m 3 t1 "i"— r Mots clés den. Met andere woorden: zo'n beetje alles wat gemeenten de afgelopen tien tot vijftien jaar nagelaten hebben. Conclusies De elektronische overheid heeft nog een lange weg te gaan. In dit artikel is achtereenvolgens uiteengezet: 1. dat de elektronische overheid vooral een intern organisatieprobleem is; 2. dat de elektronische overheid zich in eerste instantie openbaart op in tranet; 3. dat geografische informatie als brandglas kan fungeren om infor matie te personaliseren; 4. dat verandering in informatie de motor is die de gehele informatie voorziening op gang houdt. Wanneer dat laatste niveau eenmaal bereikt is, krijgen we uiteindelijk te maken met een zichzelf accelererende informatieorganisatie. Daarmee wordt de elektronische overheid een beter presterende overheid. En daar gaat het uiteindelijk om. Samenvatting Informatievoorziening in ruimtelijk perspectief De (gemeentelijke) website is geen auto noom universum, maar een nieuwe verschij ningsvorm van allang bestaande bedrijfs processen. Zolang deze bedrijfsprocessen nog geënt zijn op conventionele procedures, brengt een online-variant alleen maar extra kosten met zich mee. Met de ontwikkeling en het onderhoud van een website zijn enor me bedragen gemoeid, en het risico bestaat dat de organisatie de gegenereerde vraag niet aankan. Wil de gemeente het internet op, dan zal de interne informatiehuishou ding eerst op orde moeten zijn. Is dat gere geld, dan kan de burger bediend worden volgens de 'voortuindoctrine': hij krijgt in formatie op maat over wat hem interes seert: zijn eigen voortuin en alles wat hij van daaruit kan zien, horen en ruiken. Geo-informatie-voorziening, gemeente analyse Summary Geographic perspective on information provision The (municipal) website is not an autono mous universe, but a new appearance of long existing business processes. As long as these business processes are steeped in conventional procedures, an online version shall only incur extra costs. The development and maintenance of a website involve huge costs and there may be a risk that the organisation is not able to sustain generated demand. For municipalities to go on line, the internal information provision has to be in order. Only then, its citizens can be served according to the „front yard%o-doc- trine: they are provided with customised information, adapted to their interests their front yard and all they can see, hear, and smell from there. Geo-information engineering, municipalities, analysis Résumé Approche spatiale de la distribution d'information Approche spatiale de la distribution d'information Le site Web (communal) n'est pas un monde en soi, mais est une nouvelle ex pression de processus existants. Si ces processus se limitent a une forme nouvelle de procédures conventionnelles existantes, cette vari ante en ligne n'est qu'une charge. Le de'veloppement et le maintien d'un site Web des sommes importantes sont concernés. Ilyaun ris que réél que I'organisation nepuisse suivre la demande. Si une com mune veut migrer sur Internet, il faudra en premier lieu réorgani- ser la gestion de I'information interne. Unefois ce prolilème réglé on pourra servir le citoyen sur mesure il pourra disposer de toutes les informations qui en tant que citoyen et individu seront utiles. Information géographique, communes, analyse kolossaal I lappen on tiet 1 vervolg en bet molten lettertjes, betfudeft Uamha$. mMischlansier «UP0 Trefwoorden Keywords CEO-INFO 2004-3

Geo-Info | 2004 | | pagina 11