Opmerkelijk resultaat is verder dat de kostprijs van de werken in die veertien jaar met zo'n 40 is gedaald. De be drijven hebben ervaring opgedaan, er wordt minder risico ingebouwd, de voortschrijdende automatisering zorgt voor tijdwinst (en tijd is geld) en er ont stond concurrentie tussen meer en meer gelijkgestemden. Het is verheu gend te ervaren dat zoveel bedrijven geïnteresseerd zijn in het aanvragen van een Prekwalificatie. De procedure kost een bedrijf immers veel geld en inspanning en als je wordt goedge keurd heb je nog niets. Je hebt dan al leen de toezegging verdiend datje mee mag dingen naar een opdracht als er een aanbesteding wordt gehouden. Dat de eisen inmiddels sterk zijn opge- i- '1 7 IM Op dit moment constateert Hoogendorp dat het oorspron kelijke doel wel is bereikt: nationale en internationale er kenning voor het 'instituut' Prekwalificatie, verkrijgen van voldoende marktwerking tussen gelijken, en handhaving van een hoge (professionele) fotogrammetrische kwaliteit en capaciteit. Sterker nog: Fotogrammetrie kan tegenwoor dig met een hoofdletter worden geschreven. Hoe groot is Marokko? Kaarten die het land zelf uitgeeft, geven een heel ander beeld dan internationaal gerenommeerde atlassen. Met name in zuidelijke en oostelijke richting loopt het land een stuk verder door. De schroefd, heeft bij de bedrijven alleen maar positieve reacties opgeleverd. "Daardoor hebben we heel veel over ons vale van jullie geleerd en wordt zo toch het kaf van het koren onderschei den", is hun commentaar. Dat ze des ondanks dan geen werk (meer) krijgen Westelijke Sahara, een oude Spaanse kolonie, wordt sinds 1975 door vinden ze niet zo erg, alleen het stem- Marokko bezet. En als het aan een groot deel van de politieke elite ligt, peltje 'geschikt' behalen is ook al veel horen ook delen van Spanje, Algerije en Mali bij het Marokkaanse waard. Daarmee kunnen ze op andere koninkrijk. plaatsen ook weer werk binnenhalen. Ted Hoogendorp noemt de procedure een degelijke, eerlijke en niet-discrimi- niers op sommige landkaarten. Toeristen met de verkeerde kaart lopen nerende methode die voor beide partij- de kans dat hun wegwijzer in beslag wordt genomen. De enige buiten en veel kwalitatief profijt heeft opgele- landse kaart die volgens Marokko door de beugel kan, is die van Michelin. verd. Op de grens met de Westelijke Sahara staat niet eens een stippellijn. Hoe belangrijk de kwestie is voor Marokko blijkt uit de reactie van doua- Is het werk van de commissie nu vol tooid? De GBKN is helemaal klaar. Dat (Elseviers Magazine6 december 2003) Voorbeeld van een orthofoto mozaïek voor DTB- droog. Combinatie DTB/luchtfoto- mozaiek voor DTB-nat. geldt eind 2005 ook voor het DTB-Droog, en eind 2006 kan dit zelfs al voor het DTB-Nat het geval zijn. Herbezin ning op het vervolg is dan gewenst, maar op dit moment is daarover nog niet veel bekend. Voorlo pig zal er wel (veel) minder geld zijn voor het uitvoeren van grootschalige fotogrammetrische opdrachten. En mocht er toch geld zijn, dan is de capaciteit van de nu zeventien be schikbare bedrijven al meer dan voldoende. Onderzoek naar nieuwe bedrijven heeft dus geen enkele prioriteit meer en nieuwe aanvragen worden dan ook niet meer be handeld. GEO-INFO 2004-2 i Groot koninkrijk

Geo-Info | 2004 | | pagina 33