matiekosten moet gemeenten aanzetten tot het formuleren van informatiebeleid. Bij gebrek daaraan verworden infor matieprojecten tot informatiseringsprojecten en informa tieproblemen tot ICT-problemen. Het uit informatiebeleid afgeleide informatiemodel geeft aan op welke wijze een organisatie informatievoorziening heeft ingebed in haar bedrijfsvoering. Daarbij zal in de regel een fasering voorko men die afhankelijk is van drie invloedssferen: organisatieniveau; informatieniveau; ICT-niveau. Fig. 2 geeft de samenhang weer tussen organisatieniveau, ICT-niveau en informatieniveau enerzijds en het comple mentaire intra- en in ternetniveau anderzijds. Fig. 2. Factoren die bepalend zijn voor intra-/ inter netniveau. §jj te De ontwikkeling verloopt in dit overzicht van links naar rechts en van onder naar boven. Een verticale sprong naar een hoger niveau is pas mogelijk als alle onderliggende niveaus ingevuld zijn. Een horizontale sprong kan pas plaatsvinden nadat alle voorafgaande verticale niveaus doorlopen zijn. Een diagonaal ontwikkelingspad is dus niet mogelijk. Bedrijfsvoering is hierin leidend, ICT ondersteu nend. De verschillende intra- en internetniveaus zijn niet meer dan verschijningsvormen van informatievoorziening en vormen zo de laatste fase in deze ontwikkeling. Wie de gemeentelijke website ziet als de belichaming van de elektronische overheid, had etaleur moeten worden. De verschillende ontwikkelingsniveaus zijn direct gekop peld aan het niveau van de eigen interne informatievoor ziening. Omdat nagenoeg elke gemeente worstelt met het probleem van eilandsystemen, data-eilanden, gegevensfrag- mentatie en onderlinge inconsistentie is dit echter de enige 'omgeving' van waaruit gegevens voor intra-/internet kun nen worden aangeleverd. Een enkele superpilot daargela ten komen gemeentelijke websites dan ook niet verder dan 'passieve aanwezigheid' in de vorm van een éénrichtingsin- formatieaanbod met betrekking tot openingstijden, leges tarieven, raadsagenda's, producten, enzovoort. In technolo gisch opzicht doet de homepage van uw puberende zoon of dochter niet onder voor de website van welke gemeente dan ook: nagenoeg alle gemeenten bevinden zich op het laagste internetniveau. Het meest actuele voorbeeld daarvan zijn bestemmingsplannen, die bij een aantal gemeenten in middels kunnen worden bekeken in de vorm van een 'data- eiland'. In termen van gegevens techniek en technologie was dit jaren geleden ook al mogelijk geweest. Er zijn blijk baar andere factoren die 'the moment of the miracle' bepa len. Wetgeving is daarbij een factor van belang. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat we op gemeentelijke in- tranetten een hoger aanwezigheidsniveau aantreffen dan op gemeentelijke websites. Als we in Nederland spreken over de elektronische overheid, dan hebben we het feitelijk over e-govern- ment: toegang tot gegevens. Toen in Nederland de discussie rondom de elektronische overheid vorm kreeg, be doelden we daarmee echter een over heid die online aanwezig en bereik baar is; e-governance, toegang tot pro cessen en procedures. Het begrip 'elektronische overheid' is de afge lopen jaren helaas dramatisch gedege nereerd. Een elektronische overheid is vooral een overheid die beschikt over een goed georganiseerde interne infor matievoorziening met een pro-actief intranet als intern medium: een medi um dat elke individuele ambtenaar stuurt en begeleidt in zijn dagelijkse werkzaamheden, afhankelijk van zijn functie, taken en werlcvoorraad. Strak georga niseerde processen en worlcflowmana- gement zijn daarbij buitengewoon belangrijk. Focus op internet is bedrijfs economisch onterecht Een volwaardige elektronische over heid lijkt echter op basis van de huidi ge stand van zaken nauwelijks reali seerbaar. Tot nu toe kon worden vol staan met het bouwen van webpagi na's; in een echte elektronische over heid vormt de website bij wijze van spreken een dynamisch bijproduct van de totale informatiearchitectuur. Dit vereist een omslag in de wijze waarop gemeenten het fenomeen internet tot nu toe benaderd hebben. Gemeente lijke websites zijn in de tweede helft van de jaren negentig van start gegaan als ICT- of als communicatie-'pro- bleem'. Als resultaat daarvan staan de websites technisch/technologisch inmiddels goed in de verf, maar blijft het informatieaanbod in de meeste ge vallen steken bij redelijk statische con cerninformatie die nagenoeg volledig door de Communicatie-afdeling wordt verzorgd en bij het één op één publice ren van gegevens uit autonome back office-onderdelen waarin onderlinge samenhang ontbreekt. Een vraagge richte benadering brengt daarin wei nig verbetering; de omstandigheden waaruit de informatiebehoefte ont staan is, is minstens even belangrijk. We noemen dit de 'informatiecontext'. Het gaat immers niet alleen om 'wat' een burger wil, maar ook om het waar om, hoe, hoezo, wanneer en waar, re- GEO-INFO 2004-3 niveau int ra- en internet niveau informa tievoorziening gegevens- niveau organisatie niveau e-govemment enjovemance mijn internet passief interactief responsief pro-actief fragmentatie concentratie integratie contextgevoelig intern gericht extern gericht transparant virtueel organisatie-evolutie O ft I

Geo-Info | 2004 | | pagina 8