Bij de vele organisaties die tot de semi- de Stichtingen GBKN Utrecht en Geld- die er in het gebruik van de bestanden overheid behoren zijn de waterschap- erland (Waterschap Vallei Eem valt zit. En dan houdt het op. De laatste pen niet zo erg zichtbaar. Incidenten in twee provincies), voor zowel de TOP- 20 zorgt er consequent voor dat par- zoals de dijlcafschuiving in Wilnis zet- vector-producten als de DKK met het tijen zich terugtrekken achter hun ten de schijnwerper wel eventjes op Kadaster en voor TOPraster-producten specifiek belang waardoor de puntjes het verschijnsel waterschap, maar met Bridgis. Formeel zijn we partij bij op de j onnodig kostbaar worden. Ook over het algemeen bevinden wij ons in het vervaardigen van het AHN maar in wordt er eindeloos gesteggeld over de de luwte van het overheidslandschap. de praktijk waren we gewoon afnemer. verdeljng van de kosten, waarbij het Hierdoor laait ook regelmatig de dis- De luchtfoto's hebben we weer op ge- cussie op over de organisatievorm wa terschap. Zolang je je werk in betrelc- heel andere wijze aangeschaft. Dit re sulteert in een halve kast vol contrac- lcelijke stilte doet wordt je bestaans- ten, documenten, facturen, lcwaliteits- recht nu eenmaal in twijfel getrokken, controlerapporten en toestemmings- Het wekt echter géén verbazing als ik verklaringen. Daarnaast staat er hier hier beweer dat waterschappen over een computer vol met conversiepro- het algemeen efficiënte en effectieve grammaatjes en allerlei handige hulp- eenvoudig is om te constateren dat elke minuut uiteindelijk door de be lastingbetaler (en in het geval van betrokken commerciële partijen de klanten, indirect óók de belastingbeta ler) links- dan wel rechtsom betaald moet worden. organisaties zijn die veel werk zetten tegenover lage overhead-lcosten. Effi cient ten aanzien van de interne pro cessen maar het is vooral het begrip ex terne efficiëntie waar ik het in dit stukje over wil hebben. Waterschappen zijn grootverbruikers van geo-informatie, net zoals gemeen ten en provincies dat zijn. We hebben in huis de standaardbasiskaarten van de bekende leveranciers; de Grootscha- middeltjes. In mijn hoofd rijst de vraag of dat niet efficiënter kan. Alle bovengenoemde producten worden door een groot aantal partijen ge bruikt die zich allemaal een weg wor stelen door de geo-informatiejungle. Rechtstreeks of via de koepelorganisa ties wordt er door de partijen getracht met elkaar op te trekken via al dan niet permanente samenwerkings verbanden, adviesorganen, stuur groep]'es, operationele overleggen, In het geval van de DKK, en zelfs met betrekking tot de GBKN wil het Ka daster zich nog al eens als monopolist opstellen. De kwaliteitscontrole van het AHN werd door iedere individuele partij nog eens dunnetjes overgedaan. Er zijn ingewikkelde convenanten in het leven geroepen met betrekking tot diverse producten en gaan er veel, heel veel rekeningen heen en weer (alleen al voor de GBKN Utrecht krijg ik er vijf- lige Basislcaart Nederland (GBKN), de platforms en stichtingen. Opvallende tien) Het lijkt mij tijd voor zoiets als Digitale Kadastrale Kaart (DKK), diver- afwezigen in dergelijke clubjes zijn een ministerie van basisregistraties, se TOP-producten, het Actueel Hoogte- landelijke overheidspartijen. Het is van Boxtel lijkt me een aangewezen bestand Nederland, luchtfoto's (aero- daarom des te opvallender dat de uit- GRID NL2003) en allerlei bestanden zondering op deze constatering een met betrekking tot bodem, landge- opdracht is geweest voor het vervaardi- bruik en dergelijke thema's. We produ- gen van een landsdeklcend luchtfoto- ceren ook zelf thema's, uiteraard met bestand waarbij één landelijke partij betrekking tot het (oppervlalcte-)water. (Dienst Basis Registraties) de kar trok persoon om dit ministerie te leiden (waar zijn zijn ideeën toch gebleven?). Distributie lean via internet en als er toch betaald moet worden kan dat per gebruik. In Zeeland is een waterschap ook GBKN-leverancier en de meeste water en de aangehaakte partijen voor een dubbeltje op de eerste rang zaten. Met Dan kan ik me als waterschapper weer schappen hebben wel één of enkele dit project werd en passant aange- gewoon bezighouden met de écht leu- landmeetploegen. Daarnaast voeren toond dat samenwerking lonend kan ke interessante aspecten van ons werk: we ook allerlei analyses uit. Kortom, zijn. In de hierboven genoemde op- gegevens omtoveren in relevante in de waterschappen zitten tot over hun somming van clubjes valt het op dat de formatie. oren in de geo-informatiewereld. meeste betrokken partijen werken met door de belastingbetaler opge- Om aan onze geo-informatie te komen hoest geld. hebben we relaties met diverse partij en. Voor de GBKN doen we zaken met Steeds weer blijkt dat samenwerking goed mogelijk is voor de 80 overlap René Verhage Hoofd afdeling Geografische Informatie Waterschap Vallei Eem 125 GEO-INFO 2004-3 Geo-lnfo in Praktijk Spraak-waterschap-val René Verhage

Geo-Info | 2004 | | pagina 27