monstratie van deze toepassing door collega Michaela Förster waren de deelnemers zeer onder indruk: de ge- buiker van een toepassing merkt niet dat de geodata door een andere organi satie beheerd en geleverd ('serviert') worden. De communicatie gebeurt via OpenGIS- standaarden. Samenwerking noemde Spies als belangrijke succes factor om de doelstellingen van de Europasche Wasserrahmenrichtlinie (Kaderrichtlijn Water) te bereiken. Meer informatie over de webservices van het waterschap is te vinden op http://ims.wupperverband.de. De laatste stop was Maastricht, waar Klaartje Giesberts een presentatie gaf over de Maaswerken (www.maaswer- lcen.nl). De Maaswerken is een groot infrastructueel project dat moet lei den tot een veiligere, meer natuurlijke en beter bevaarbare Maas in het stroomgebied in Limburg, Noord-Bra bant en Gelderland. De afdeling Geo- informatie behoort binnen de Maas werken bij het Bureau Kennis en houdt zich bezig met databeheer, kwa liteitsborging en laagdrempelige com municatie naar de burger. Geo-infor- matie wordt onder andere gebruikt bij de ontwerpfase, grondwaterbereke ningen, en grondverwervering. Douwe Meijer vervolgde met een presentatie over het Zandmaas project. De Zandmaas (de Maas van 0 tot 248 1cm) moet een beschermingsniveau van 1/250 jaar bieden. Om dit te berei ken worden rivierverruiming, hoogwatergeulen, retentie- gebieden en lcade-aanpassingen als middelen ingezet. Meij er kon de deelnemers duidelijk maken dat lcadeverhogin- gen zelf weer waterstandsverhogend kunnen werken. Een onmogelijke opgave zonder kaartmateriaal! Peter Stassen sloot af met een presentatie over het verdronken kasteel van Elsloo. Wie zou vermoeden dat bij het archeologisch erfgoed geo-informatie zo'n belangrijke rol speelt? De loca tie werd met historische kaarten bepaald, het veldwerk werd door dGPS-metingen ondersteund en de sonarbeelden werden in 3D uitgewerkt. Het kasteel werd in de 16-17e eeuw opgeslokt door de Maas. Het (onderwater!) rijksmonu ment kan slechts met moeite worden behouden: verplaat sing naar een andere locatie of de Maas 'iets' verplaatsen richting België. Naast werk voor de landmeters ook veel veel werk voor de diplomaten. De deelnemers konden terugblikken op twee goede dagen vol met (geo-)informatie en waterbeheer, met een perfecte logistieke ondersteuning door Marloes Visser van ESRI- Nederland. Het ging uiteraard niet om het eindpunt, maar vooral ook om het onderweg zijn. Een studiereis voorziet in de behoefte aan kennisoverdracht op een 'mobiele' manier. Deelnemers leren meer dan alleen de presentaties van an dere organisaties, men leert ook van elkaar. De plannen voor een GIS-studiereis 2004 zijn alweer in de maak. Het is aan de leden van Geo-Informatie Nederland om te oordelen of de inhoud ook aanspreekt en een bijdrage levert aan de doelstelligen van GIN. Een kaart van een stad of gebied op zijde is al zo oud als de weg naar Rome. Of juister gezegd, van ongeveer 200 voor Christus. Het belang van een kaart op stof bleek tij dens de Tweede Wereldoorlog. In de survival kits van de Britse luchtmacht bevond zich naast handige zaken als een kompas en een mes ook een kaart op zijde gedrukt. De voordelen boven een kaart op papier zijn legio. De shawls zijn waterbestendig, je kunt ze zo vaak vouwen als je wilt, ze zijn heel stil in het gebruik en makkelijk te ver bergen. De Amerikanen zagen de voordelen en vanaf 1942 be hoorde zo'n plattegrond-shawl tot de standaarduit rusting van alle US-Airforce servicemen. Naar schatting heeft ongeveer de helft van de 35.000 mannen die wisten te ontsnappen uit vijandig gebied, gebruik gemaakt van zijn zijden kaart. In de 21ste eeuw is de zijden plattegrond weer helemaal hot. Bij Mapscarves kun je shawls bestellen van vijf wereldsteden. Goedkoop is het niet, 69 euro per stuk, maar dan heb je wel een kaart die je de weg wijst, je nek lekker warm houdt in de winter en/of je hoofd beschermt tegen de felle zomerzon. Uit: Metro24 oktober 2003 GEO-INFO 2004-2 Plattegrond die meer doet dan weg wijzen

Geo-Info | 2004 | | pagina 13