waarmee ook de afzet naar de eindge bruiker wordt gefaciliteerd. De realisatie van het GDSC vereist een subtiel samenspel tussen de eindgebrui kers of probleemeigenaren en overhe den in hun ondersteunende taak, lever anciers van remote sensing gegevens, va lue adding bedrijven die deze gegevens gebruiken voor hun geo-informatiedien- sten en -produlcten en kennisinstituten en hun innovatieve ontwikkelingen. Dit samenspel moet er niet alleen toe leiden dat het GBP een belangrijk knooppunt zal zijn voor gebruikers van geo-infor- matie in de nationale geo-informatie- infrastructuur, maar dat het GBP ook een duidelijke en zichtbare rol gaat spe len binnen het Europese GMES-program- ma (Global Monitoring for Enviroment and Security) [9]. Dat is goed voor de klanten van het GBP en daarmee voor de marktpositie van de samenwerkende en individuele bedrijven binnen het GBP en voor de (continuïteit van) vraaggestuur de kennisontwikkeling bij de betrokken instituten. Maar het heeft ook een maat schappelijk belang omdat het de Neder landse gebruikers - privaat en publiek - efficiënt toegang biedt tot actuele en strategische geo-informatie voor onder steuning bij beleidsvoorbereiding en - handhaving bij het beheer van onze leef omgeving. !B Samenvatting Aardobservatie en infrastructuur De geo-informatie-infrastructuur staat ook in de remote sensing of aardobservatiewereld flink in de belangstelling. De waarde van remote sensing waarnemingen wordt in be langrijke mate bepaald door de beschikbaar heid van kennismiddelen en andere data om de ruwe gegevens om te zetten in bruikbare informatie voor de beoogde doelgroep van eindgebruikers. Het bijeen brengen van ex pertise, gegevens en modellen stelt vervolgens grote eisen aan de organisatorische en tech nologische omgeving. Het is een grote uitda ging om deze omgeving vorm te geven, zoda nig dat de uit de remote sensing waarnemin gen afgeleide informatie operationeel ingezet kan worden bij voorbereiding, uitvoering en handhaving van beleid met betrekking tot het beheer van onze leefomgeving. In het Geomatics Business Park in de Noordoostpol der gaat men deze uitdaging aan. Trefwoorden Remote Sensing, gegevensstructuren, standaardisatie Summary Earth observation and infrastructure Geo-information infrastructure is a hot topic in the fields of remote sensing and earth observation. The value of remotely sensed obser vations is largely determined by the availability of knowledge, re sources, and auxiliary data sets for the generation of useful infor mation. Bringing together expertise, data, and models requires a lot from the organisational and technological environment. In the Geomatics Business Park, it is a challenge to create this environ ment for the operational application of information derived from remotely sensed observations in the areas of preparation, execution, and enforcement of environmental policies. Keywords Remote sensing, data structures, standardization Résumé Observation spatiale de la terre et infrastructure L'infrastructure géo-informatique est aussi en télédétection un sujet d'actualité. La valeur finale de I'observ ation spatiale de la terre est d'une manière importante influenced par la disponibilité de con- naissance, de moyens et d'autres données permettant la transposi tion des données brutes en information utile pour les utilisateurs finaux visés. L'assemblage de Vexpertise, des données et des modèles est une lour de charge pour V environnement gestionnaire et techno- logique. C'est un vaste défi d'organiser eet environnement afin que les informations dérivées de la télédétection puissent être intégrées d'une manière opérationnelle dans la préparation, l'exécution et le maintien de la gestion de notre environnement. Dans le Geomatics Business Park (situé dans le Noordoostpolder) on s'est engagé a réus- sir le défi. Mots clés Télédétection, structure de données, standardisation Literatuur [1] Bregt, A., SDI: hype of hit? Geo-Info, nummer 1, 2004. [2] Eindevaluatie Nationaal Remote Sensing Programma 1990 2000, Rapport van de Commissie Eindevaluatie (CERP), Programmabureau BCRS, 2001. [3] Achache, A New Perspective for Earth Observation- The Oxygen (02) Project. ESA Bulletin 116, november 2003. [4] Aalders, J.G.L. en Reuvers, M., 2004, het begin van een nieuw normentijdperk. Geo-Info, nummer 1, 2004. [5] Groot, R. en McLaughlin, J., 2000, Geospatial data infrastucture: Concepts, cases and good practice, Oxford University Press [6] Space for Geo-information, Bsik knowledge project proposal, 12 februari, 2003. [7] http://remotesensing.nlr.nl [8] http://www.geomaticsparlc.com [9] http://www.gmes.info GEO-INFO 2004-3

Geo-Info | 2004 | | pagina 17