150 1 voor de federalisering van de Belgische staat op 14 juli 1993 in drie gewesten (Vlaanderen, Wallonië en et Brussels Hoofdstedelijk Gebied) en drie gemeen schappen (Vlaamse, Franse en Duitstalige) werd, op 1 janua ri 1989, het onderwijs een bevoegdheid van de gemeen schappen. Sindsdien groeiden de opleidingen langzaam uit elkaar, hoewel de titels der diploma's meestal dezelfde ble ven. Dit artikel heeft dan ook in de eerste plaats betrekking op de geografie-opleidingen in Vlaanderen. Huidige situatie Het onderwijs in Vlaanderen is georganiseerd op drie ni- veau's, zijnde: het basisonderwijs (kleuteronderwijs en lager onderwijs), het secundair onderwijs (opgebouwd uit drie cy cli van twee jaar) en het hoger onderwijs. De student die het hoger onderwijs binnenstapt is - indien hij het voorafgaande parcours zonder hindernissen aflegde - achttien jaar (instap op zes jaar, waarna twee cycli van zes jaar, respectievelijk la ger en secundair). Het hoger onderwijs wordt verstrekt aan hogescholen en universiteiten. Tot op heden verstrekken hogescholen oplei dingen in één cyclus (drie jaar) en opleidingen in twee cycli (twee maal twee jaar). Aan de universiteiten zijn alle oplei dingen opgebouwd uit twee cycli: de eerste cyclus van twee of drie jaar noemt men de kandidatuur, de tweede cyclus lean in functie van de richting van naam en studieduur ver schillen (zo draagt een afgestudeerde in de exacte weten schappen na een tweede cyclus van twee jaar de titel van li centiaat en wordt een afgestudeerde in de toegepaste weten schappen na een tweede cyclus van drie jaar ingenieur ge noemd). Volgend op deze twee cycli zijn er voortgezette op leidingen - dit zijn opleidingen die men slechts kan volgen indien men reeds houder is van een tweede cyclus diploma afgeleverd door een universiteit - of lean men via onderzoek een doctoraat voorbereiden. Opteert men voor het beroep van leraar in het secundair onderwijs, dan volgt men een specifieke lerarenopleiding. Dit gebeurt voor de lagere cycli van het secundair onderwijs op een hogeschool, het zoge naamde regentaat dat een driejarige studie omhelst. Wenst men leraar te worden in de laatste cyclus van het secundair onderwijs dan moet men aan de universiteit een aanvullen de lerarenopleiding volgen na de licentiaatstudies. Philippe De Maeyer en Beata De Vliegher, Universiteit Gent - Vakgroep Geografie philippe.demaeyer@ugent.be Ba Ma Met de Bolognaverlclaring van juni 1999 had men tot doel een gemeen schappelijk referentiekader van ge makkelijk leesbare en vergelijkbare di ploma's te ontwerpen. Dit maakte dat het hoger onderwijs in Vlaanderen grondig moest hergestructureerd wor den. De bestaande structuur werd via het structuurdecreet (goedgekeurd door het Vlaamse Parlement op 4 april 2003) vervangen door de Bachelor/Mas ter. Deze nieuwe structuur wordt in Vlaanderen binnen de academische wereld vaak aangeduid met het acro niem BaMa. De definitieve lijst van de opleidingen die elke instelling vanaf het academie jaar 2004-05 mag organiseren werd in februari 2004 door de Vlaamse Rege ring vastgelegd. Deze beslissing liet lang op zich wachten. Daarbij was er in het bijzonder voor de opleidingen GEO-INFO 2004-4 Ai opleidingen Vlaanderen

Geo-Info | 2004 | | pagina 12