur, waaronder een laptop en GPS-instrumenten. AutoMaatje wordt aange stuurd door de laptop met de door IMAG ontwikkelde be- sturingssoftware die werkt onder Windows. De route wordt vooraf gemeten of berekend en in de laptop opgeslagen. Ook de beveiliging vroeg aandacht, want niet elke akker is afgesloten door een sloot of hek. Vaak lcun j e zo van de weg het land op rijden, en AutoMaatje zou het dus ook anders om kunnen doen. In de software zijn dus extra componen ten aangebracht waardoor het voertuig stopt als er onver wachte storingen optreden, of als het om andere reden uit de koers raakt. Het apparaat komt dan onmiddellijk tot stil stand en kan zijn werk weer oppakken precies op de plek waar het is gestopt, zodra het euvel is verholpen. Maar dan GEO-INFO 2004-1 r

Geo-Info | 2004 | | pagina 8