Problemen rond de registratie en informatieverstrekking van kabels u yy nder deze titel verscheen in de NRC van 19 april en la ter nog eens op 16 augustus 2003 een uitgebreid arti kel over de risico's van ernstige calamiteiten met ondergrondse leidingen. Ook NOVA besteedde aandacht aan deze dreigende calamiteiten. Deze artikelen en rapportages én de verbreding van het lezersbestand als gevolg van de tot standkoming van GIN, waren voor de redactie aanleiding om aandacht te schenken aan de registratie van kabels en leidin gen. In de komende nummers zult u artikelen aantreffen over deze problematiek vanuit verschillende invalshoeken. Jan de Kruif, redacteur. Enkele kranten- en persberichten «Gevaar dreigt door chaos onder de grond» (NRC 19 april 2003). "De ordening van ondergrondse kabels en leidingen is uit gelopen op een zodanige chaos, dat in een rapport van Rijkswaterstaat wordt gewaarschuwd voor grote veilig heidsrisico's. Het niet-openbare rapport van Rijkswaterstaat dateert van 7 februari en is opgesteld in samenwerking met het Centrum voor Ondergronds Bouwen. Het is "wachten op de grote klapper", zegt een betrokkene in het rapport. Door het ontbreken van een accurate registratie van kabels en leidingen is ondergronds "één grote rotzooi" ontstaan, zegt directeur H. Admiraal van het Centrum voor Onder gronds Bouwen. In het stuk van Rijkswaterstaat staat dat ruim 20 procent van alle betrokkenen bij kabels of buislei dingen ondernemers en ambtenaren verwacht dat de Rand stad vroeg of laat getroffen zal worden door een "ramp". In het rapport wordt gesteld dat zo'n ramp kan worden afge wend door alsnog een centrale re gistratie in te voeren van alle onder grondse kabels en leidingen. In de ja ren tachtig heeft toenmalig minister Nijpels (Ruimtelijke Ordening) een wetsvoorstel daartoe ingetrokken, om dat grote bedrijven die kabels en lei dingen beheren, zoals Gasunie en KPN, meenden dat zij dit beter zelf konden regelen. Nu blijkt dat deze 'zelfregule ring' faliekant is mislukt. Volgens Ad miraal van het Centrum voor Onder gronds Bouwen zal "het jarenlange ge brek aan beleid" leiden tot een "onbe taalbare sanering". "Bijna alle [partij en] zitten met de handen in elkaar." Behalve voor een catastrofe wordt ook gevreesd voor indirecte economische schade van miljarden euro's per jaar. Zo was in de periode 1999 tot 2001 al een kwart tot de helft van alle stroom storingen het gevolg van graafschade." «Energiebedrijven luiden de nood klok» (Nova uitzending 23 aug 2003). De energiebedrijven maken zich grote zorgen over de gasleidingen die door heel Nederland onder de grond lopen. Ze spreken zelfs van een gevaarlijke si tuatie. Die gasleidingen liggen zolang- zamerhand helemaal bedolven onder dikke bundels telecomlcabels. Daardoor kunnen de energiebedrijven veel moei lijker bij hun gasleidingen komen voor controle en werkzaamheden. En bij gas lekken is zoiets zonder meer gevaarlijk. «Risico op ramp met leidingen gene geerd» (NRC voorpagina van zaterdag 16 augustus 2003). "De Gasunie, de NAM en Defensie ne men al drie jaar moedwillig het risico van ernstige calamiteiten" met hun ondergrondse leidingen. Hun optreden is uit maatschappelijk oogpunt "on begrijpelijk en onaanvaardbaar". Dit staat in een onderzoeksrapport van energieconsultant ir. P. Koppen de Neve." «Overheid wil ondergrondse kabel- wet» (Planet Internet, vrijdag 25 au gustus 2003). "De ministers van Economische Zaken, VROM en Verkeer gaan een wet maken die het gevaar rond de aanleg van ondergrondse kabels en leidingen moet wegnemen. Het leidingennet in Nederland moet veiliger, zo beloofden de minsters. Veel stroomstoringen worden veroorzaakt door incidenten bij graafwerkzaamheden. Van de 15.000 schades aan netten voor gas, elektriciteit en telefoon zijn er 5000 het gevolg van graafwerk. De schade kan leiden tot gevaarlijke situaties. (NB typefouten letterlijk overgenomei uit bericht). Rijdende rechter (uitspraak 9 januari 2002). 1. Op 5 juli 2000 heeft de zoon van Smorenburg, die in diens opdracht met een schep een sleuf aan het gra ven was in de voortuin, een kunst stof gasleiding (huisaansluiting) GEO-INFO 2004-2 95 60 De geo-info van kabels en leidingen Wachten op de grote klap?

Geo-Info | 2004 | | pagina 14