werp op verschillende tijdstippen: bij voorbeeld door kleine kaarten op te ne men met klassen die dezelfde tint voor dezelfde klasse-waarde kennen naast grotere kaarten (schaal 1:1,5 miljoen) die er vooral op gericht zijn de regiona le verschillen op één bepaald moment te visualiseren. De voor behandeling gekozen thema's zijn logisch gegroepeerd en vormen een goed totaalbeeld van de demogra fie. Er zijn twee jaartallenreeksen bij gebruikt: een deel van de thema's wordt behandeld voor de jaren 1850, 1900, 1950 en 2000 (ik noem het 'type A'), het andere deel 1880, 1930, 1960, 2000 ('type B'). Het wordt niet duidelijk gemaakt waarom niet dezelfde jaartal len gebruikt zijn, het zal waarschijn lijk vanwege het ontbreken van gege vens zijn. De thema's zijn (met toevoe ging mijnerzijds van het type jaartal lenreeks): Bevolkingsomvang (A), Bevol kingsgroei (A), Bevolkingsdichtheid (A), Bevolkingsaantal binnen een straal van 25 km (A), Geboorte (B), Huwelijksslui ting en -ontbinding (B), Sterfte (A), Zui gelingensterfte (B), Migratie (B), Leef tijd en burgerlijke staat (A), Huishou dens en gezinnen (A), en tenslotte Niet- Nederlanders en Allochtonen (A). Al de ze thema's worden nationaal en regionaal behandeld: nationaal aan de hand van lijngrammen en tabellen en regionaal aan de hand van kaarten. Het is schokkend dat de atlas begint met een tweetal kaarten van de bevol- Deze facsimile-uitgave van de col lectie oude kaarten van de provin cie Groningen, aangelegd door de oud directeur van de Provinciale Water staat van Groningen, ir. Johan Kooper, is uitgebracht ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling. Die col lectie was door Kooper samengesteld om als bron te dienen voor een door hem geschreven boek, Het waterstaats verleden van de provincie Groningen, dat in zijn sterfjaar 1939 verscheen. De in een band bijeengebonden collectie was gaan zwerven door de provinciale burelen, maar is weer getraceerd en gerestaureerd, hetgeen in bovenge noemde tentoonstelling uitmondde. kingsomvang per gemeente, die gecon strueerd zijn volgens een volstrekt ver keerde methode: absolute aantallen voor resp. 1850,1900,1950 en 2000 zijn met de choropleet-methode aangege ven (die is alleen voor relatieve gege vens bedoeld), en bovendien met stop- lichtkleuren (vooral geschikt om een afwijking van een gemiddelde te visu aliseren) in plaats van met in grijs waarde oplopende kleuren. Een treuri ge blunder. Die stoplichtkleuren had den juist weer wel gebruikt moeten worden bij de volgende serie, waar de ontwikkeling in de bevolkingsgroei aan de hand van indexcijfers wordt ge visualiseerd. Het is dus jammer dat men er niet even een kartograaf bij be- De hier besproken atlas is daar het blij vende resultaat van. De atlas wordt ingeleid, en is met mis sende stukken uitgebreid, door Mein- dert Schroor, die we kennen van de facsimilé-uitgaven van de Groningse prekadastrale kaarten in de Atlas der Stadslanden van Groningen (1997) en de Atlas der Provincielanden van Groningen (1996). Ditmaal betreft het geen groot schalige perceelkaarten maar klein schalige overzichtskaarten, in eerste instantie geselecteerd op hun relevan tie voor de waterstaatsgeschiedenis van de provincie. In handen van Schroor worden het ook bronnen voor de landschappelijke, sociaal-economi- trokken heeft om naar de kaarten te kijken. Verderop worden er slechts choroplethen gebruikt voor relatieve cijfers, met een verantwoorde legenda. Er zijn geen type-kaarten opgenomen, bijvoorbeeld van het type bevolkings ontwikkeling. De meeste kaarten zijn getekend op de schaal 1:1,5 miljoen, wat een goede leesbaarheid garandeert, en de afzon derlijke gemeenten nog goed laat onderscheiden. Ten behoeve van de oriëntatie had men enkele gemeente namen kunnen toevoegen. Op de losse overzichtskaarten van de gemeente lijke indeling uit 1850 en 2000 staat een cijferverwijzing naar de elders terug te vinden gemeentenamen opge nomen; pijltjes hadden het identifice ren van in delen gesplitste gemeentes vergemakkelijkt. Er is geen sprake van internationale vergelijking hoewel dat wel tot de doelstellingen van het NIDI behoort: zaken zoals de pas in het nieuws gekomen, naar Europese maat staven relatief hoge zuigelingensterfte, komen niet aan de orde. Conclusie is een over het algemeen - zeker ook door de goed gekozen il lustraties - adequate en boeiende pre sentatie. Het is jammer dat de gebleken zorg voor tekst en beeld zich niet ook tot alle kaarten heeft uitgestrekt: het is nu een wat fantasieloze kartografie met enkele storende fouten. Ferjan Ormeling sche en cultuurhistorische ontwikke lingvan de provincie. In de inleiding van 50 bladzijden be gint Schroor met een verdienstelijk overzicht van de ontwikkeling van de kartografie van deze streken, tegen de sociale, politieke en economische achtergrond. Het enige, niet zwaartil lende bezwaar dat men ertegen kan in brengen is, dat er een scheiding wordt gemaakt tussen de utilitaire water- staatskaarten van de 19e en 20e eeuw en de 'om esthetische en prestigieuze redenen' vervaardigde kaarten uit vo rige eeuwen. Die tegenstelling is mijns inziens onterecht: ook de 16-18e eeuw- se kaarten zijn in eerste instantie om utiliteitsredenen vervaardigd. Dat het toen gebruikelijk was om gebruiks voorwerpen meer te versieren dan thans usance is doet daar niets aan af. Meindert Schroor - De Atlas van Kooper Oude kaarten van de provincie Groningen. 148 pagina's, formaat 24x34cm, met kleurenre producties van 70 kaarten. Met losse map van de, ook in het boek opgenomen, uitslaande kaarten. Uitgeverij Profiel, Postbus 7, 9780 AA Pedum. ISBN 90 5294 276 5. Prijs 47,50. karn I3a Zuigelingensterfte per gemeente, 1979 GEO-INFO 2004-2

Geo-Info | 2004 | | pagina 47