nr Oracle Informix PostGIS ArcSDE binary OGIS- SFS ISO 19107 Wij- la lb Verkeerde oriëntatie Verkeerde oriëntatie Verkeerde oriëntatie 2 3 4a Zelfsnijdende grens Ring kruist ring 4b Zelfsnijdende grens regel 3 5 6 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring 1 7 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring 8 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring 9 Ringen overlappen Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 3 Rand los van binnengebied 10 Niet gesloten Niet gesloten Niet gesloten regel 1 Geen vlak Geen vlak 11 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 4 Rand los van binnengebied 12 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 4 13 Ringen Raken Zelfsnijdende grens Drijvende binnenring regel 3 Kruisende ringen 14a Verkeerde oriëntatie regel 5 Verkeerde oriëntatie Twee losse gebieden 14b regel 5 Twee buitenranden Twee losse gebieden 15 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 17 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 18 Ringen Raken Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 19 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 20 Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 21 regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 22 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring regel 3 Niet oriënteerbaar Zelfsnijdende ring 23 Zelfsnijdende grens regel 3 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 24 Verkeerde oriëntatie regel 5 Twee buitenranden Twee losse gebieden 25 Zelfsnijdende grens regel 5 Niet één homogeen gebied Twee losse gebieden 26 27 28 1? 29 30 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring P? P? 31 32 Ringen Raken Zelfsnijdende grens Ring kruist ring Twee losse gebieden? 34 Twee losse gebieden? 35 Zelfsnijdende grens Zelfsnijdende grens Ring kruist ring r~7 Twee losse gebieden? Twee losse gebieden? Ringen Raken Zelfsnijdende grens Ring kruist ring n? Twee losse gebieden? Tabel 1. Overzicht van de resultaten van de validatie van dezelfde polygonen in verschillende systemen: indien er niets is vermeld dan wordt de testpolygoon geaccepteerd, indien dit niet het geval is dan wordt (de vertaling van) de foutmelding gegeven. (Opmerking bij testpolygoon 10/ArcSDE binary: door conversie/laadprocedure is dit testgeval niet uit te voeren.) kleinste afstand tussen een punt (node) en een zijde (edge welke niet door dit punt is gedefinieerd) te bepalen. Een 'brute force' algoritme (alle combinaties van punten en zij den proberen) kost 0(n2) rekentijd, terwijl een efficiënter al goritme dit waarschijnlijk kan berekenen in 0(n log n) tijd, waarbij n het aantal punten (of zijden) in de polygoon is. Het concept van robuustheid heeft enige overeenkomsten met de 'indiscernibility' (ononderscheidbaar) relatie tussen twee representaties zoals geïntroduceerd door Worboys [7]. Met een lijst representatieve testpolygonen hebben we vier verschillende geo-DBMS'en getest en de uitkomsten vergele ken met de OpenGIS, ISO en onze eigen definitie van geldi ge polygonen. In de figuren met de testpolygonen worden kleine gesloten cirkels ge bruikt om punten te representeren. Soms worden twee van deze cirkels heel dicht bij elkaar getekend, dit bete kent dan feitelijk dat de punten iden tiek zijn. Hetzelfde geldt voor twee lij nen die heel dicht bij elkaar liggen, wat dus betekent dat ze (gedeeltelijk) overlappen. Sommige figuren bevat ten lege cirkels, deze geven dan een in dicatie van de tolerantiewaarde (in on ze voorbeeldpolygonen steeds de waarde 4000). Indien er iets anders GEO-INFO 2004-3 13° L16 J 33 1 L36 J L37J Testen van geo-ICT-systemen Polygoonvoorbeelden

Geo-Info | 2004 | | pagina 32