e v ook de binnengrenzen van een enkele is een wiskundige (geometrische) 1 waarden. Je zou verwachten dat de be- OpenGIS en ISO hier duidelijk uitsluit sel geven. De basis is een recht lijnseg- eindpunt. Een polygooninvoer kan worden gegeven door een ongeorden- lijnsegmenten. De volgende aspecten ge polygoon representeert (zie ook 1. Welke lijnsegmenten, en in welke volgorde, zijn met elkaar verbon den? 2. Is er één of zijn er meerdere verza melingen van verbonden rechte et lijkt allemaal zo eenvoudig, iedereen die met geo-in- formatie werkt weet wat een polygoon is: een gebied begrensd door rechte lijnsegmenten (en mogelijk met een aantal gaten). Een woordenboekdefinitie van een poly goon: een figuur met meerdere, meestal meer dan vier, hoeken (en zijden) [1]. Een polygoon is het fundamentele geometrische datatype in vele ruimtelijke modellen, zoals die voor topografi sche gegevens, kadastrale gegevens en bodemgegevens. Waar om is het de belangrijkste geo-ICT-leveranciers nog niet gelukt om dezelfde polygonen te implementeren? Het antwoord is dat in de werkelijkheid de situatie niet zo eenvoudig is als deze op het eerste gezicht lijkt. De twee belangrijkste problemen, die de verschillen tussen systemen veroorzaken, zijn: 1Mag de buitengrens zichzelf raken en mogelijk ook binnen grenzen (van gaten) raken en zo ja, onder welke omstandig heden? 2. De computer is een eindige digitale machine en daarom kunnen coördinaten soms iets verschillen van de werke lijke gewenste wiskundige waarde. Daarom zijn tolerantie waarden (epsilons) nodig bij het valideren (goedkeuren) van de geldige polygonen. Peter van Oosterom, co-auteurs Wilko Quak en Theo Tijssen, GIS-technologie OTB, TU Delft. oosterom@ geo.tudelft.nl 3. Zijn alle verzamelingen verbonden lijnsegmenten gesloten, ofwel: vor men ze grensringen en is elk punt in de ring verbonden met ten min ste twee segmenten? 4. In geval dat één punt in vier, zes, acht, etc. segmenten wordt ge bruikt, wordt dan de ring opgeknipt in resp. twee, drie, vier, etc. indivi duele ringen of niet? (Beide keuzen zouden geldig kunnen zijn, het is in ieder geval een situatie die in de werkelijkheid voor kan komen los van het feit hoe de ringen precies gedefinieerd worden, zie fig. 1.) 5. Zijn er kruisende segmenten (mag niet voorkomen in een geldige poly goon)? 6. Is er één ring (de buitenring), die een gebied omsluit dat alle andere (binnen)ringen bevat? 7. Zijn er geen geneste binnenringen (dit zou anders resulteren in niet- verbonden gebieden)? GEO-INFO 2004-3 i4. Polygonen het wankele funda ment van ruimtelijk modelleren Binnen ons 'Geo-Database Management Centre' Het raken van de buiten-en mogelijk 126 (GDMC), onderzoeken we verschillende geo-ICT poiygoon is gerelateerd aan de topo- producten, zoals geo-DBMS'en, GIS-pakketten en l0sische analyse van de situatie. Dit 'geo'-middenlaagoplossingen. Tijdens onze functio- kwestie, zonder implementatieproble- nele testen en performance benchmarks kwamen men-zoals de genoemde tolerantie- we subtiele, maar fundamentele, verschillen tegen langrij leste geometriestandaarden van in de manier waarop polygonen behandeld wor den, zelfs daar waar het gaat om de 2D-situatie en ment, gedefinieerd door een begin-en polygonen gedefinieerd door rechte lijnsegmenten. De gevolgen zijn nogal onaangenaam. Zo zou er de, ongestructureerde lijst van rechte bijvoorbeeld een verschillend aantal objecten gese- moeten geanalyseerd worden voordat lecteerd kunnen worden wanneer dezelfde vraag besloten kan worden of dit een geidi- Cquery') wordt gesteld aan dezelfde dataset, maar hg.2y. in een ander systeem. Een ander gevolg is dat data verloren kan gaan tijdens het overdragen van het ene systeem naar het andere systeem, omdat poly gonen geldig in het ene systeem niet geaccepteerd lijnsegmenten? behoeven te worden in het andere systeem.

Geo-Info | 2004 | | pagina 28