Papieren en digitale satelliet- beeldkaart vervaardigd voor de UNMEE-missie is van ieder gebied vooraf informatie beschikbaar te hebben. In een aantal gevallen kan voor de informa tievoorziening op coalitiepartners worden teruggevallen, maar in het verleden is in meerdere gevallen gebleken dat hiervoor geen garanties bestaan en dus eigen verzamel- en verwerkingscapaciteit nodig is. De Dienst Geografie van de Koninklijke Landmacht werkt daarom volgens het rapid mapping principe, waarbij indien nodig een gebied van JP! 9 i» 'I 2 interesse zo snel mogelijk in (foto-) kaart wordt gebracht aan de hand van satellietbeelden, en deze kaarten gedu rende de operatie verder worden uitge werkt en geactualiseerd door in het veld aanwezig Mobiele Geografische Informatie Punten. Het gaat hierbij om vaak grotere gebieden, die binnen korte tijd in kaart moeten kunnen worden gebracht. Daarom zijn syste men en technieken voor het snel en in hoge mate geautomatiseerd ontvan gen en verwerken van satellietbeelden en/of UAV-beelden hiervoor relevant. Bij het gebruik van beeldinformatie ten behoeve van inlichtingen spelen het detail en de actualiteit van het beeldmateriaal een grote rol. Het gaat hierbij meer om de gedetailleerde ana lyse van specifieke objecten (een ener giecentrale, vliegveld of voertuig) dan van een heel gebied. Voor het verzame len van de inlichtingen kan gebruik worden gemaakt van satellietbeelden, maar worden veelal ook bemande en onbemande vliegtuigen ingezet van wege hun flexibiliteit en hogere mate van detail. Voor de interpretatie van een beeld of een set van verschillende beelden is de mens op dit moment nog verre superieur aan de computer. Technisch richt men zich daarom met name op de verhoging van de efficiën tie en effectiviteit van de menselijk interpretatie door ondersteuning van de operateur met een geoptimaliseer de werkomgeving voor de visualisatie, manipulatie en annotatie van beelden. Daarnaast kan de computer ondersteu nend werken door een soort pre-scree- ning uit te voeren door middel van bij voorbeeld change-detectie, waardoor de operateur zich kan richten op de meest relevante delen van de grote hoeveelheden beeldmateriaal, of door het geven van suggesties voor classifi catie van een object. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR) en in het bijzonder de afdeling Remote Sensing daarvan is Het DIRECD-systeem intensief betrokken bij al deze ontwik kelingen. Door de jarenlange samen werking met de krijgsmacht is een goed begrip ontstaan van de militaire manier van werken en de eisen en bij de Recce Intel Cell van het 311 Sqn voor de verwerking van digitale lucht- verkenningsbeelden wensen die dit in de praktijk met zich tot inlichtingen rapporten. meebrengt. Het NLR ondersteunt hier bij de krijgsmacht in de opbouw van GEO-INFO 2004-2 I ,1. H J ri i r sa Huidige activiteiten

Geo-Info | 2004 | | pagina 8