Ferjan Ormeling redacteur. Detail Omgevings- plankaart Flevoland (het schrift is hier weggelaten) met midden in de kaart het beboste Schokland. an 5 januari tot en met 18 februari 2004 is er in de hal van het provinciehuis van Flevoland in Lelystad een tentoonstelling gehouden van topografisch, grafisch en lcartografisch werk van Jan Schilder, hoofd van het bureau Kartografie en grafisch ontwerp van de provincie Flevoland (en ontwerper van het omslag van dit tijdschrift), onder de titel "In de lijn van Jan Schilder". De tentoonstelling omvatte een zestigtal afbeeldingen, ver deeld in topografie, grafiek en kartografie. De aquarellen en olieverfschilderijen waarmee hij ooit is begonnen gaan allengs over in eerst gescande, later met de computer gege nereerde beelden, ze worden uitvergroot of opgebouwd uit bouwstenen die hij ook voor kaarten gebruikt, en de grafiek is duidelijk een bindmiddel tussen de topografische werke lijkheid en de lcartografische abstractie. Zelfs de ontwerp tekeningen voor de legenda van de streelcplankaarten van de provincie weet Schilder in kunstwerken om te zetten door toevoeging van contrast en felle kleurvlakken aan de met kleurpotlood opgewerkte ontwerpschetsen. In de jaren '60 heeft de door Jan Schil der ontwikkelde lcartografische stijl van de kaartproductie uit Lelystad de naam Polderlcartografie gekregen. Dat voorvoegsel heeft de laatste tijd de be tekenis gekregen van 'doorgeschoten overlegmodel', en we moeten dus om die specifieke lcartografische stijl in positieve zin te kunnen blijven onder scheiden kiezen voor een andere naam, Flevolcartografie: een zeldzame combinatie van pasteltinten en duide lijk gedefinieerde lijnen en symbolen die de officiële kaarten van dit gebied kenmerken en ze zowel goed leesbaar maken als uitermate plezierig om naar te kijken. Dat is een moeilijk te realise ren combinatie, want meestal leiden mooie kaarten af van de inhoud! Een GEO-INFO 2004-3 In de lijn van Jan Schilder

Geo-Info | 2004 | | pagina 12