Criteria Het fotogrammetrische werk valt te onderscheiden in verticale luchtfotografie (fotovlucht) triangulatie/(blok-)vereffening inwinning (het uitwerken van de foto(modellen)) Niet elk bedrijf hoeft per se al deze onderdelen te kunnen uitvoeren. Sommige volstaan bijvoorbeeld met vliegen, an deren weer met alleen uitwerken. Men wordt uiteraard dan ook alleen voor die categorie en op die criteria beoordeeld. "We laten tot nu toe een totale opdracht het liefst geschei den en dus door verschillende bedrijven uitvoeren, daardoor kunnen ze elkaar controleren", legt Ted uit. "De eigen dienst (MD/AGI) wordt hoofdzakelijk nog ingezet voor het controlewerlc. Als een uitgevoerd werk niet voldoet wordt het in zijn geheel teruggestuurd. Ontbreken er Voorbeeld DTB-nat slechts enkele kleine details dan worden die er bij ons tij- (Sluis Amsterdam). dens de controle ingefïetst." Bij de AGI zijn momenteel nog negen uitwerkingsinstrumenten in gebruik. Het Kadaster heeft zelfs niets meer sinds zij bij haar fotogrammetrische afdeling medio jaren '90 het licht heeft uitgedaan. Overi gens, de kwaliteitsomschrijving c.q. -waarde wordt wel voor beide diensten gelijk gehouden ook al betekent dit in de praktijk dat die van de AGI prevaleert, omdat die het zwaarst is. Het Kadaster kent immers voor haar GBKN geen echte 'Z' en die is juist voor de AGI (vooral voor de DTB's) het belangrijkst. Na het gereedkomen van de GBKN is de ka dastrale adviescommissie niet meer actief en zijn in de Kerngroep nu voornamelijk vertegenwoordigers van de AGI opgenomen en er is nog maar één Kadastermedewerker (Witmer) formeel lid. "Eigenlijk maakt het de commissie weinig uit met welke instrumenten het werk wordt uitgevoerd, als de voorge schreven X-, Y-, en Z-waarden door de betreffende foto- grammeters maar worden behaald", zegt Ted. In de om schrijving van de bedrijfscriteria is echter wel beschreven DTB-droog- dat men bijvoorbeeld voor de triangulatie tenminste één informatie wordt analytische plotter danwel één digitaal fotogrammetrisch o.a gebruikt voor uitwerkingsstation van goede kwaliteit in eigendom of lea- wegonderhoud. 1 se moet hebben. En men moet voor het maken van een fotovlucht tijdens het vliegseizoen direct kunnen be schikken over een vliegtuig en een meetcamera voorzien van acht rand- merken en minimaal twee gekali breerde lenzen (een van 15 en een van 30 cm). Het personeel, in vaste dienst, moet verder voor deze werkzaamhe den bestaan uit onder andere ervaren fotogrammeters en minimaal een medewerker op (geodetisch) acade misch niveau. Zo zijn er ook regels op gesteld voor het geval bedrijven het werk in de zogenaamde 'goedkope' landen zouden willen laten uitvoeren. Dat is slechts voorbehouden aan be drijven binnen de EG-landen en een betreffend 'extern' bedrijf moet ver volgens ook weer aan al de gestelde criteria voldoen. Het moederbedrijf blijft vervolgens toch aansprakelijk. Resultaat Sinds 1989 hebben heel veel bedrijven de Prekwalificatieprocedure aange vraagd, zijn er in totaal zo'n 40 bedrij ven onderzocht en al of niet getest. Daarvan zijn er tot op heden 26 posi tief doorheen gekomen, maar er vallen er in de loop der tijd ook weer af. Mo menteel zijn daarvan nog zeventien werkzaam. Sommige voor een enkel voudige taak (vliegen, trianguleren of uitwerken), sommige voor alles. Een tiental daarvan is in staat om, al of niet in samenwerkingsverband, een volledig geïntegreerde DTB-opdracht uit te voeren. Samen beschikken deze over: 15 vliegtuigen, 40 analytische in strumenten en 45 digitale uitwer kingsstations. De geprekwalifïceerde bedrijven worden om de twee jaar ge- monitord en doorlopen dan de Herp- rekwalifïcatieprocedure. GEO-INFO 2004-2 78

Geo-Info | 2004 | | pagina 32