Een laatste alternatieve oplossing voor het probleem van de afzonderlijke ge bieden met dezelfde postcode is het toekennen van meer dan één waar schijnlijke postcode aan de percelen zonder postcode. Als alle percelen één of meer mogelijke postcodes hebben, kan geprobeerd worden om postcode- gebieden zo te berekenen dat percelen met dezelfde postcode met elkaar ver bonden zijn. Hierbij kan dan de meest praktische postcode gekozen worden voor individuele percelen om zo tot verbonden postcodegebieden te ko men in plaats van de meest waar schijnlijke postcode. Conclusies In dit artikel is een nieuwe methode gepresenteerd voor het afleiden van een planaire partitie van 6-positie post codegebieden door van zowel geome trische als van administratieve gege vens uit de kadastrale registratie ge bruik te maken. Infrastructuurperce len worden gesplitst op de hartlijnen, waarna de delen afzonderlijk worden toegevoegd aan de meest waarschijn lijke postcodegebieden. De methode is getest met behulp van een bestand van één kadastrale ge meente. De resultaten zijn veelbelo vend: een beter kaartbeeld in vergelij king met de vaak willekeurige grenzen van de op Thiessen-polygonen geba seerde methoden, met name doordat de gebruiker de ligging van de infra structuur duidelijker herkent. Uit vi suele controle blijkt bovendien dat slechts in uitzonderingsgevallen ge bouwen nog doorsneden worden door de grenzen van postcodegebieden. De kwaliteitsindicator is toegevoegd om de relatieve betrouwbaarheid van de toegekende postcode weer te geven. Een duidelijk nadeel van de procedure van toekennen van postcodes is dat er afzonderlijke gebieden met dezelfde postcode kunnen ontstaan. Dit zou best kunnen overeenstemmen met de werkelijkheid, maar zal voor een aan tal toepassingen toch zoveel mogelijk vermeden moeten worden. Ten aanzien van het gekozen imple mentatieplatform lean geconcludeerd worden dat wanneer een GIS-pakket voor een ruimtelijk probleem niet vol staat, bijvoorbeeld wegens performan ce of ontbrekende functionaliteit, CGAL een goed alternatief kan zijn. Hoewel CGAL veel mo gelijkheden biedt, is bij de gebruiker in ieder geval ervaring met C++ vereist. Literatuur [1] Ai, T. and P.J.M. van Oosterom, GAP-Tree Extensions Based on Skeletons. In: D. Richardson en P.J.M. van Oosterom (eds), Advances in Spatial Data Handling, 10th Interna tional Symposium on Spatial Data handling. Berlin: Springer-Verlag, 2002, p. 501-513. [2] Chithambaram, R. et al, Skeletonizing polygons for map generalization. In: Technical papers, ACSM-ASPRS Convention, Cartography and GIS/LIS, Volume 2. Bethesda: ACSM, 1991, p. 44-54. [3] DeLucia, A. and T. Black, A comprehensive approach to automatic feature generalization. In: Proceedings of 13th International Cartographic Conference. International Cartographic Association, 1987, p. 169-191. [4] Jones, C.B. et al, Map Generalization with a Triangulated Data Structure. Cartography and Geographic Informa tion Systems, 22-4 (1995), p. 317-331. [5] Schut, T.G., en B. Maessen, Haalbaarheid 6PPC-vlaklcen- lcaart (eindrapportage). Apeldoorn: Kadaster, 2000. [6] Uitermark, H. et al, Semantic and Geometrie Aspects of Integrating Road networks. In: A. Vckovslci et al (eds), Interoperating geographic information system: second international conference, INTEROP '99. Berlin: Springer-Verlag, 1999, p. 177-188. Samenvatting Dit artikel beschrijft de procedure om op basis van de kadastrale registratie te komen tot een betrouwbare en goed leesbare planaire partitie van 6-positie postcodegebieden. Problemen van bestaande postcodebestanden, zoals het doorsnijden van bebouwing en vaak willekeurige ligging van de grenzen, zijn vermeden. Om tot een vol ledige planaire partitie te komen, zal aan alle percelen waarvan geen postcode bekend is, de meest waarschijnlijke postcode worden toegekend. Hierbij is speciale aandacht voor infrastructuurperce len. Deze percelen worden op de hartlijn gesplitst en de twee helften worden ieder afzonderlijk aan het aangrenzende postcodegebied gekoppeld. Deze nieuwe aanpak resulteert in nauwkeurige post codebestanden die bovendien visueel aantrekkelijk zijn. Trefwoorden GIS-technologie, gegevensbestanden, systeembeschrijving Keywords GIS-technology, databases, system description GEO-INFO 2004-2

Geo-Info | 2004 | | pagina 29