in de wetenschappen een hardnekkig getouwtrek tussen de politieke wereld en de academische wereld. Deze laat ste was en is voorstander van een zoge naamde 3+2 structuur (driejarige ba chelor gevolgd door een tweejarige master), terwijl de politieke wereld op teerde voor een 3+1 structuur (met een éénjarige master). Dit in tegenstelling tot het Franstalig landsgedeelte, waar men voor een 3+2 structuur opteerde voor de master en het behoud van een 3+1 licentiaatstitel voor bepaalde rich tingen. Het uitblijven van de beslissing over de één- of tweejarige master heeft met zich meegebracht dat op de uni versiteiten thans slechts weinig defini tief is uitgestippeld rond de invulling van de masters. De wetenschappelijke opleiding geo grafie wordt binnen Vlaanderen, zoals in de oude structuur, aangeboden aan drie universiteiten (Katholieke Univer siteit Leuven - KUL, Universiteit Gent - UGent, Vrije Universiteit Brussel - VUB). Alleen de lerarenopleiding voor de lagere graden van het secundair onderwijs gebeurt nog steeds via de hogescholen, alsook een deel van de landmeetkundige opleidingen. Op de verschillende opleidingen landmeet kunde aan de hogescholen en deze aan de Universiteit Gent wordt in een vol gend nummer ingegaan. De Katholieke Universiteit Leuven (www.lculeuven.ac.be) biedt een bache loropleiding aan waarbij de studenten in het tweede jaar een afstudeerrich ting kiezen. De algemene doelstelling van de opleiding Bachelor in de geografie aan deze universiteit is het bewerkstel ligen van een verbreding in één van de basisdisciplines. Het doel is tweeërlei, ofwel worden de vaardigheden signifi cant aangevuld ofwel beoogt men een verbreding die aansluit bij één van de specialisatierichtingen binnen de geo grafie. De studenten kunnen kiezen uit negen modeltrajecten/lceuzerich- tingen, zijnde geografie in combinatie met geologie, archeologie, biologie, economie, informatica, fysica, wiskun de, sociologie en chemie. Deze keuze richtingen of minores nemen onge veer éénvijfde van het totale aantal studiepunten voor hun rekening. Naast de mogelijkheid om na de bache lor hun studies verder te zetten in een Master in de Geografie, wordt voor de studenten geografie die opteerden voor een minor geologie of biologie de deur opengezet om hun stu dies verder te zetten in een master in deze disciplines. Aan de Universiteit Gent (www.UGent.be) kan men als Bachelor in de Geografie en Geomatica afstuderen in één van beide af studeerrichtingen: Geografie of Landmeetkunde. De keuze wordt gemaakt vanaf het eerste jaar studie, maar kan wor den bijgestuurd door het kleine verschil in cursuspakket in het eerste jaar. Deze opleiding Geografie schenkt aandacht aan diverse aardrijkskundige aspecten, hun onderlinge ver banden en de methoden en technieken van de ruimtelijke analyse en voorstelling ervan. Ruime aandacht wordt be steed aan het technologische aspect van het geografisch den ken. Deze afstudeerrichting Geografie biedt vier opties (fysi sche geografie, sociale geografie, landschappelijke geografie en geomatische geografie) aan in het derde jaar en bereidt typisch voor op de éénjarige Master in de Geografie of de twee jarige Master in de Ruimtelijke Planning. De afstudeerrich ting Landmeetkunde bereidt voor op de Master in de Geomati ca en Landmeetkunde. De Universiteit Gent is de enige in Vlaanderen die een universitaire opleiding Landmeetkunde aanbiedt, met specifieke aandacht voor geomatica, vastgoed (zowel rechtsaspecten als technische) en geografie. Het programma Bachelor in de Geografie aan de Vrije Univer siteit Brussel (www.vub.ac.be) biedt naast een stevige basis in de natuur- en humane wetenschappen, ook kennis met de belangrijkste geo-disciplines aan en verschaft het de student inzicht in de processen die het fysisch en sociaal milieu be palen. In het derde jaar van de Bachelor kan een keuze ge maakt worden uit drie afstudeerrichtingen, zijnde: Geowe- tenschappen, Stadsstudies en Geo-informatielcunde. Terwijl de afstudeerrichtingen binnen de masters georganiseerd aan de KUL en de UGent nog niet bekend werden gemaakt, stelt de Vrije Universiteit Brussel nu al dat in hun Master in de Geografie drie afstudeerrichtingen (geowetenschappen, stadsstudies, geo-informatielcunde) worden gepland. Binnen de komende maanden moet het aanbod op masterniveau van de verschillende universiteiten, inclusief de concrete in vulling met cursussen, duidelijker worden. GEO-INFO 2004-4

Geo-Info | 2004 | | pagina 13