lcening houdend met wat er nog meer speelt met betrekking tot die burger en/of de plek waarop hij iets wil. De noodzaak om zo'n vraag snel en cor rect via de informatiebalie te kunnen afhandelen is vele malen groter dan de wens om dit via internet te kunnen faciliteren. Lang niet alle huishoudens hebben een eigen internetaansluiting: slechts 70% van alle landgenoten be- zich minstens eenmaal geeft per maand op het world wide web. Die 70% bestaat grotendeels uit jongeren beneden de achttien en uit surfers met een opleiding op HBO- of acade misch niveau (Bron: NIPO). Intranet is voor de elektronische overheid dan ook een veel belangrijker medium. 'Ruimtelijk bereik' is ook geografische informatie Het 'waar' vormt een alibi om geogra fische informatie integraal deel uit te laten maken van gemeentelijke infor matievoorziening. Via het 'waar' staan immers tal van onsamenhangende in formatiebronnen met elkaar in ver band: ruimtelijk beleid in de vorm van bestemmingsplannen met daar binnen weer afzonderlijke bestem- mingsvlakken, gebiedsgewijs wel- standsbeleid in al zijn facetten, beper kingen en belemmeringen (binnen kort samengebald in publiekrechte lijke beperkingen), bodeminformatie, WOZ-gegevens, maar ook groenon- derhoudsplanningen, huisvuilophaal- schema's, verkeersbeleid, medische voorzieningen, enzovoort. Zelfs poli tieke activiteiten spelen zich 'ergens' af en hebben aldus een relatie met an dere gemeentelijke activiteiten die daar (gaan) plaatsvinden. Het 'ruimte- Fig. 3. Blooper: gemeente verleent kapvergunning voor boom in tuin van lijk bereik' van informatie kan ge- buurman. bruilct worden om geautomatiseerd te beoordelen welke informatie van toepassing is voor een specifieke locatie of een bepaald gebied. De werkelijke kracht van dit geografisch brandglas ontpopt zich zodra we gaan werken met voorgedefinieerde informa tieprofielen voor bepaalde situaties of omstandigheden. Een ambtenaar die een specifiek onderdeel van de toetsing van een bouwvergunningaanvraag moet uitvoeren, krijgt op die manier alle informatie aangereikt die voor dat werk op dat moment relevant is. Hetzelfde geldt voor zijn collega die een week eerder de brandveiligheidstoets heeft uitge voerd en voor zijn collega die enkele maanden later de op leveringsinspectie zal gaan uitvoeren. Uitgedrukt in een formule: Hier is sprake van responsieve of dynamische informatie voorziening. Een baliemedewerker die een vraag krijgt over een lcapvergunning moet op basis van het adres van de aan vrager in een oogopslag een overzicht kunnen krijgen van alle informatie die in dat opzicht relevant kan zijn. Het wel of niet verlenen van de lcapvergunning kan immers afhan kelijk zijn van de eveneens door hem ingediende bouwver gunningaan vraag of van recent gewijzigd beleid ten aan zien van bepaalde soorten bomen. Het verband tussen lcap vergunning, bouwvergunning en bomenbeleid in relatie tot dat bewuste adres is alleen ruimtelijk te achterhalen. Wel licht is het oolc van belang om inzicht te hebben in andere lcapvergunningaanvragen en -verleningen in de directe om geving om te voorkomen dat de buurt onopvallend ontbost wordt. Oolc die samenhang berust op ruimtelijke criteria. Dit soort omgevingsinformatie maakt deel uit van de infor matiecontext van de baliemedewerker. De baliemedewer ker ziet dus niet alleen wie de aanvrager is, waar hij woont en dat hij aanvragen heeft lopen voor een lcapvergunning en een bouwvergunning. Hij krijgt meteen een melding dat het beleid ten aanzien van de bewuste boomsoort is aange scherpt, dat er in de directe omgeving nog 12 lcapvergun- ningen voor deze boomsoort zijn aangevraagd en welke lcapvergunningen daar de afgelopen 3 jaar verleend of ge weigerd zijn. Op zijn scherm staat bovendien dat er twee be zwaarschriften tegen de bouwvergunning ingediend zijn door zijn directe buren. Als de lcapvergunning alleen is aan gevraagd om een verbouwing mogelijk te maken, lean het weigeren van de bouwvergunning immers een reden zijn om de lcapvergunning eveneens te weigeren. Oolc alle achterliggende, inhoudelijke informatie wordt op een pre senteerblaadje aangeboden en verschijnt desgewenst met een enkele muisklik op het scherm: de bewuste passage uit het aangescherpte bomenbeleid, de bouwvergunningaan- vraag met tekeningen en toetsingsresultaten, de ingedien de bezwaarschriften, een uitsnede uit de bestemmingsplan- kaart en de bijbehorende voorschriften, de relevante onder delen uit het welstandsbeleid, de lcapvergunningaanvraag en desgewenst alle andere lcapvergunningaanvragen in de direct omgeving, uiteraard netjes geïllustreerd met een kaartje. Hier is sprake van een organisatie waarin medewer- Omzagen Morgenvroeg Allebei GEO-INFO 2004-3 persoon informatiecontext locatie informatie op maat

Geo-Info | 2004 | | pagina 9