En de landmeter, hij ijkte voort Michel van Elk. steunt: de redactie ltartografïe lean dan zelfs beslissen om de infographic niet te publiceren. Toch weten Michel en Nel duidelijk een eigen stijl neer te zetten, die zij omschrijven als zakelijk en zonder ruis: "een explosie-icoontje wordt gebruikt als het echt een grote knal is, maar een overvliegende straaljager zul je nooit in onze kaarten aantreffen". De grafische grammatica van Jacques Bertin vormt het uitgangspunt om gegevens te visualiseren in een infographic. Het nieuwsfeit en het niveau van het lezerspubliek bepaalt de selectie van de lcaartelementen. Bovendien is er in de loop der jaren een archief van meer dan tienduizend bestanden opgebouwd. Het landsdekken- de bestand van Nederland dat de afgelopen twee jaar is getekend is een voorbeeld van wat er achter de schermen gebeurd. Op deze manier kan efficiënt een nieuwe infogra phic worden gemaakt. Voorbereiding speelt een belangrijke rol. De basiskaarten van Bagdad waren al afgerond, voordat de eerste militaire acties tijdens de laatste Golfoorlog waren begonnen. Om de tijdsdruk voor de komende zomer op te vangen, worden nu al de eerste voorbereidingen getroffen voor de Tour de France, de Olympische Spelen en het EK voetbal. Toch wordt het archief meestal op basis van het nieuws aangevuld. Na tien jaar was er nog steeds geen overzichtskaart van Luxem burg: "Daar gebeurt immers toch nooit iets". Sinds de eerste kaart op de voorpagina is er veel veranderd. De software biedt steeds meer mogelijkheden. Bovendien is het drukproces van de krant verbeterd. Nieuwe 3D-software maakt het mogelijk om complexere infographics te maken en om snel het gezichtspunt aan te passen. Op het ogenblik wordt geïnventariseerd of het mogelijk is om de schrijven de redactie zelf simpele infographics te laten maken met behulp van Scalable Vector Graphics technologie. Hierdoor zal de redactie kartografie zich meer kunnen toeleggen op het vervaardigen van complexere infographics en het uit voeren van grotere projecten. Van landmeten weet de gewone burger niet veel meer dan dat het mannen in oranje hesjes betreft die door ra re verrekijkers turen en gesticuleren tegen een soortge noot die ergens in de verte op zijn dooie gemak een witte paal met streepjes staat vast te houden. Als je de ten toonstelling De aarde in beeld in het Techniek Museum Delft doorkruist hebt, ben je een stuk verder en lom je zelfs geleerd hebben wat die mannen daar doen. En nog veel meer. De tentoonstelling biedt een overzicht van de landmeet kunde vanaf de eerste inspanningen tijdens de Bataafse Republiek om het vaderland met driehoeksmetingen op te meten, tot de satellieten die met röntgenbeelden de temperatuur van het oceaanwater vastleggen of driedi mensionale kaarten van de zeebodem maken. En in middels weet de bezoeker ook dat er over het hele land verspreid vijftigduizend peilmcrken zijn aangebracht waarop het NAP staat aangegeven. Doordat het land overal verzakt, maar nergens in hetzelfde tempo, moe ten die merktekens voortdurend geijkt worden. En dan is het geruststellend te weten dat de Vijfde Rijksnauwkeu- righeidswaterpassing (alleen een ingenieur kan zo'n woord bedenken) net is afgerond. Intermediair, 5 februari 2004. GEO-INFO 2004-3

Geo-Info | 2004 | | pagina 19