van de Velde Deze column schrijf ik tijdens een in Estland voor alle bussen en treinen Twinning week in Estland. Twinning wil in dit verband zeggen het overbren- met een SMS-je kan worden betaald. En hoe zit het met location based services, aanbiedt aan andere rijksdiensten. En verlaten na vier uur life-demo's en des kundige uitleg over de keuzes onder de gen van kennis en ervaringen. De lcandi- vraag ik voorzichtig? "Kennen we al een motorkap het pand. Nog meer onder de daat EU-landen maken veel gebruik van de mogelijkheid om een overheidsorga nisatie uit een EU land te vragen te hei jaar of vijf Wordt gebruikt voor het opsporen van bosbranden. Er zijn mooie voorbeelden bekend van mensen indruk, maar dan valt langzaam het kwartj e pen bij de invoering van Europese wet- die hun leven te danken aan het bereke- xerug in Nederland vallen de dingen sa- geving. Mijn werkgever (het ministerie nen van hun XY coördinaten via het men De geringe belangstelling voor van LNV) voert Twinning-projecten uit GSM-netwerk." We wandelen naar onze technische opleidingen, het ontbreken in vrijwel alle tien kandidaat EU-lan- afspraak. Weer onder de indruk. den. De Europese steun aan de landbou wers en de ontwikkeling van het platte- In gesprek met de GIS-specialisten dui ken we in de standaarden voor het uit land zijn gekoppeld aan het gebruik wisselen van geo-informatie tussen overheidsdiensten in Nederland. Ilc ver van de grond. De toetredende landen moeten daarom beschikken over een nauwkeurige registratie van landbouw- percelen. Dit geeft een sterke impuls aan de ontwikkeling van de GI-infra- structuur in deze landen. Mijn Estse collega van het Ministerie van Landbouw brengt mij en m'n LNV- tel over het rijke aanbod aan kwalitatief hoogwaardige geo-informatie. "Met de producenten hiervan, het Kadaster, de Topografische Dienst, de Meetkundige Dienst etc. hebben we contracten geslo ten. Hoe we aan de gegevens komen?" Als voorbeeld vertel ik over het Ka- van verdieping in GI-technologie in de GIS-opleidingen, de lang durende dis cussies over basis-registraties en digita le uitwisseling zonder - zo lijkt het - voldoende aandacht voor de technologi sche realisatie hiervan. Geo-informatie is een volwassen werkveld en acade misch domein geworden, maar geldt dat ook voor de GI-technologie die zich razendsnel ontwikkelt langs de lijnen van de database-internet- en telecom- collega naar de organisaties die hier- daster. Elke maand ontvangen we een municatie-technologie? Natuurlijk, de voor verantwoordelijk zijn. Soepel rijdt doos CD-rom's met de massale output. Esten hebben geen last van een remmen- hij ons over grote afstanden door dit Introvert als ze zijn, vertellen ze inge- de technologische voorsprong. Maar mooie, lege land. Eerder deze week kon- houden over X-road. X-road is een proto- het lijkt er op dat we collectief lijden den we op de vers gevlogen digitale luchtfoto's een enorme SS-20 raketbasis bewonderen. De koepels zie je nog, maar die gebruiken de Esten nu als col dat in opdracht van het Estse mi nisterie van Economische Zaken is ont wikkeld. Kern hiervan is dat rijksdien sten hun databases via webservices aan aan de angst voor nieuwe technologie. Is het de oude angst voor de technology- push of overheerst de angst voor het on bekende? Ilc vermoed dat de laatste fac- lceerpunten voor een autocross. Ilc raak elkaar aanbieden. Met wat doorvragen tor dominant is. Bij het implementeren onder de indruk van de opgave om dit kijken we mee naar de zeer gedetail- van nieuwe technologie zijn vanzelf- land in ruim twaalf jaar om te vormen leerde technische protocollen die hier- sprekend veel factoren van belang, van een Sovjet-provincie naar een EU- land. We naderen Tartu, met 100.000 inwo- voor zijn ontworpen. Vanaf 1 januari Serieuze aandacht bij de overheid voor de inhoud van de nieuwe geo-informa- 2005, vertellen ze, moeten ook de geo- databases via Open-GIS-standaarden ners de tweede stad van Estland. Hier worden aangeboden, bovendien is het vandaan is het nog maar 40 kilometer vanaf 2005 wettelijk verboden om lco- van de Russische grens. In de grens streek ontbraken de luchtfoto's. Te dicht op de grens om te mogen vliegen van het grote buurland. Nonchalant pakt mijn collega zijn GSM en betaalt het parlceergeld in de binnen- lij les een doos met CD-rom's ontvangen stad. We komen aan de praat over mo- en allemaal druk zijn om die netjes in biele services. Ilc vertel hem over de ge- het geo-palchuis te krijgen. tietechnologie lijkt me wel een belang rijke. pieën van basisregistraties te bewaren en te beheren. Het flitst door mijn hoofd dat misschien wel 300 overheids organisatie (rijkdiensten, provincies, gemeenten en waterschappen) maande- slaagde proef met M-ticlceting bij Noordned (kaartje kopen via GSM). Hij We bezoeken de volgende dag het Kadaster van Estland. We duiken snel in kijkt me vriendelijk aan en vertelt dat de Open-GIS-services die het Kadaster Rob van de Velde Programmamanager GIS bij de Dienst Landelijk Gebied, een uitvoerings organisatie van het Ministerie van LNV, r.v.d.velde@dlg.agro.nl Tevens verbonden aan het SPINlab van de Vrije Universiteit Amsterdam. GEO-INFO 2004-2 Geo-lnfo in Praktijk Angst voor technologie 57

Geo-Info | 2004 | | pagina 11