aardwetenschappen: klimaat, geologie en tektoniek, geomorfologie, bathyme- trie, bodem en vegetatie, geofysica, zee stromen en dierkunde. Op sociaal-eco nomisch gebied zijn er kaarten van de economie, demografie, etnografie, taal, ziekten, verkeer en delfstoffen. Al met al waren er ongeveer tweemaal zoveel kaarten met fysische onderwerpen als met sociaal-economische. Voor veel the ma's was de opname in PGM de eerste maal dat ze überhaupt werden gevisua liseerd. Dat gold bijvoorbeeld voor iso- lijnen van gelijke sneeuwhoogte of van gemiddelde wintertemperaturen (iso- cheimen) of voor diagrammen van ge middelde windrichting. En was het niet de eerste publicatie daarvan, dan was het zeker de meest gezaghebbende. Andere voorbeelden zijn neerslaglcaar- ten, kaarten van zeestromen, sprink hanen en aardbevingen. Bij de laatste was er nog sprake van een Europacen- trisch gezichtspunt, en dat verhinder de het ontdekken van thans bekende begrippen, zoals de zogenaamde Ring of Fire rond de Pacific. Langs alle kusten van de Pacific komen behalve aardbevingen ook vulkanen voor, en de Ring of Fire is pas ontdekt met kaar ten die op de Pacific waren gecen treerd. Dat Europacentrische gezichts- Fig. 2. punt blijkt natuurlijk vooral uit de isochronenlcaart (een De beroemde kaart met lijnen die punten verbinden die in een gelijke klimaatkaart van reistijd bereikt kunnen worden) in het tijdschrift, die op de Koppen in PGM reistijd naar Berlijn gebaseerd was. van 1918. Niet alleen Duitse ontdekkingsreizigers publiceerden in PGM; hetzelfde gold voor beoefenaren van de aardweten schappen en de geografie uit andere Europese staten. Ook voor hen was het prestigieus hierin hun bijdragen geplaatst te krijgen. In het tweede nummer (1857) slaagde onze land genoot J. Kuyper er in een artikel en kaarten opgenomen te krijgen met statistische gegevens over Nederland. Er was toen nog geen geografisch tijdschrift in ons land. Hoewel nog niet erg gedetailleerd, want op provincieniveau, is het de eerste serie sociaal-economische kaarten van ons land. Zes jaar later gaf Kuyper de eerste thematische atlas van Nederland, de Natuur- en Staathuishoudkundige atlas van Neder land in ons land uit (Leiden: Noorhoven van Goor 1863). We kunnen dit als een vingeroefening beschouwen. Het artikel in PGM noch de atlas hebben echter veel impact gehad op de schoolatlassen, noch op de wetenschap want reguliere series thematische kaarten van Nederland kwamen, met één uitzondering pas na 1960 beschikbaar. Toch zijn de kaartjes van Kuyper in PGM uiterst interessant: met zestien kaarten wordt een karakteristiek van het land gegeven, ook al zijn de gegevens op provincieniveau gevisualiseerd - toch zijn ze erg informatief. In fig. 3 staan twee voorbeelden. Op het kaartje van de industrie is, om het niveau daarvan aan te geven, de stand van het geïnstalleerd vermogen in tien tallen paardenkrachten per vierkante geografische mijl aangegeven. De belangrijkste fabriekssteden zijn ook met GEO-INFO 2004-4 PGM: een tijdschrift voor heel Europa

Geo-Info | 2004 | | pagina 15