Fig. 10. Resultaten van het testgebied Zevenhuizen gecombineerd met de bebouwing uit de ToplOvector. Om de mogelijkheden van de nieuwe methode te onder strepen is in fig. 10 een deel van de postcodegebieden in Ze venhuizen gecombineerd met de bebouwingslaag uit de ToplO vector. Duidelijk zichtbaar is dat met het nieuwe al goritme bebouwing vrijwel nooit meer doorsneden wordt door willekeurige postcodegrenzen. Een enkele uitzonde ring is weergegeven in fig. 11. De twee gebouwen die door sneden worden zijn respectievelijk het gemeentehuis en een openbare school. Beide staan op één zeer groot perceel in eigendom van de gemeente, waarop naast deze openbare gebouwen ook negen wegen en een marktplein liggen. Van wege deze verschillende functies is voor dit perceel geen cultuurcode ingevoerd en staat de bebouwingscode op 'on bebouwd'. Dit perceel, dat met name infrastructuur bevat, is geskeletteerd waarbij de grenzen de bebouwing doorsne den. Fig. 11. Twee gebouwen worden doorsneden als gevolg van incorrecte bebouwingscode. Er is een aantal mogelijke verbeterin gen op het gepresenteerde algoritme te suggereren. Zo kan het algoritme eenvoudig veranderd worden op de volgende wijze: 1. ken postcodes toe (aan alle niet- infrastructurele percelen zonder adres) en voeg de percelen samen tot postcodegebieden zoals ook be schreven in [5]; 2. bereken het skelet inclusief zijtak ken van de infrastructuurpercelen en voeg de afzonderlijke delen toe aan de omliggende postcodegebie den; 3. ken postcodes toe aan overige per celen zonder postcode (percelen die geheel ingesloten zijn door infrastructuur). Het voordeel van deze alternatieve werkwijze is dat gewaarborgd wordt dat postcodes de straat niet overste ken, wat overeenkomt met de werke lijke situatie. Een tweede voordeel is dat er bij de berekening van het skelet minder extra zijtakken (groen in fig. 4) nodig zijn, zodat de rekentijd be perkt wordt. Het is echter nog ondui delijk of deze alternatieve methode het probleem van de afzonderlijke ge bieden met dezelfde postcode zal op lossen. Een behoorlijk andere implementatie zou kunnen zijn het alleen maar ge bruik maken van een triangulatie voor alle percelen: voor de percelen met een postcode (alle driehoeken krijgen die postcode), voor de infrastructurele per celen (driehoeken hebben geen postco de, maar worden gebruikt voor de slce- lettering, welke ook wordt toegevoegd na berekening) en voor de percelen zonder adres (driehoeken hebben geen postcode, maar krijgen die iteratief per driehoek toegekend). Percelen zon der adres kunnen gesplitst worden waardoor mogelijk voorkomen kan worden dat er meerdere niet-samen- hangende gebieden bij één postcode ontstaan. Het is bij een dergelijke im plementatie aan te bevelen om extra punten toe te voegen aan de te trian- guleren objecten, met name aan grote niet-infrastructuurpercelen zonder postcode, om zo een regelmatigere tri angulatie te waarborgen. Nader onder zoek moet uitwijzen of dit alternatief een realistische optie is. GEO-INFO 2004-2 I* Alternatieven en verbeteringen

Geo-Info | 2004 | | pagina 28