EN LEIDINGEN van NUON doorgestoken. Deze (po- lyetheen) gasleiding met een wand dikte van 2 millimeter lag ter plaat se op ongeveer 35 centimeter onder de oprit. 2. NUON heeft de doorgestoken gaslei ding hersteld. Daarmee was een schadebedrag groot 467,25 ge moeid. Smorenburg heeft gewei gerd deze schade aan NUON te ver goeden. NUON wijst erop, dat leidingen ge makkelijk gelokaliseerd kunnen worden aan de hand van bij haar verkrijgbare tekeningen. Voor recht wordt verklaard dat Smorenburg niet verplicht is de hiervoor onder 2. bedoelde schade te vergoeden". «IÜWA constateert gering risico door dienstverlening KLIC» (Persbericht KIWA16 oktober 2003). "Er is slechts een klein risico op be schadiging van kabels en leidingen door onjuiste verwerking van informa tievragen bij KLIC. Deze conclusie volgt uit een onderzoek dat het organi satie-adviesbureau Kiwa management Consultants in opdracht van KLIC heeft uitgevoerd." En zo zijn er nog wel meer voorbeel den te vinden. Conclusie: er is wat aan de hand met (de registratie van) onze kabels en leidingen. Enkele cijfers Er zijn in Nederland nu nog ongeveer 1000 kabel- en leidingbeheerders (waaronder meer dan 470 gemeenten). Samen beheren ze meer dan anderhalf miljoen kilometers leidingen, vooral kabels. De vervangingswaarde wordt geschat op meer dan 100 miljard euro. Geschat wordt dat er jaarlijks onge veer 75 miljoen euro primaire schade is als gevolg van graafwerkzaamhe den, dus exclusief de vervolgschade. Dit cijfer is echter nergens hard onder bouwd! Er zouden jaarlijks ca 200.000 'grondroeringen' zijn, dit tegenover de 130.000 KLIC-meldingen. Ook dit cijfer van 200.000 gaat al jaren rond en is nergens onderbouwd. Bij KPN wor den jaarlijks ca. 15.000 schades gere gistreerd als gevolg van 'grondroerin gen', in ongeveer 6.000 schadegevallen is geen sprake van een KLIC-melding. Een persbericht spreekt weer over 15.000 schades waarvan er 6.000 een ge volg zijn van graafschade? Schademeldingen worden helaas nog steeds niet centraal geregistreerd, zodat er geen goed overzicht en inzicht is inzake aantallen en gevolgen van schades door graafwerkzaamheden. Een lange historie Al voor de tweede wereldoorlog heeft H. Vermeulen, hoofd bureau Buitengewoon Landmeetkundig Werk van het Ka daster gepleit voor de oprichting van een "Kadaster der Ge leidingen". In 1963 bracht ir. H. van Steenis een rapport uit met een pleidooi voor een leidingkadaster. In 1964 schonk Geodesia aandacht aan het leidingenkadaster, een citaat: "Steeds groter wordt het aantal berichten in de kranten be treffende ontwrichting van het telefoonverkeer, storingen in electriciteitsvoorzieningen en andere meer of minder ernstige vertragingen tengevolge van beschadigingen van kabels en leidingen." In dit artikel ook een uitvoerige brief van prof. ir. G. Witt aan de Nieuwe Rotterdammer Courant (weer de NRC dus) waarin hij pleitte voor een centrale re gistratie van kabels en leidingen. Enkele citaten: "Reeds herhaalde malen is van landmeetkundige zijde gewezen op de wenselijkheid van een registratie op uniforme wijze van al deze ondergrondse voorwerpen; deze gegevens zouden door een centraal bureau (bijv. per provincie) aan de uitvoe rende lichamen op aanvraag ter beschikking moeten wor den gesteld; desnoods zou dit bureau in het terrein kunnen aangeven waar en op welke diepte kabels en dergelijke zich bevinden. De instelling van enige centrale bureaus zal ze ker geld kosten, maar nu knutselen tal van bedrijven en diensten zelf aan de opmeting en vastlegging van onder grondse objecten op kaarten, ieder op hun eigen wijze, ter wijl meestal geen enkel verband bestaat tussen de metin gen van deze diensten." "Het is opmerkelijk dat juist van de zijde van de beheerders van ondergrondse leidingen weinig belangstelling bestaat voor de instelling van de hiervoor bedoelde centrale bure aus." Het artikel eindigt met de oproep aan de lezers, die er varing met dit onderwerp hebben, deze ervaringen door te geven in een serie onder de naam "Wat doen we aan het Lei dingenkadaster?". Deze artikelen heb ik helaas niet kunnen vinden in de volgende nummers van Geodesia. Geo-lnfo en de kabels en leidingen Geo-info zal de komend nummers in een serie artikelen aandacht schenken aan de registratie van kabels en leidin gen en de informatieverstrekking aan belanghebbenden. In dit nummer wordt gestart met KLIC: het Kabels en Leidin gen Informatie Centrum. In een volgend nummer komt de leidingregistratie bij de NAM aan de orde, vervolgens ko men onder meer andere beheerders van kabels en leidingen en de gemeentelijke wegbeheerder aan het woord. Hierbij proberen we, in tegenstelling tot de krantenberichten, niet te streven naar sensationele artikelen, maar ons meer te richten op de feitelijke informatie. 6i GEO-INFO 2004-2 4 Bi

Geo-Info | 2004 | | pagina 15