plicht gesteld. Tenslotte vinden de meeste graafwerkzaamheden plaats in de openbare ruimte en is hiertoe ver gunning of overleg met de beheerder nodig (veelal gemeente, Rijkswater staat of waterschap). Ook is op verzoek van de federatie KLIC en boekje ge maakt over de aansprakelijkheid bij schade [3]. Wetgeving op het gebied van de infor matieplicht en de registratie van ka bels en leidingen zal vermoedelijk binnen afzienbare tijd komen, het mi nisterie van EZ werkt hier nu aan. On langs is door het Centrum Onder gronds Bouwen (COB) op initiatief van het ministerie van Verkeer en Water staat een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een centrale re gistratie van ondergrondse kabels en leidingen [4]. Uit dit onderzoek blijkt dat alle betrokkenen bereid zijn mee te werken aan een centrale en eendui dige registratie op basis van een wette lijk kader. Ook de gww-verenigingen (Vianed en Bolegbo-volc) pleiten al ge ruime tijd voor een dergelijke registra tie [5]. Wetgeving op dit gebied, de grond- roerdersregeling, wordt nuttig geacht. De gravers worden verplicht om voor af informatie te vragen én te gebrui ken! De kabel- en leidingbeheerders worden verplicht om de informatie te verstrekken en hun eigen informatie op orde te hebben. Echter, dergelijke wetgeving is lastig te handhaven en mag niet leiden tot extra bureaucra tie. De branche zelf denkt aan 'zelfre gulering'. De kabel- en leidingbeheer ders willen samen met de graafbran- che KLIC verder uitbouwen tot KLIC- online (decentraal beheer maar cen trale beschikbaarheid van gegevens) en daarnaast op basis van een conve nant harde afspraken maken voor het gebruik, zonodig onder ministerieel toezicht. Het bestuur en de deelnemers van KLIC willen verder op de ingeslagen weg van zelfregulering. Het bestuur van KLIC heeft de volgende ambities vastgesteld: de schades als gevolg van graaf werkzaamheden verder beperken. Dit doel is voor alle betrokkenen primair, immers schades leiden tot maatschappelijke ontwrichting (denk aan de grote stroomstoringen Stroomstoring Uit het Noord-Hollands dagblad van woensdag 29 oktober 2003: Uitgeest werd binnen anderhalve week twee keer getroffen door een stroomstoring. Was het vorige week voornamelijk het Oude Dorp dat zonder elektriciteit zat, dit keer was het De Koog. Maar in beide gevallen werd de supermarkt getroffen. „Het is me nooit zo vaak overkomen sinds we deze winkel hebben. Dat is sinds 1999", zegt Bernard. „Deze maand is het al de tweede keer. De vorige keer viel mee. Omdat het een korte tijd duurde, bleef de schade be perkt." De bedrijfsleider vertelt dat de storing het gevolg is van werk zaamheden bij het spoor. Hij is er wezen kijken en zag twee kabels blootliggen, een gebroken en een beschadigd. „Ik verwacht door het gedonder bij het station dat er nog wel vaker stroomstoringen zullen voorkomen", zegt Bernard, verwijzend naar het project 'Onder het spoor door'. In het gebied waar diverse tunnels en nieu we wegen worden aangelegd ligt een woud van hoogspannings kabels afkomstig van het naast het spoor gelegen gebouw van energiebedrijf Nuon. Een woordvoerder van het energiebedrijf deelt de vrees van Bernard. „We kunnen het absoluut niet uitslui ten." En iets vinniger: „Ze moeten gewoon zorgvuldig graven. Op de tekeningen staat waar die kabels liggen. Als ze te wild zijn, dan raken ze een kabel. De veiligheidsmiddelen worden getart. Het is een nare zaak. Maar de meeste stroomstoringen worden veroor zaakt door graafwerkzaamheden." De storing ontstond maandagavond om 18.07 uur. Een hoogspan ningskabel werd stukgetrokken. De reparatiewerkzaamheden duurden tot 20.47 uur. „Op zo'n kabel staat 10.000 volt," meldt de woordvoerder van Nuon. „Ja, de boel had ook kunnen ploffen." de afgelopen zomer in de VS en Canada), de hoge primai re kosten van het herstel, de kosten voor de energielever anciers (bij niet-levering moeten deze de klanten een schadevergoeding gaan betalen), de gevolgschade en tot slot de imagoschade van de bedrijven; de betrouwbaarheid en doelmatigheid van het proces te bevorderen. Immers, zo maak je het gebruik van KLIC aantrekkelijk; samen met alle betrokken partijen de zelfregulering ver der vorm te geven en de maatschappij te tonen dat het de branche ernst is om schades te beperken. Dit aangevuld met enkele wettelijke maatregelen. Om deze ambities verder vorm te geven zijn drie activitei ten gestart: De centrale informatievoorziening Hiermede moeten de dienstverlening, betrouwbaarheid en doelmatigheid worden verbeterd. Dit wordt gefaseerd inge voerd en wel: Fase 1. De invoering van een nieuw registratiesysteem KLIC-net: is afgerond; Fase 2. De uitbreiding met de aanvraag via internet: is af gerond. Hiertoe is KLIC-atlas ontwikkeld. Hierbij kan de geautoriseerde aanvrager zijn aanvraag via internet vol ledig zelf invoeren; Fase 3. De centrale raadpleging van de decentrale kabel en leidinggegevens. De digitaal beschikbare gegevens van de kabel- en leidingbeheerders kunnen dan via KLIC- online centraal worden geraadpleegd door de aanvra gers. KLIC-online is in de ontwerpfase. GEO-INFO 2004-2 De ambities van KLIC

Geo-Info | 2004 | | pagina 19