moet er dus wel steeds iemand in de buurt zijn die daarop toeziet, tenzij de storing vanzelf verdwijnt (bijv. slechte GPS-ontvangst), dan gaat AutoMaatje vanzelf verder waar hij gebleven was. In de toekomst zal de besturing geheel worden onderge bracht in een soort "black box" waaraan een bedienings paneel is gekoppeld en waar ook andere intelligente werk tuigen op aangesloten kunnen worden, want in de land bouw valt meer te doen dan schoffelen. Uiteindelijk is het gelukt AutoMaatje geheel zelfstandig zijn werk te laten doen. De besturing is uitsluitend geba seerd op GPS-RTK. De computer op het voertuig fungeert als centrale meldkamer en slaat alle gegevens op tijdens de rit: de posities van het voertuig, de stand van de wielen, de Automaatje met plantjes werden weggemaaid en de schoffel en van andere werkende onderdelen. Hij re- volledige uitrusting, goede producten bleven staan. Indien gistreert de coördinaten van de plaats waar hij zich bevindt en waar hij volgens de vooraf berekende route zou moeten zijn, en gaat vervolgens correcties berekenen voor de rich ting van de wielen. Hierbij worden tevens alle waarnemin gen van de tot hiertoe gevolgde route verwerkt en mee 'ge wogen'. Op deze wijze lukt het om al rijdend met een snel heid van ca 7 km per uur een nauwkeurigheid van 8 mm in de zijwaartse richting te bereiken. Om dit te kunnen meten moest er overigens eerst (laser-)meetapparatuur ontwikkeld worden, want die was er ook nog niet! En daarmee was het onderzoeksdoel bereikt. Een unieke prestatie niet alleen voor Nederland maar die ook daarbuiten nog nergens is be reikt. Het kon worden bereikt door naast de directe positie waarnemingen ook een groot aantal andere gegevens mee te laten wegen, zoals het feit dat alle recent waargenomen punten (elke 20 cm een punt) op één lijn moeten liggen, het gewicht van het voertuig, en een heleboel andere ervaring. Dat alles wordt meegenomen in het gebruikte relcenalgo- ritme. Maar hoe dat precies werkt houdt de universiteit voorlopig nog geheim. Eind 2001 kon het prototype worden gepresenteerd. Het was erg koud en nat op het land op het proefbedrijf "Oostwaardhoeve" in Slootdorp. Veel landbouwdeskundi gen en vooral de landbouwpers kwamen kijken. Ondanks de niet-praktijlcomstandigheden (je schoffelt nooit in de cember) sprak de demonstratie zeer aan. Door te kiezen voor het schoffelen als handeling werden ook de resultaten erg aanschouwelijk gemaakt, je zag precies dat de onkruid- Het eerste ontwerp. In het begin nog wat bibberig... T het besturingssysteem niet goed zou werken zou dit onmiddellijk duidelijk worden! Het werd bestempeld als een eerste uiting en een nieuwe mijlpaal van nieuwe techniek in de landbouw. December 2002 volgde een presentatie op de Landbouw-RAI. Ook daar was het enthousiasme erg groot en AutoMaatje verkreeg een Innovatie Award. De ont werpers konden tevreden zijn. Het (eerste) doel was bereikt. Van Zuydam heeft goede hoop dat ook de verdere doelen nu snel kunnen wor den gerealiseerd want in de landbouw is meer handmatig werk te automati seren, zoals zaaien, planten, mesten en bespuiten. Ook kunnen er bredere voertuigen gebouwd worden want AutoMaatje heeft slecht een spoor breedte van 1,50 meter en kan maar één bedje tegelijk bewerken. Denkbaar zou zijn dat met dezelfde besturings principe veel bredere stroken kunnen worden bewerkt. Dat zal de toekomst moeten leren en veel hangt daarbij af van hetgeen het bedrijfsleven daarin ziet, maar daarvoor zullen eerst nog wat bijkomende zaken verder moeten worden onderzocht en wellicht aange past. Eén daarvan betreft het opmeten c.q. uitzetten van het tracé. Het zal duidelijk zijn datje AutoMaat je pas op de akker los kunt laten als de computer weet waar het eigenlijke zaaigoed staat waartussen moet wor den geschoffeld. Dat kan op verschil lende manieren gebeuren. Bijvoor beeld vooraf opmeten en registreren van de contouren van een kavel met GEO-INFO 2004-1 4 IJ L - Eindresultaat Verdere ontwikkeling

Geo-Info | 2004 | | pagina 9