"De columnist is onbetrouwbaar." Het zodat het bedrijfsleven hiermee verder in het juiste format te kloppen. Ieder- is niet bemoedigend dat op de dag dat kan? En op deze manier kan ik een een vindt data samen met meta-infor- ik mijn eerste column schrijf voor dit vierde (broodnodige) geldstroom aan- matie heel belangrijk, maar het levert tijdschrift, mijn ochtendblad dit kopt. boren. Nu kan ik heel simpel redeneren: "De uiteindelijk ongebruikte data-kerkho ven op. Met data kom je heel ver, maar pers is wel heel snel. Maar dit kan nooit Maar, waar wil ik het eigenlijk over n0g verder als je betrouwbare en ge- op mij slaan, tenslotte schrijf ik nu nog hebben? Een aantal maanden geleden schikte gegevens slim met kennis gaat maar mijn eerste regels". Op zich klopt was ik voorzitter van een bijeenkomst gebruiken in toepassingen. het. Het is gelijk een schel belsignaal hoe de lezer tegenover dit soort schrijf waarbij het ging over het verder toe passen van geo-informatie in het seis staat. Het moet een glimlach of onderwijs. Tijdens de discussie ont- juist een ergernis opleveren, maar ze- spon er een felle woordenwisseling leer niet een serieuze discussie zijn. over het nut van GIS-voorbeelden, die Bruikbaarheid staat voorop. zich al of niet in de leefomgeving van de leerling of student afspelen. Met an- Hoe kan je het dilemma van bruikbare geo-data (dus mét meta-informatie) nu doorbreken? Als columnist zou ik een Geo-dictator met vergaande bevoegd heden kunnen voorstellen (als er ie mand wil solliciteren, dan zou dat De kwestie waar de kop uit het och- dere woorden: Zijn amerilcaanse data §oe(^ kunnen binnen het Bsik-pro- tendblad op sloeg was de zaak Rob wel bruikbaar om uit te leggen watje gramma Ruimte voor Geo-informatie), Oudlcerlc. Nu vraagt u zich vast af wat met een GIS kunt doen? Eén persoon maar ik ben bang dat het niet veel zal dit met geo-informatie te maken heeft, zei: "Als ik maar data en data en nog helpen. Ilc denk dan aan het (apocriefe) Is hij gevolgd door de journalisten meer gegevens heb, dan komt het wel verhaal dat ik regelmatig aan mijn stu- door middel van een ingebouwd GPS- goed". De ander zag alleen maar heil denten vertel dat in het grijze verleden ontvanger op z'n revers? En heeft op in recente, werkelijke, niet aangepaste de eerste kaarten werden gedigitali- deze manier de website hoolcers.nl de gegevens uit de omgeving van de seerd door gevangenen. We lijden nog killer WebGIS-applicatie voor de gewo- school. Deze discussie wordt al heel steeds onder de toenmalige kwaliteits- ne man en/of vrouw ontdekt? Voor de lang gevoerd, en iedereen is het na- bewaking. Een geo-dictatuur is dus uit man om de route langs de meest inte- tuurlijlc eens dat het beter is om dicht de oude doos. ressante sites te laten plannen. Ieder- bij huis te blijven maar dat je nooit een die ooit in het centrum van Am- precies de data hebt, die je nodig hebt. Kortom, zelfs voordat ik als columnist sterdam heeft rondgelopen, krijgt de Vaak zijn die geo-gegevens niet van de aan het werk ga ben ik niet alüjd even geijkte geo-vraag: "Where can I find kwaliteit die je wilt hebben. Privacybe- betrouwbaar v00r mijn studenten. Da- the Red Light District?" Voor de vrouw, scherming of te weinig schaaldetail zodat zij die man real-time lean volgen brengt ook weer allerlei problemen tijdens al zijn escapades. Ik denk dat met zich mee. Iedereen roept dan zoiets een vriendelijker GIS-toepassing hard: "Ga dan zoeken naar betere!" of: is, dan wat ik ooit door een GIS-goeroe "Doe het met wat je hebt en wordt cre- heb horen vertellen, dat hij zijn vrouw atief, pas je aan!" kon volgen in combinatie met zijn Op dat moment van zoeken en vinden creditcarduitgaven. (en beschikbaar zijn voor het onder- Nee, helaas voor het grote publiek was wijs tegen haalbare kosten) is de SDI ta manipuleer ik. Verschuivingen van de USA naar Nederland komen voor. Voorbeelden zoals aan het begin, ver zin ik, zodat het vak ook letterlijk een sexy kant heeft. Ik hoop overigens nog lang onbetrouw baar maar wel bruikbaar te zijn. Daardoor kan de discussie wat de beste dit niet de ultieme oplossing maar het (Spatial Data Infrastructure), het slim- manier van onderwijs in de geo-infor- me allesomvattende nationale data- matielcunde lang en hevig doorgaan. zou natuurlijk wel gekund hebben. En als ik nu hiermee de GIS-leveranciers pakhuis. Helaas merk ik, en niet alleen op een idee breng, dan ontvang ilc van mijn studenten, dat zij wel graag graag een forse bijdrage, te storten op willen zoeken. Maar als zij zelf geo-in- de rekening van mijn instituut. Het is formatie produceren, dan kost het de toch tegenwoordig de bedoeling van grootste moeite om de noodzakelijke het onderwijs om veel te innoveren, meta-informatie te leveren, laat staan Marien de Bakker Coördinator Geo-Information Studies Van Hall Instituut GEO-INFO 2004-3 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Bruikbaar en betrouwbaar? 133

Geo-Info | 2004 | | pagina 35