sen tijdig gewaarschuwd dat er bij die pijp gewerkt gaat worden, de betrok ken operator weet dus welke afsluiter hij bij een calamiteit moet dichtdraai en, hij hoeft niet meer te zoeken en is voorbereid. Op deze wijze neemt de NAM de nodige voorzorgen om cala miteiten te voorkomen. Controle op KLIC-proces Als gevolg van de negatieve publiciteit heeft de directie besloten onderzoeken in te stellen naar de kwaliteit van de KLIC-afhandeling en met name naar de risico's die de NAM hierbij loopt. De interne audit Afgelopen zomer zijn gedurende ne gen weken alle KLIC-meldingen ge volgd; het betrof 833 meldingen. In elf gevallen waren er twijfels over de, door de aanvrager, via KLIC opgegeven polygoon met de plaats van de werk zaamheden. In deze gevallen is con tact opgenomen met de aanvrager en bleek in twee gevallen het adres niet juist te zijn, in zes gevallen bleek de polygoon fout te zijn en in twee geval len te groot. In geen van de gevallen bleek er enig risico te hebben bestaan voor de NAM. Daarnaast is van 267 meldingen, gedaan in twee weken, door telefoongesprekken met de 'gra vers' de plaats van de polygoon en het adres van de graaflocatie geverifieerd. Helaas konden 41 meldingen om uit eenlopende redenen niet worden ge controleerd (graver wist het niet meer, had de informatie niet bij de hand, wilde niet). In drie gevallen bleek de polygoon foutief te zijn, polygoon rondom huis in plaats van op perceel ernaast, of perceel aan andere zijde weg. In twee gevallen had de 'graver' op basis van de informatie van NAM, de aanvraag gecorrigeerd. Ook de adressen zijn gecontroleerd, hierbij bleek ca. 4% fout te zijn, zoals foute plaatsnamen, straatnamen en huis nummers. NAM gaat dit laatste beter controleren aan de hand van adres coördinaten. De problematische poly gonen zijn besproken met KLIC die hierop de instructies voor de mede werkers heeft aangescherpt. De externe audit Door DHV is ook een externe audit uit gevoerd, in deze audit is het proces van afhandeling van KLIC-meldingen binnen de NAM onderzocht. In dit ka der is een analyse gemaakt van de mogelijke foutoorzalcen bij beschadiging van de ondergrondse infrastructuur door werkzaamheden van derden. Deze foutoorzalcen zijn: 1. niet of foutief aanmelden door de aannemer; 2. foutief behandelen door KLIC; 3. foutief behandelen "wel /niet van toepassing" verklaren door de NAM; 4. foutief verwerken van "wel van toepassing" door de aan nemer; 5. foutief afhandelen "wel van toepassing" zijnde activiteit door NAM of aannemer. Alleen de activiteiten 3 en 5 zijn in de audit onderzocht. Uit: Energie Verslag Nederland 2002 Reeks incidenten leidt tot meer aandacht voor kwaliteit gasleidingen In 2002 vinden 30 beschadigingen aan gasleidingen van de Gasunie plaats waarbij gaslek ken ontstaan. Dit is ten opzichte van 2001 een stijging van 30%. Hoewel de lekken over het algemeen het gevolg zijn van graafwerkzaamheden, leidt het aantal tot toenemende aan dacht voor kwaliteit en onderhoud van de gasleidingen in Nederland. In haar duurzaam- heidsverslag van 2002 waarschuwt Gasunie voor de gevaren van nieuwbouw in de nabij heid van gastransportleidingen. Door schaarse en dure bouwgrond wordt er volgens het gasbedrijf vaker in de buurt van deze leidingen gebouwd. Graven, ploegen en draineren vormen de grootste bedreigingen voor de veiligheid van het gasnet, stelt Gasunie. Grond werkzaamheden zijn in 2002 voor 80% de oorzaak van beschadigingen. Grote incidenten aan het netwerk meldt Gasunie sinds juli 2002 aan de Raad voor Transportveiligheid. De reeks incidenten in vogelvlucht: In januari herlegt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Groningen en Fries land twee gasleidingen. In een van die leidingen, tussen Saalcsum en Munnekezijl, is een lek geconstateerd en uit voorzorg wordt ook de leiding tussen Kollumerpomp en Grijpskerlc vervangen. In augustus zorgt een gaslek in Berg en Dal voor een steekvlam van ruim tien meter hoogte. Het gaslek ontstaat doordat wegwerkers een paaltje door de gasleiding slaan. Het duurt ruim anderhalf uur voordat de gasleiding afgesloten wordt. Energiemaat schappij Nuon heeft veel tijd nodig om de plaats van het lek te isoleren omdat er op die plaats een ringleiding is. In dezelfde maand ligt het treinverkeer tussen Gouda en Alphen aan den Rijn ongeveer een half uur stil als gevolg van een gaslek in Boskoop. Door graafwerkzaamheden aan de weg raakte een gasleiding lek. In oktober worden Amsterdam en Rotterdam getroffen door grote gaslekken. Het lek in Amsterdam ontstaat doordat bij graafwerk een gasleiding wordt geraakt. Ongeveer het zelfde gebeurde een dag eerder in Rotterdam. De overlast is in beide gevallen aanzienlijk. In november zit een gedeelte van de Gelderse gemeente Buren een nacht zonder gas. Ook hier slaan gravers bij werkzaamheden een gasleiding lek. Vooral kleine huishou dens moeten het zonder gas en verwarming doen. Controle op veiligheid gasleidingen In februari concludeert de Raad voor de Transportveiligheid dat gasleidingen niet worden gecontroleerd op veiligheid. Volgens de Raad is onduidelijk wie toezicht moet houden op de naleving van de veiligheidseisen voor gasleidingen in een gemeente, en zou het mi nisterie van Economische Zaken hier meer aandacht aan moeten besteden. De Raad trekt deze conclusie naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek naar een gaslek in Lei den in 2001. Een aannemer hield toen geen rekening met een gasleiding vlak onder het as falt, en freesde dwars door een leiding heen. Er ontstond toen brand. Uit onderzoek blijkt dat twee verschillende bedrijven verantwoordelijk waren voor de veiligheid van het gas net, maar dat de taakverdeling tussen de twee niet duidelijk was. Ook constateert de Raad dat nergens wordt bijgehouden hoe vaak, wanneer en waar dergelijke incidenten zich voordoen in Nederland. 121 GEO-INFO 2004-3

Geo-Info | 2004 | | pagina 23