ning of laseraltimetrie is in Vlaande- Middenschalige orthofoto Bron: Provincie ren zeker geschikt voor hoogtekarte- ring in landelijk gebied en levert dus twee type hoogtepunten op, een verza- West-Vlaander en), meling grondpunten en een verzame ling punten op vegetatie en gebouwen. De data worden in stedelijke gebieden ingewonnen met behulp van foto- grammetrie. De resultaatbestanden zijn afhankelijk van de aangewende techniek. Laserscanning wordt toege past voor 95% van Vlaanderen en le vert tussenbestanden op met de pun ten op het maaiveld enerzijds en pun ten op vegetatie en gebouwen ander zijds. Beide tussenbestanden worden gekenmerkt door een verzameling on regelmatig verspreide punten met een dichtheid van gemiddeld 1 punt per 4 m2. Het eindbestand is een verzame ling onregelmatig verspreide punten op maaiveldhoogte met een gemiddel de dichtheid van 1 punt per 20 m2 fotogrammetrische techniek wordt toegepast voor 5% van Vlaanderen. De tussenbestanden bestaan uit een ver- De zameling grondpunten met een dichtheid van gemiddeld 1 punt per 100 m2 en breuklijnen. Voor de interpolatie van het eindbestand worden deze breuklijnen in rekening ge bracht om een puntenbestand met een dichtheid van 1 punt per 20 m2 te verkrijgen. De nauwkeurigheid van de verzameling grondpunten uit laserscanning wordt bepaald door het type terrein. De beoogde nauwkeurigheid be draagt 7 cm op kort gras en verharde oppervlakken tot 20 cm voor terreinen gekenmerkt door meer complexe vegetatie. In de eerste plaats worden standaardproducten en stan daardartikelen geproduceerd die beantwoorden aan de ei sen van de opdrachtgevers. Dit betekent dat momenteel en kel de grondpunten en meer specifiek de door de producen ten aangeleverde en goedgekeurde eindbestanden met een puntendichtheid van 1 punt per 20 m2 worden verwerkt tot producten die onder de vorm van artikels verdeeld zullen worden. Het basisbestand bevat de origineel opgemeten punten gelegen op maaiveldhoogte. Naast dit basisbestand zullen ook rasterbestanden (5x5 meter, 25x25 meter en 100x100 meter) aangemaakt worden. Deze rasterbestanden worden momenteel geïnterpoleerd volgens het Inverse Distance Weight-algoritme en worden naargelang het schaalniveau versneden volgens de l/10.000ste of l/50.000ste topografische lcaartbladindeling. De producten zullen vanaf half 2004 via OC GIS-Vlaanderen beschikbaar zijn. Een DMH is in het algemeen één van de meest eenvoudige en interessante geografische datasets. Deze dataset is multi functioneel en kan dus door verschillende disciplines ge bruikt worden voor diverse doeleinden. Omwille van de ho ge puntendichtheid van het DHM-Vlaanderen leent dit hoogtebestand zich voor heel wat uiteenlopende toepassin gen en onderzoek waarbij ook het microreliëf belangrijk is. Het DHM-Vlaanderen biedt ook toekomstmogelijkheden, des te meer omdat er in een tussenstadium ook tussenpro- ducten geleverd worden met een dichtheid van 1 punt per 4m2. Naar de toekomst toe kunnen deze bestanden de basis vormen voor verder onderzoek en meerdere afgeleide pro ducten en artikels. J Orthofoto grootschalig OC GIS-Vlaanderen. d Kr r» r "F Laser puntenbestand. 3D-tinmodel. GEO-INFO 2004-2 *k. immfJ it 4

Geo-Info | 2004 | | pagina 43