1 Fig. 3. Twee van de 16 kaarten werd gesproken. Een talen- lcaart van Kameroen in PGM heet dan stippen gekarteerd en het overheersen van bepaalde in dustrietakken is met tekst aangegeven: katoenindustrie in Twente, linnen in Brabant, tabak in de Gelderse Vallei, pa pier op de Veluwe en scheepsbouw in Groningen. De han del op het ernaast gelegen kaartje is gekwantificeerd op ba sis van het per inwoner aangekomen aantal tonnen han delsgoederen. Bovendien zijn de belangrijkste havens en handelssteden aangegeven. Niet alleen vanuit Nederland vond men de weg naar PGM, ook vanuit Indonesië vanwaar bijvoorbeeld Franz Jung- huhn zijn geomorfologische kaart van de Vulkanen op Java naar Gotha opstuurde. En met topografische kaarten, voor beelden van de resultaten van de expedities die naar Neder- lands-Indië werden uitgerust zoals door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG), ging het net zo. lie kan bijvoorbeeld de exploratielcaart noemen die is vervaardigd door D.D. Veth, de zoon van de voorzitter van het KNAG, als resultaat van de expeditie van het KNAG naar Midden-Sumatra, waaraan hij van 1878-1879 deelnam. Ook de zwaartekrachtmetingen van Vening Meinesz, met de onderzeeboot KXIII, zullen later in PGM hun lcartografische neerslag vinden, met de afwijkingen van de zwaartekracht in milligal aangegeven. Nog zo'n Nederlandse inzending wordt gevormd door een drietal kaarten van F. Leyden uit 1926. In die periode werd er druk gediscussieerd over het uitbrengen van een nationale atlas van Nederland, er was een redactieplan en men was geld aan het zoeken, wat niet erg lukte. Ik lean me voorstellen dat Leyden dit kaartmateri aal, over bevolkingsdichtheid, woondichtheid en huizen dichtheid, ooit voor zo'n nationale atlas had bedoeld. Deze Nederlandse voorbeelden zijn representatief voor wat er uit andere Europese staten aan materiaal naar Gotha werd ge stuurd. kaartjes van Kuyper ook een etnografische kaart, ook al be- gepubliceerd in de tweede jaargang van PGM in 1857. treft het alleen de aanduiding van de verschillende taalgroepen. In Duits land zijn niet veel voorbeelden te vin den van complexe economische kaar ten, de statistiek was er door de veel- staterij nog niet zo ontwikkeld als in centraal geregeerde landen als Oosten- rij k-Hongarije of Rusland. Wanneer dergelijke kaarten worden opgeno men in PGM zijn die meestal in die be treffende landen zelf vervaardigd. We kunnen ons nu nauwelijks meer voorstellen, gewend als we zijn aan sa tellieten, hoeveel moeite het twee ge neraties lcartografen geleden nog ge kost moet hebben om het overzicht van een bepaald verschijnsel te krij gen, zoals bijvoorbeeld van de bosarea- len in Europa in 1914. Voor zo'n kaart moest men vroeger per administratief gebied een schatting maken van de grootte van het bosareaal, ofwel de bosarealen werden op topografische kaarten waarop ze stonden aangege ven geplanimetreerd en die uitkom sten werden dan tot overzichtskaarten gecompileerd. Dit leidde tot onnatuur lijke (want administratieve) grenzen op de uiteindelijke kaart. Dat steekt scherp af tegen de huidige mogelijk heid om permanent de bosverbreiding te monitoren aan de hand van satel- lietbeelden. Die bewerkelijkheid gold ook voor de neerslagkaarten, de meest voorkomen de soort thematische kaart bij Peter- mann. Men moet zich realiseren wat Eind 19e eeuw kregen we in Europa de epidemieën onder de knie, vooral door constructie van riolering en waterleiding, maar daarvóór kwam met name een cholera-epidemie re gelmatig uit Azië over. Kaarten van epidemieën werden dan ook regelmatig in het tijdschrift opgenomen. Rond de Bal kanoorlogen en de Eerste Wereldoorlog is er sprake van gro te belangstelling voor nationaliteiten en talen; het is de tijd van nationalisme en volksstemmingen. En we vinden daar veel voorbeelden van in PGM. Maar ook etnografie is een Dr. Rupert Schaab, Hoofd van de afdeling Gotha van de onderwerp. Ons Europacentrisme leidt ertoe dat er binnen Universiteitsbibliotheek van Erfurt, toont kaartmateriaal uit de Europa van talenlcaarten en erbuiten van etnografische collectie van Perthes, nog bewaard in de oorspronkelijke kasten. GEO-INFO 2004-4 ié i v Sociaal-economische en fysische karteringen IhlU

Geo-Info | 2004 | | pagina 16