achterdochtig en fantasieloos - om niet te zeggen ziel loos - wezen. 4. Het gezochte literaire houvast op Moeder Aarde ligt in de schaduw van de geo-informatica (of zien we daar een ivo ren toren?): een zevenledig bezield, doelmatig en doel treffend samenspel van drie statiefbenen en vier veilig heidsschoenen in de klei. Landmeter of landloper Het Cultureel supplement van de NRC van 10 december 1982 bevat het artikel Landmeter of landloper. Daarin doet de schrijver Willem Frederilc Hermans verslag van een kriti sche herlezing van Kaflca's roman Het slot [7]. Hij meent dat de ambte narij de voornaamloze landmeter K. ten eigen voordele gebruikt. «Dat de ambtenarij helemaal niet ontevre den is met K.'s probleemrijke aan wezigheid in het dorp, spreekt vanzelf. Hoeveel ogenschijn lijk nuttig en indrukwekkend werk verschaft hij haar niet! Een mooiere gelegenheid 'zich waar te maken', zich op te blazen, de eigen gewichtigheid goed te doen voelen, zullen ambtenaren zich nauwelijks hebben kunnen voorstellen. En dus houden zij hem aan het lijntje, geven hem voldoen de valse hoop met brieven waarin feitelijk niets beloofd wordt en waken ervoor dat hij, totaal ontmoedigd, zijn heil elders gaat zoeken.» In de afsluitende alinea van zijn artikel concludeert Hermans: «K. heeft, al wordt dit nergens met zoveel woorden gezegd, zich tot landmeter uitgeroepen op dezelfde manier als waarop alle mensen geboren en dus ge roepen zijn. Daarom iets moeten roepen. Zich tot iets moe ten uitroepen zonder enig onomstotelijk mandaat van Ho gerhand, zonder te zijn uitverkoren. En ook al heeft nie mand hem nodig als het erop aankomt, een bedrieger meer of minder telt niet en dus wordt K. ook niet definitief ont maskerd en weggejaagd.» Tot slot, blijkens de Dierkundige dichtoefeningen van Trijntje Fop (ca. 1955) kan lcartografïe een onverwachte draai geven aan een gevraagde redengeving: OP EEN KAMEEL Te Beesd heeft een kameel zijn bult met waterchocola gevuld. "Mag ilc u vragen", vroeg zijn nicht, "op welke grond u dit verricht?" Waarop het pasgevulde dier zei: "Volgens de landkaart op rivierlclei." [7] Kaflca, Franz (1883); Het slot. Oroman, 1926. [8] Streuvels, Stijn (1871); De teleur gang van de waterhoek, streek roman, 1927. [9] Woordenboek der Nederlandse taal 29-delig, 1916-1995. [10] P.J. Harrebomée, Spreekwoorden boek van de Nederlandse taal. 1856 1870. Literatuur [1] Vanhole, Kamiel (1954); Reeuw, steekspel om een heuvel rug. toneelstuk, 2000. [2] Reve, Gerard (1923); Het hijgend hert. roman, 1998. [3] Noë, Frank (1959); De prooi, thriller, 1995. [4] Kopland, Rutger (1939); Dit uitzicht, dichtbundel met 'De landmeter'. 1982. [5] Viruly, Adriaan (1905); Kunst en vliegwerk, verhalen, 1970. [6] Vestdijk, Simon (1898); Het glinsterend pantser, roman, 1956. Samenvatting Een land nog niet in kaart gebracht In een literaire verkenning speurt Iman Holleman naar het wezen van de landmeter en zijn vakgebied. Daarbij ontmoeten we onder andere de schrijvers Jan de Hartog, Simon Vestdijk, Stijn Streuvels, Marten Toonder en Willem Frederik Hermans. Gerard Reve (roman), Frank Noë (thriller), Franz Kafka (roman) en Kamiel Vanhole (toneelstuk) kozen zelfs een landmeter als hoofdpersoon. Daarnaast spreken Klaas Schilder (theoloog) en Gerrit Mannoury (filo soof) zich uit over de landmeter. Het motto van de zoektocht is een dichtregel van Slauerhoff: Een land nog niet in kaart ge bracht; diverse citaten en weinig verheffen de gezegdes zijn voor het eerst samenge bracht. TREFWOORDEN Landmeetkunde, literatuur, analyse Het witte doek Er zijn twee films uitgebracht waarin een landmeter de hoofdrol speelt. The Englishman who went up a hill and came down a mountain (1995) is een Engelse film van Christopher Monger. In een aardige rol als landmeter geeft Hugh Grant een redelijke toelichting op de principes van de driehoeksmeting. De situatie is als volgt. Om streeks 1917 zien de bewoners van het dorp Flynnon Garw (Zuid Wales) zich geconfronteerd met het voornemen van een landmeter om hun karakteristieke berg als 'heuvel' te classificeren, omdat enige meters aan de normhoogte ontbreken. Tijdens 'onwerkbaar weer' lossen de bewoners dit op door een bergje bovenop de berg te bouwen. De landmeter K. van Franz Kafka [7] speelt de hoofdrol in Russische kleifiguren-film The landsurveyor (1994) van Dmitiy Nau- mov (TPM studio). Ons eigen taalgebied kent de Vlaams-Nederland se film Mira (1971) van Fons Rademakers; het scenario van Hugo Claus (met een ondergeschikte rol voor een landmeter) is geba seerd op de streekroman De teleurgang van de waterhoek van Stijn Streuvels [8]. Minst bekend wellicht is de Amerikaanse film White fe ather (1955) van Robert Webb. Als de landmeter Josh Tanner zich in het niemandsland tussen de strijdende partijen begeeft, karakteri seert de Cheyenne Little Dog de landmeter als volgt: I don't know, he is either quite brave hearted, or just plain stupid. GEO-INFO 2004-2 landmeter lijkt me wel wat voor hem

Geo-Info | 2004 | | pagina 38