ZH1 JE Fig. 6. Toekennen postcodes kan leiden tot afzonderlijke gebieden met dezelfde postcode. Y De grootste voordelen van CGAL zijn de flexibiliteit en de ef ficiency. Een gebruiker kan de CGAL-klasses zelf uitbreiden met de benodigde functionaliteit, terwijl de standaard effi ciënte bewerkingen op de lclasses mogelijk blijven. Daar naast zijn de datatypen geparametriseerd door het gebruik van C++-templates, waardoor de gebruiker de mogelijkheid heeft om een efficiënter algoritme te kiezen of het gebruik van geheugen te minimaliseren. Het gevolg van het streven naar flexibiliteit is de toegeno men complexiteit van CGAL. Het zal de gemiddelde GIS-ge- bruiker vrij veel tijd kosten om goed te leren werken met C++ en de CGAL bibliotheek. Daarnaast is er een aantal val kuilen bij het kiezen van de juiste kernei. De kernei defini eert welk number type gebruikt wordt in de representatie van de coördinaten van de ruimtelijke objecten. In de soft ware van het ontwikkelde algoritme is gebruik gemaakt van exact reals in een homogeen coördinatenstelsel. Fig. 7. Berekende relatieve betrouwbaarheidsindicator Q. Het algoritme is getest met een bestand van de kadastrale gemeente Zevenhuizen (ZH). Tijdens deze test kwam een aantal beperkingen van de methode van DeLucia en Black aan de orde. Met name het skeletteren van kruisingen geeft vaak problemen. Een kruising bestaat uit twee aangrenzen de 0-driehoelcen, waardoor er een niet zinnige edge ont staat tussen de twee hoeken (zie nogmaals fig. 3). Andere be perkingen zijn de aanwezigheid van valse 2-driehoelcen en verschoven 0-driehoelcen, zie fig. 8 en 9. Hierdoor ontstaan onterechte zijtakken respectievelijk een aantal pieken. Dit zijn allemaal bekende problemen bij het skeletteren en op lossingen hiervoor zijn beschreven in [4] en [6]. Deze en an dere verbeteringen kunnen een startpunt vormen voor toe komstig onderzoek (zie kader). De complete procedure van het skelet teren tot de uitvoer van de polygonen is geprogrammeerd in C++, waarbij gebruik is gemaakt van de Computa tional Geometry Algorithms Library, versie 2.4 (CGAL, 2002). CGAL is een gezamenlijk project van meerdere computationele geometrie-instituten in Europa en Israël. Het doel van het CGAL-project is het middels een C++- bibliotheelc toegankelijk maken van de belangrijkste algoritmes uit de Computational Geometry voor ge bruik in het bedrijfsleven en de we- 2. tenschappelijlce wereld. Deze algorit mes dienen eenvoudig maar robuust te zijn. Het beschreven algoritme maakt met name gebruik van de Pla nar Map en Constrained Delaunay tri- 5. angulatie-lclasses. Binnen de Planar Map is de Trapezoidal Map gebruikt voor de point-locate queries in de Pla nar Map. Fig. 8. Een valse 2-driehoek ontstaat door een niet-rechte wegkant met een onterechte zij tak als gevolg. Fig. 9. Een verschoven O-driehoek leidt tot een piek in het skelet. Relevant toekomstig onderzoek 1. 3. 4. 6. Het verbeteren van de resultaten van skeletteren door a. verwijderen van pieken; b. verbeterde technieken toepassen op kruisingen, zoals voorgesteld in [4][6] Onderzoeken van de relatie tussen de kwaliteit van de administratieve gegevens (cul tuur- en bebouwingscode) en de resultaten van het algoritme Afleiden van grotere postcodegebieden naast 6-positieniveau: 5 ppc, 4ppc (en mis schien zelfs 3ppc, 2ppc of lppc) Leveren van kwantitatief bewijs voor het verbeterde resultaat van het ontwikkelde al goritme, ook voor grotere bestanden en andere type gemeenten Gebruik van ACN-coördinaten voor het opsplitsen van grote 'huurpercelen' (via Thies- sen polygonen) Bij appartementen complexen, waarbij verschillende postcodes eigenlijk boven elkaar liggen, kan dit in de 2D-lcaart worden gevisualiseerd door het betreffende perceel in een aantal symbolische 'taartpunten' op te splitsen (evenveel als er postcodes zijn). GEO-INFO 2004-2 Resultaten Gebruik van CGAL binnen het project

Geo-Info | 2004 | | pagina 27