De nieuwe huisvesting van de AGI. ls gevolg van de Grote Efficiency Operatie (GEO) die omstreeks 1990 door de overheid werd ingezet, werd een groot aantal overheidstaken overgeheveld naar 'de markt'. Daaronder vielen ook de grootschalige foto- grammetrische verrichtingen die bij het Kadaster en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD)1' werden uitgevoerd. Genoemde maatregel veroorzaakte zowel bij deze overheidsdiensten als bij de marktpartijen de nodige beroering. De eerste maakten zich zorgen over het kwijtra ken van arbeidsplaatsen en de kwaliteit van 'hun', nu uit te besteden, werk en de anderen zagen een grote geldbuidel hangen en wilden graag gaan mee-eten uit die ruif. Het Ka daster had toen net vaart gezet achter de vervaardiging van de GBKN en bij de MD was men begonnen met de uitvoe ring van het DTB-Droog (wegen) en -Nat (vaarwegen). Voor de uitbesteding van al dat werk kwam toen ineens heel veel geld beschikbaar (circa 15 miljoen gulden per jaar). He laas waren er op dat moment maar weinig bedrijven voor handen (die grootschalige fotogrammetrie bedreven) om al dat werk te kunnen gaan uitvoeren. Kadaster en MD staken de hoofden bij elkaar en er werd ijlings een commissie in gesteld om deze zorgen het hoofd te bieden. Dat werd de Prekwalificatie Adviescommissie. Eigenlijk waren er twee adviescommissies, een voor de MD en een voor het Ka daster waaruit een gezamenlijke Kerngroep werd gefor meerd. Van Kadasterzijde werden o.a. Neleman, Witmer, Brouwer en later Gaastra daarin benoemd, de MD wees Hoogendorp, Bisschop, Janssen en later Looman aan. Ook werden, tijdens de opzet van hiervan, een extern advies bureau en kwaliteitsdeskundigen van beide ministeries (VROM, V&W/RWS) geraadpleegd. Ted Hoogendorp, al ge ruime tijd voorzitter van de Kerngroep, vertelt graag over zijn ervaringen. Theo Scheele, redacteur. 1) De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat heet momenteel Adviesdienst voor Geo-informatie en ITC (AGI). De fotogrammetrie- af deling van de AGI voert veel controle werkzaamheden uit. Voorzitter van de Prekwalificatie commissie Ted Hoogendorp. Opzet procedure "Hoofddoel van beide diensten was vooral het wapenen tegen lcwaliteits- verval. Er zouden meer dan de toen be staande (drie) bedrijven op de markt moeten komen om het vele werk uit te kunnen voeren. Slechts weinigen had den echter ervaring met grootschalig fotogrammetrisch werk. Meer produc tiecapaciteit zoeken was dus nu het eerste wat moest gebeuren. Verder moest die capaciteitsuitbreiding aan hoge eisen voldoen, want de verleiding is groot voor een bedrijf om even een paar instrumenten te kopen, enkele mensen 'op te leiden' en te roepen dat je het ook kan. Maar daar komt, bleek al snel, geen kwaliteit uit." De commissie ging aan het werk om te omschrijven aan welke kwaliteitseisen het werk zou moeten voldoen maar al gauw werd duidelijk dat dan ook om schreven moest worden aan welke ei sen een organisatie minimaal moest voldoen om dat gekwalificeerde werk te kunnen leveren. "Het één heeft met het ander te ma ken", legt Ted uit, want je kunt een bedrijf wel vragen bepaalde werk zaamheden volgens bepaalde eisen te GEO-INFO 2004-2 Interview Ted Hoogendorp: veertien jaar Prekwalificatie 76 De fotogrammetrie op een voetstuk geplaatst L

Geo-Info | 2004 | | pagina 30