BEELDGERELATEERDE GEO- EN I N T E L LIG E N C E - O N T W I K K E L I N G E N BIJ DE KRIJGSMACHT and play kunnen worden samenge- 99 se Forces onder leiding van een van de ters. Onderlinge afstemming op het ge bied van geo-informatie is een aspect dat hierbij de nodige aandacht vraagt. Daarnaast kan een klein land als Nederland niet het hele spectrum van moeten specialiseren in slechts enkele hierbij is de beslissing van Nederland om een ISTAR-bataljon samen te stel len en aan te bieden in internationaal het verzamelen, verwerken en beschik baar maken van inlichtingen en geo- informatie. e veranderde situatie binnen de Nederlandse krijgs macht wordt direct geïllustreerd door het lijstje van operaties waarbij Nederland de laatste tijd actief is betrokken. Nederlandse F16's zijn zojuist teruggekomen uit Kirgizië, van waaruit ze ondersteuning leverden aan de operaties in Noord-Iralc. Eenheden van de Landmacht zijn gestationeerd in Kabul om daar aan de stabiliteit en het her stel bij te dragen. Hetzelfde geldt voor mariniers, comman do's en helikopters in Al-Muthanna, Zuid-Iralc. De Rotter dam ligt als hospitaalschip voor de kust van Liberia. En onderwijl is de dreiging van terroristische aanslagen in Nederland vergroot en vraagt dit om een verhoogde natio nale alertheid. Kortom, Nederland neemt deel aan meerde re operaties tegelijk, op diverse plaatsen verspreid over de hele wereld. De operaties hebben een gevarieerd karakter en vinden veelal plaats in internationale coalitieverbanden. Er is in die zin veel veranderd sinds het wegvallen van het IJzeren Gordijn. Toen lag de focus op de verdediging van de Noord-Duitse laagvlakte tegen een eenduidige oostelijke vijand. Het zal duidelijk zijn dat één en ander ook zijn ge volgen heeft voor de benodigde geografische informatie en inlichtingen. Een andere belangrijke verandering werpt haar schaduwen reeds vooruit. De steeds verdergaande Europese en interna tionale samenwerking leidt tot een toenemende specialisa tie en harmonisatie. Op dit moment worden de meeste Eu ropese krijgsmachten omgevormd tot duidelijk gedefïni- Ir. A/1, van Persie manager R&D Geomatica, Nationaal Lucht en Ruimtevaart laboratorium NLR Technische ontwikkelingen Naast de veranderende politieke situa tie hebben de technische ontwikkelin gen een grote invloed op de manier van militair optreden. De tweede Golf oorlog gaf hiervan opnieuw een duide lijke illustratie. Al eerder werd gespro ken over 'information dominance'. In middels beschouwen de Amerikanen de ruimte-infrastructuur voor observa tie, communicatie en navigatie als niet meer weg te denken en nemen ze steeds meer maatregelen om in de toe komst eigen ruimtemiddelen te be schermen en andermans middelen on klaar te maken. Een andere belangrij ke ontwikkeling is die van het 'net work centric warfare' principe. De ver schillende technische en menselijke elementen worden hierbij beschouwd als onderdelen van een groot flexibel netwerk. Dit netwerk kan worden onderscheiden in een sensor web, een command en control web en in een web of engagement. Door de netwerk structuur is geen logge hiërarchische organisatie met lange voorberei dingstijden en grote samengestelde missies meer nodig, maar kan flexibel GEO-INFO 2004-2 T"i j 1 J j Militaire Geo-informatie De Nederlandse krijgsmacht is de afgelopen eerde modules die mm 0f meer Piug vijftien jaar met een ingrijpende metamorfose bezig. Enerzijds is deze ingegeven door de °p dit moment zes nato Head Quar- veranderde politieke situatie op het wereld toneel. Anderzijds is dit het gevolg van de toenemende technische mogelijkheden. In eenheden bestrijken en zal ze zich dus dit veranderingsproces spelen de beschikbaar- type activiteiten. Niet onbelangrijk heid en het gebruik van geo-informatie een essentiële rol, waarbij beeldinformatie een verband. ISTAR staat hierbij voor Intel m I I i ligence, Surveillance, Target Acquisi- belangrijke component vormt. In Nederland zijn ti0n and Reconnaissance, komm voor door de krijgsmacht inmiddels de eerste stappen gezet op de digitale geo-snelweg.

Geo-Info | 2004 | | pagina 6