bestaan wat gemakkelijker te maken. Daarbij tracht de dichter oude grenzen op te zoeken en de maat van het verle den vast te leggen. En hierbij ook een toekomst in kaart te brengen. Lanmjitter In het eerste hoofdstuk de "Lanmjit ter" voert de dichter de landmeter ten tonele. Deze zou een metafoor van de mens kunnen zijn, die vanuit zijn land van oorsprong zo goed mogelijk op aarde tracht te overleven. De dichter verwoordt in deze gedichten ook hoe al duizenden jaren lang de mens met steeds nieuw gereedschap in het kader van het 'vooruitgangsgeloof tracht het bestaan 'wereldwijd' op aarde wat dragelijker te maken. Dit met alle schadelijke ecologische gevolgen van dien voor die aarde. De dichter vraagt zich verder ook af of hij zichzelf of de wereld wil leren kennen: "Of wilde ik breedtegraden meten"? Nessertreppen Vindt de mens op die wijze zijn be stemming? In het tweede hoofdstuk "De Nessertreppen" beschrijft de dich ter herinneringen, wanneer hij in het gedicht met deze titel, na de trappen van de Waddenzeedijk beklommen te hebben, voor het eerst de zee ziet. In dit beeld schildert de dichter, hoe de mens enerzijds de onbegrensheid van de schepping ervaart en anderzijds be seft dat bij elke stap die de mens hoe dan ook voorwaarts doet, hij onlosma kelijk verbonden blijft met het verle den en met de omgeving ervan, waar hij gelukkig was en waar hij aan terug denkt en naar terug verlangt. Maar op zoek naar zijn wortels heeft hij toch ook oog voor de toekomst. Oanswettend In het derde hoofdstukje zegt de dich ter onder andere, dat de toekomst die men droomde voorbij is en dat de toe komst een einde heeft en dat, hoe dan ook, ook het leven een einde neemt. In het gedicht "Beammen" (bomen) be schrijft de dichter het gebeuren, wan neer door menselijk ingrijpen een boom het einde ondergaat. Het kappen van die boom is hier een beeld van het aantasten van de schepping door de mens. Ook hier zou 'de landmeter' weer de metafoor kunnen zijn van de mens, die tracht de aarde aan zich te onderwerpen en toch ook weer de daardoor veroorzaakte schade in de nieuwe 'wildernis' beetje bij beetje tracht te herstellen. De dichter besluit dit gedicht aldus Lanmjitters fan in Jünlan binne wy wurden Mei pas en krüs en ketting ha wy de wrald Opmetten. Wy ha de lineaal ütfun en de selcstant Om de ierde nuet en ünder kwint te krijen Om't langst en hunger üs net dea te krijen binne, Wolle wy werom nei de natuer. Wy stichtsje in paradys Yn de wildernis. Meitsje elcologyske haadstrulctueren. En skeppe trijediminsionaal natuer op tekentafels. Vertaling: Landmeters van het Avondland zijn wij geworden. Met pas en kruis en ketting hebben wij de wereld Opgemeten. Wij hebben de liniaal uitgevonden en de sextant Om de aarde te temmen en onder de duim te krijgen. Omdat het verlangen en honger in ons niet dood te krijgen zijn, Willen wij terug naar de natuur. Wij stichten in paradijs In de wildernis. Maken ecologische hoofdstructuren. En scheppen driedimensionale natuur op tekentafels. Vertaling: Henk Holsbrink. Tenslotte In de dichtbundel gebruikt Durlc van der Ploeg op indruk wekkende wijze en in krachtige dichtwoorden onder ande re het beeld van de landmeter als de mens die altijd bezig is de grenzen van het bestaan op 'aarde' op te zoeken. In ster ke dichtregels wordt door de dichter beschreven hoe onder barre omstandigheden het wijde Friese lcleilandschap door de mens aan de zee werd ontworsteld. Mogelijk herkennen vele vakgenoten in deze regels de in woorden gevatte beel den. In de gehele dichtbundel heeft de dichter hier en daar in zijn gedichten op grootse wijze zijn liefde verwoord voor het noord-Friese lcleilandschap en met name voor de Don- geradelen. Deze gevoelens voor dat landschap heeft de dich ter gemeen met de schrijver van dit artikel, die gedurende een tiental jaren met een aantal kadastrale collega's het voorrecht had aldaar zijn dagelijks brood te mogen verdie nen. De dichtbundel is uitgegeven door de Friese Pers Boekerij te Leeuwardentelt 96 bladzijden en is in de boekhandel verkrijgbaar voor een prijs van 15 euro. GEO-INFO 2004-4

Geo-Info | 2004 | | pagina 19