en snel actie worden ondernomen door een samenstel van middelen op basis van de laatste informatie die door elementen van het sensor web zijn verzameld, verwerkt en beschik baar gemaakt. Om dit concept effectief te doen zijn is een database van (geo-) informatie nodig die door alle partijen kan worden aangevuld en gebruikt, af hankelijk van hun privileges, en moe ten gegevens zeer snel kunnen worden verwerkt en beschikbaar gemaakt. Als klein land speelt Nederland in deze ontwikkelingen slechts een marginale rol. Wel is het de omgeving waarin on- 9 ze krijgsmacht moet functioneren. Bo vendien kan door de network centric warfare benadering de effectiviteit van de reeds aanwezige middelen worden vergroot (zogenaamde force multi plier). Het is dan ook niet verwonder lijk dat er ondanks de tijd van militai re bezuinigingen aandacht en geld blijft voor de opbouw van een ISTAR bataljon, het verder uitbouwen van een command&control-systeem (inclu sief GIS-component) de ontwikkeling van onbemande verkenningsvliegtui gen, het uitrusten van helikopters en F16's met verbeterde beeldvormende sensoren, en het opbouwen van een af deling satellietbeeldverwerking bij de Militaire Inlichtingen en Veiligheids Dienst (MIVD). Beeldinformatie binnen de krijgsmacht Het is opvallend op hoeveel plaatsen binnen de krijgsmacht de laatste jaren wordt gewerkt met digitale beeldinforma tie of daaruit afgeleide producten. Dit is vooral mogelijk ge maakt door de technologische ontwikkelingen. Digitale sensoren zijn steeds kleiner geworden en verbeterd in reso lutie, waardoor ze ook voor militaire doeleinden interes sant zijn geworden. Een steeds grotere variatie aan platfor men van waar af kan worden waargenomen komt beschik baar in de vorm van relatief goedkope satellieten, vliegtui gen opererend van zeer hoog (301cm) tot zeer laag, onbe mande verkenningsvliegtuigjes (URAV's) van groot tot zeer klein (afgevuurd van de schouder of zelfs ter grootte van een wesp) en helikopters. Elk van de platformen heeft speci fieke voor en nadelen. Verder zijn de opslag- en verwer- Fig. 1lcingscapaciteit voor snelle verwerking van grote hoeveelhe- RAPIDS mobiel den beeldinformatie toegenomen, waardoor operationeel satellietgrondstation en tactisch gebruik mogelijk is geworden. En ook de toe ter ondersteuning van de lucht verdediging met ge o-informatie tij dens de JPOW-6 - oefening in Sicilië. Fig. 2. Verschillende platformen met hun sterke en zwakke punten. gankelijkheid tot de informatie is verbeterd door lokale ontvangstmogelijkheden van vliegtuig- en satellietdata, ge distribueerde databases, internettechnologie en toegeno men communicatiecapaciteit. De resulterende verbeterde digitale beelden en daaruit af geleide producten voorzien bovendien in een militaire be hoefte. Deze behoefte aan beeldinformatie kan worden ge relateerd aan twee hoofdtypen van gebruik, gebruik ten be hoeve van de geografie en gebruik ten behoeve van inlich tingen. Bij het gebruik ten behoeve van geografie betreft het met name de informatie over de status van het terrein en de infrastructuur: hoogte, begroeiing, wegen en waterlopen, bebouwing, maar ook zaken als begaanbaarheid, water- en stroomvoorziening, diepte- en stromingslcaarten. De geo grafische informatie wordt gebruikt als afgedrukte kaart, maar in toenemende mate ook in digitale vorm in bijvoor beeld het ISIS command&control-systeem, in wapensyste men, missieplanningssystemen en simulatoren. Voor een groot deel is deze informatie niet zo snel aan veranderin gen onderhevig, en kan deze dus voorafgaand aan een ope ratie worden ingewonnen. Oolc kan vaak met een relatief beperkte beeldresolutie worden volstaan. Een compliceren de factor is echter het feit dat de Nederlandse krijgsmacht overal ter wereld kan worden ingezet en dat het onmogelijk Flü UftAV üa Lel 4 be GEO-INFO 2004-2 grvktfWi#*- Rw 4 Cccslml rTi tAr.Vs F*+.T1 i

Geo-Info | 2004 | | pagina 7