Rt^cnfci rl t van N icderl and] bull Indian schrijving een essay van honderd pagina's toegevoegd dat de rol beschrijft van PGM en van zijn verschillende redac teuren tot 1945. Daarmee wordt de ontwikkeling geschetst en wordt dit fenomeen toegelicht, want hoe kon zo'n tijd schrift dat zich op ontdekkingen specialiseerde, midden in het Duitse Thüringen, zonder enige maritieme traditie, ont staan? Mogelijk is de reden daarvoor dat het hier om een la- gelonengebied ging, op niet te grote afstand van intellectu ele centra zoals Berlijn, waar bijvoorbeeld Von Humboldt, dé grote gangmaker van de thematische kartografie, resi deerde. de productie van een neerslaglcaart al- Fig. 4. lemaal veronderstelt: zo'n kaart is ge- Detail van een baseerd op langjarige gemiddelden, neerslagkaart van meestal dertig jaar, van een groot aan- Nederlands-ïndië, tal waarnemingsstations, en die cijfers PGM 1932. moesten eerst worden uitgewisseld. Dankzij instanties als PGM is hierin ge standaardiseerd, werden de perioden vastgelegd waarover men het ge middelde bepaalde, zijn er klassen grenzen afgesproken en meettechnie ken gedefinieerd. Er zit dus een gewel dig complexe procedure achter de pro ductie van zo'n kaart. Het intekenen van de isolijnen en het opnemen van zo'n kaart in PGM is dus maar het top je van de ijsberg. Waren de aantallen waarnemingsstations te gering, of al leen representatief voor de onmiddel lijke omgeving, bijvoorbeeld vanwege hun hoogteligging, dan mocht men de isolijnen niet doortrekken. Dat is te zien in fig. 4, hier een neerslagkaart van Indonesië, met in het westen van Celebes een gebrek aan weerstations. Het blijft uitermate interessant te vol gen wat voor soort artikelen en kaar ten er wanneer in PGM werden opge nomen, en welke gebieden of thema's wèl of juist niet zijn gevisualiseerd. We worden daarbij sedert februari 2004 geholpen door het verschijnen van een bibliografie van de in PGM ver schenen kaarten, vervaardigd door Jan Smits, sedert 1979 beheerder van de kaartverzameling van de Koninklijke Bibliotheek. Hij heeft - nog met het CCK-systeem dat voor deze uitgave ge converteerd moest worden - een be schrijving van de 3500 lcaartbladen van PGM vervaardigd, en aan die be- Jan Smits heeft het materiaal verder toegankelijk gemaakt en opengelegd door de toevoeging van indexen naar gebied, naar auteur, naar titel en naar thema. Die indexen staan ook op de CD-ROM die bij de bibliografie gevoegd is, waardoor het materiaal uiterst makkelijk te doorzoeken is. Een honderdtal van de 3500 kaarten is in kleur afgedrukt, maar oolc in digitale vorm op die CD opgeslagen. Nu de bibliografie eenmaal uitgegevens is, kunnen we ook nagaan wat de impact geweest is, bijvoorbeeld hier in Nederland, en in welke mate de kaarten uit PGM als bron fungeerden voor nieuwe kaarten of cartons in de Bosatlas. Al de in dexen in de bibliografie vormen daarvoor een geweldig ge reedschap. Ter afsluiting van de productie van de bibliografie werd in februari 2004 een bezoek gebracht aan het bedrijf Justus Perthes in Gotha, dat inmiddels door de educatieve uitge verij Klett uit Stuttgart is opgekocht en thans Klett-Perthes heet. Die uitgeverij heeft alles zó goed bewaard, dat deze te vergelijken is met uitgeverij Plantijn-Moretus in Antwer pen. Daar is alles bewaard van 1550-1790, zowel producten, financiële stukken, als correspondentie, en dat geldt ook voor Perthes. Het hele archief is nu overgenomen door de Universiteit van Thüringen en zal in Gotha in Slot Frieden- stein worden ondergebracht. De graven van Salcsen- Coburg-Gotha, wier voorvaderen Luther op de Wartburg onderbrachten, hebben een bibliofiele traditie, en hun col lectie is qua manuscripten één van de vier rijkste van Duitsland. Daar is dus nu het archief van Perthes aan toe gevoegd, maar door personeelsgebrek is de collectie nog niet voor het publiek toegankelijk. Speciaal ter gelegen heid van het gereedkomen van de bovengenoemde biblio grafie werd de Nederlandse delegatie toegelaten en in staat gesteld het materiaal te bewonderen en te gebruiken: we hebben de correspondentie kunnen inzien tussen Peter- mann en de geografische coryfeeën en ontdekkingsreizi gers die hun materiaal aan hem stuurden, we hebben de manuscriptlcaarten bewonderd en bovenal de bibliofiele en documentatietraditie die ons in staat stelde al dat mate riaal terug te vinden. De bibliografie, getiteld Petermann's Maps, cartobibliography of the maps in Petermanns Geographische Mitteilungen 1855-1945, is versche nen in de reeks Utrechtse historisch-geografische studies, en wordt geredigeerd door EXPLOKART, het historisch-geografische onder zoeksprogramma van de Universiteit Utrecht. Uitgegeven door Hes De Graaf Publishers, ISBN 90 6194 249 7, prijs 150,—. GEO-INFO 2004-4 1 nftiHp u Am a»i i- K P» ia' j i BB r 0» A - 1 u De openlegging van PGM doorJan Smits Tot slot

Geo-Info | 2004 | | pagina 17