Landmeten en Literatuur Het noord-Friese landschap hij Wierum n Geodesia nummer 2003-9 verscheen een oproep om publicaties over het onderwerp "Landmeter en Litera tuur" te melden bij de heer J.J.L. Holleman. Ongeveer te- gelijlcertij d verscheen van de Friese dichter-schrijver Durk van der Ploeg de dichtbundel "Troch kadastrale fjilden". De verschijning daarvan was, los van genoemde oproep, een re den om het hieronder volgende artikel te schrijven. Henk Ho Is brink. Voordat de landmeter in het terrein metingen uitvoert, in de vorige eeuwen met behulp van jalon en rouleau en in de ze eeuw met prisma en toetsenbord, vindt er in het hoofd van de landmeter een bijzonder proces plaats. De landme ter beoordeelt de op te nemen topografie als sloten, wallen, heggen en hekken alsmede de met jalons gemarkeerde ei- gendomsgrenzen, teneinde daarvan, zo verhaalt ons de HTW 1956, een mathematisch model te kiezen. Nadat dit model is gekozen, vindt een tweede proces plaats en wel het toepassen van een wiskundige bewerking op dit model. Bij deze processen is alle aandacht gericht op veldwerk, gren zen en landschapselementen. Ongetwijfeld heeft de land meter bij al deze werkzaamheden ook nog oog voor de schoonheid, die het vertoeven in een dergelijk landschap de aanwezige beschouwer kan bieden. Maar mogelijk reali seert de landmeter zich ook nog wel, wanneer hij met cij fers en wiskundige modellen bezig is, dat hij een radertje is in een al duizenden eeuwen gaand proces. En wel een pro- ces van de mens om de aarde aan zijn wil te onderwerpen. Hebben de woor den van deze inleiding al wat te maken met het onderwerp "Landmeten en Li teratuur"? De titel van de dichtbundel duidt in elk geval wel op deze relatie tussen landmeten en literatuur en ook dat de dichter beslist aandacht heeft gehad voor het hem omringende land schap. Maar in feite stelt de dichter zich de vraag of anders dan het doen van waarnemingen aan de (aard-) op pervlakte, wat wel de werkelijke 'diep te' van leven is. Durlc van der Ploeg is een van de meest productieve Friese romanschrijvers van de laatste decennia. Met "Troch ka dastrale fjilden" begeeft hij zich echter na 25 jaren weer op het dichterspad. In drie hoofdstukken beschrijft de dich ter in deze bundel op magistrale wijze hoe de mens in natuur en landschap, of zo men wil op aarde, probeert te overleven door diezelfde aarde aan hem te onderwerpen en daarmee het GEO-INFO 2004-4 I! Bi Al L i liumaj Troch Kadastrale Fjilden

Geo-Info | 2004 | | pagina 18