estaande adres-matching en geocoderingstechnielcen kennen echter een aantal beperkingen. Zo maken de meeste adres-matching-algoritmes gebruik van lineai re interpolatie tussen twee knooppunten in een wegennet werk. Hierbij wordt een reeks van huisnummers gekoppeld aan een wegsegment. In combinatie met de veronderstel ling dat de adressen regelmatig verspreid langs de straat lig gen, kan de locatie van een bepaald adres op het wegseg ment worden berekend. Dit geeft acceptabele resultaten zo lang de adressen inderdaad min of meer regelmatig ver spreid liggen, maar complexere situaties vragen om een slimmere aanpak. deze postcodepunten? Het berekenen van Thiessen-polygonen (Voronoi dia gram) rond deze postcodepunten kan leiden tot dubieuze resultaten. Zo is in fig. 1 te zien dat grenzen van postcode- gebieden bebouwde percelen doorsnij den en de meeste grenzen niet samen vallen met fysieke grenzen, zoals we gen en rivieren. Friso Penninga, en co-auteurs Edward Verb ree, Wilko Quak en Peter van Oosterom, TU Del ft-OTB, sectie GIS-t. f.penninga@ otb.tudelft.nl Om deze problemen op te lossen is een aanpak, die uitgaat van de kadastrale re gistratie, ontwikkeld en geïmplemen teerd met behulp van de Computational Geometry Algorithms Library (CGAL). De 6-positie postcode functioneert nu als koppeling tussen een adres en de bij behorende locatie. Bij een specifiek co ördinaat kan een adres-matching-algo- ritme nu op basis van een point-in-poly- gon-operatie eerst het bijbehorende postcodegebied vinden en vervolgens het bijbehorende perceel binnen het postcodegebied. Door de kadastrale re gistratie is bij dit perceel de complete Fig. 1. adresbeschrijving van plaats, straat en Thiessen-polygonen huisnummer te geven. In de omgekeer- representeren de richting kan een geocoderingsalgo- postcodegebieden ritme nu het perceel gebruiken als uit- bronBridgis GIS gangspunt om zo de postcode en het bij- starterkit). behorende polygoon te vinden. De geografische locatie van een postadres, en daarmee dus ook van de postcode, is niet eenduidig te definiëren. Het middelpunt van een huis kan gezien worden als de geografi sche locatie van de bijbehorende combinatie postcode-huis nummer, maar de van deze punten afgeleide geografische locatie van een postcode, bestaande uit gemiddeld zo'n 16 adressen, blijft een vrij willekeurig punt. De voor de bereke ning gebruikte coördinaten blijken namelijk in de praktijk vaak willekeurig toegekend of berekend (bijv. de centroïde) binnen de grenzen van een gebouw. En hoe kan een 6-positie postcodevlakkenbestand geconstrueerd worden op basis van GEO-INFO 2004-2 Genereren van een positie postcodebestand op basis van de kadastrale registratie Kwalitatief goede postcodebestanden spelen een belangrijke rol in veel GIS-toepassingen, aangezien de postcode gebruikt kan worden als koppeling tussen het administratieve adres van gebouwen en de bijbeho rende geografische locaties. Deze koppeling is in beide richtingen mo gelijk: adres-matching wordt gebruikt om een bepaald adres te vinden bij een gegeven coördinaat en geocode- ren wordt gebruikt om aan een adres een coördinaat toe te kennen. u

Geo-Info | 2004 | | pagina 24